Megkapaszkodott az olajár
A tegnap elért 11 éves mélypont után csendben emelkedik az olajár a nemzetközi piacokon. A szakértők szerint ennek legfeljebb technikai okok állhatnak a hátterében, az égvilágon semmi sem mutat arra, hogy az olajtermelők visszafognák a kínálatot vagy valamitől esetleg felpörögne a kereslet.
Ennek megfelelően az áremelkedés meglehetősen visszafogott, nem távolodtunk messzire a mélyponttól, a Brent és a WTI is 36 dollár körül forog hordónként.
WTI olajfajta Friss árfolyamok >> |
Zimbabwe bevezette a kínai jüant
Hétfőn pluszban zártak az amerikai tőzsdék, ebből és az olajár stabilizálódásából az ázsiai befektetők is merítettek némi bátorságot, így összességében kis emelkedéssel (vagy a nyitónál kisebb minimimális veszteséggel) zártak az ázsiai tőzsdeindexek kedden. Továbbra is szkeptikusak a befektetők a kínai kormány gazdaságélénkítő lépéseivel kapcsolatban, egyelőre nem világos, pontosan hogyan szándékoznak felpörgetni a gazdaságot, bár a nagy vonalak azért már láthatóak.
Érdekes színes hír, hogy Zimbabwe bejelentette: a kínai jüant hivatalos fizetőeszközként fogadják el az országban, miután Kína 40 millió dollárnyi idén lejáró adósságot elenged az afrikai országnak.
Mivel lehetne felizgatni a befektetőket?
A pozitív amerikai és kínai zárás, valamint az olajár stabilizálódása lendületet adott az európai börzéknek is. Más már idén nem is nagyon fogja érdekelni a tőzsdéket, január 4-ig legfeljebb az olajár mozgathatja kissé a szálakat - ahogy azonban tegnap is írtuk, ilyenkor kell a legjobban vigyázni a piacokon. A reggel összehozott nyereség mindenesetre késő délelőtt elpárologni látszik.
Délután ugyan érkezik egy GDP-adat az Egyesült Államokból, ez azonban már a harmadik becslés, meglepő lenne, ha érdemben befolyásolná a piaci árakat. A nap másik érdekesebb adata a GfK jelentése volt, ami szerint a német fogyasztói hangulatindex egy kissé emelkedett a várt stagnálás helyett.
Hárommilliós Telekom-forgalom másfél óra alatt
Budapesten is csendes a kereskedés, a nyitásban pluszban jártak a bluechipek, később aztán esésbe fodultunk: az esést a Richter több mint 1 százalékkal vezeti, az OTP és a Mol fél százalék körüli mínuszban jár. A forgalom azonban rendkívül alacsony, fél 11-kor mindössze másfél milliárd forintnál járunk - a negyedik bluechippel, a Magyar Telekommal összesen 3 millió (!) forint értékben kereskedtek az első másfél órában. Ennél még az óbudai piacon is nagyobb a forgalom karácsony előtt.
Friss tőzsdei árfolyamok >> |
A papírok közül a Synergonnal ma nem lehet kereskedni: a társaság sorsa a mai rendkívüli közgyűlésen dől el. Érdemes előkészíteni a zsebkendőket, a szebb napokat látott informatikai cég jó eséllyel végelszámolással megszűnik.
Megcsúszott a forint
Ahogy a tőzsdén, a devizapiacon is volt egy kisebb fordulat: reggel kisebb erősödéssel indított a forint, aztán hirtelen elég meredek gyengülésbe kezdett (az euró dollárral szembeni erősödésével párhuzamosan). Az euró jegyzése a komoly ellenállást jelentő 313-as szintről fordult vissza, és 314 forint fölé emelkedett a bankközi devizapiacon.
EUR/HUF Friss árfolyamok >> |