7p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A tőzsdéken a befektetők jó része az árfolyamemelkedésnek drukkol, de azért itt is vannak, akik az összeomlásokra fogadnak. Ez persze annak ellenére rendkívül kockázatos tud lenni, hogy vannak olyan eszközök, amelyeket a hagyományos értékelési szempontok alapján félreárazott a piac. Az ilyenkor akcióba lépő shortosok azonban a látszólag tuti belépők esetén is el tudják mindenüket veszteni.

Ha egy vállalat csőd közelébe kerül, akkor a kedvezőtlen hírek napvilágra kerülésekor általában megjelennek azok a „medvék”, akik az összeomlásra játszanak (utalva ezzel arra, hogy az árfolyamesést a medve szimbolizálja a tőzsdéken). Persze ez nem csak egyedi részvényekre igaz, hiszen a világ egyik legismertebb befektetője, Soros György az angol font összeomlásán kereste az első milliárdját. A 2008-as Lehman Brothers csődjét megelőzően is sokan vártak gazdasági összeomlást, amin végül egyesek sokat nyertek, erről szól A nagy dobás (The big short) című film. 2019-ben a vágtató részvényárfolyamokat látva is sokan vártak esést a tőzsdéken, amit a koronavírus miatti gazdasági összeomlás el is hozott. A részvények egy része ugyanakkor meglehetősen gyorsan kiheverte a történteket, és a technológiai papírok indexe, a Nasdaq már tavaly szeptemberben történelmi rekordokat döntött, amit azóta is folytat.

Nem véletlen, hogy rendre előkerülnek olyan elemzők, ismert befektetők, akik újabb összeomlást jeleznek előre. A magyarázatuk többnyire az, hogy a piacok olyan extraoptimista árazást alkalmaznak, amelyek a jelenlegi gazdasági helyzetben indokolatlanok. Ugyanakkor a piac egészét tekintve a jegybanki stimulusok keretében kiszórt elképesztő összegek egyelőre elég határozott támaszt jelentenek. Így azok, akik azt várják, hogy a túlértékelt eszközök előbb-utóbb a normális árakon fognak forogni, inkább egyedi instrumentumokat választanak.

Ezek közé tartozott például a Tesla részvénye, amely 2019 vége óta közel 900 százalékos növekedés produkált. Vannak persze magyarázatok, hogy miért éri meg még ezen az áron is az elektromos autógyártó részvényeket vásárolni, ugyanakkor a kérdőjelek is sorjáznak szép számmal. (A vállalatról szóló pro és kontra érvekről ebben az anyagban olvashat.) A Tesla papírjait időről-időre sokan shortolják, vagyis adják el úgy, hogy nincs a tulajdonukban részvény (ezt technikailag általában részvények kölcsönzésével lehet kezelni), arra számítva, hogy később, ha visszaesik a papír ára, akkor olcsóbban meg tudják venni. A drágább eladási és az olcsóbb vételi ár pedig elméletileg a profit. A probléma akkor van a shortosok szempontjából, ha a várt esés nem következik be. Mivel nekik valamikor vissza kell szolgáltatni a részvényt, így egyszer meg kell venniük a papírt. Ha pedig sokan spekulálnak árfolyamesésre, ami nem következik be, akkor a shortosok akár komoly vételi nyomást is generálhat. A terminológiában a menekülő eladók által generált árfolyamemelkedést short squeezenek nevezik, és ha ez bekövetkezik, akkor egészen elképesztő árfolyammozgások láthatók.

Ezzel a shorttal cukkolta Musk a shortosokat
Ezzel a shorttal cukkolta Musk a shortosokat

Ez megtörtént tavaly a Tesla esetén is, ahol az alapító Elon Musk a komoly veszteséget elszenvedő shortosokat még meg is fricskázta, amikor a Tesla webshopjába belistáztak egy piros színű shortot (rövid nadrágot). Az üzletemberről elmondható, hogy az esést váró spekulánsokkal egyébként sincs jóban, és ahol tud, igyekszik keresztbe tenni nekik. A héten pedig egy újabb ilyen esetnek lehettünk a tanúi.

A GameStop vállalat, amely számítógépes és konzolos játékok forgalmazásával foglalkozik, meglehetősen unalmas cég. Azt követően, hogy tavaly a Microsoft bejelentette, hogy az Xbox Game Pass előfizetők egy könyvtárból tudnak majd játékokat lehívni, az elemzők azt valószínűsítik, hogy a jövőben más játék- és konzolgyártók is ilyen modell felé fordulnak.

Ha ez megvalósul, akkor a játékok értékesítésével foglalkozó társaságok, mint a GameStop folyamatosan piacot veszítenek. Ezen logika alapján sokan kezdték el shortolni a cég papírjait, és a statisztikák szerint a részvénymennyiséghez képest az egyik legnagyobb arányban így eladott volt.

A cég papírjai ugyan nem szakadtak be, de jó sokáig ennek megfelelően emelkedni sem tudtak. Míg a múlt hét végén el nem kezdtek mozgolódni az emelkedésre spekulálók. A gazdasági sajtó egy része az úgynevezett Robin Hood befektetőket sejtette a vételek mögött, amire különböző közösségi platformokon bíztatták az érintettek egymást. A Robin Hood név egyébként nem az érintettek önzetlenségére, hanem az általuk használt befektetési platformra utal, sokan ugyanis ezt a (látszólag) ingyenes kereskedési rendszert használják.

A GameStop január 13-án és 14-én már ugrott egy nagyot, amikor két nap alatt duplázódott az árfolyam, ám ez semmiség volt ahhoz képest, amit az elmúlt napokban láthattunk. A két héttel ezelőtti megugrást egy hét stagnálás követte, majd a múlt hét végén egy érthetetlennek tűnő emelkedés indult.

A vállalatról ugyanis nem jelent meg semmiféle olyan információ, ami az árfolyamok mozgását indokolná. Az elemzők tanácstalanok, és az egyetlen logikus magyarázatnak az tűnik, hogy miután egyes befektetők elkezdték felhajtani az árfolyamokat, a korábban fedezet nélkül eladók kényszerhelyzetbe kerültek.

A kétségbeesett shortosok pedig látva az elszabaduló árfolyamokat próbálják az egyre nagyobbá váló veszteségüket megállítani. Emiatt pedig ők is vásárlóként lépnek be a piacra, tovább pumpálva fel az árakat.

Az őrült vágta az árakban is tükröződik, hiszen az évet 17,25 dolláron kezdő papír a múlt hetet már 65 dolláron fejezte be, majd az elmúlt napokban exponenciális gyorsulás jött. Hétfőn 75 dollár fölé szökött, majd kedden megduplázódott az árfolyam és 148 dollár lett a papír. Sőt a szerdai nyitást követően ismét 100 százalék feletti mértékben drágult, így már 350 dolláron is forgott.

Elképesztő módon drágult a GameStop papírja
Elképesztő módon drágult a GameStop papírja

A szerdán várható további emelkedéshez hozzájárul a cikkben már emlegetett Tesla-vezér is. Elon Musk a Twitteren ugyanis a tegnapi őrült emelkedést követően megosztott egy reddites linket, ahol a spekulánsok a részvények vételére biztatják egymást, annyit hozzátéve, hogy "Gamestonk!!".

A 43 millió követővel rendelkező üzletemberre sokan messiásként tekintenek, így a kinyilatkozásainak komoly üzleti hatásai is vannak. A közelmúltban például a szokásoshoz képest kiugró forgalmat generált az etsy nevű webes kereskedési platformnak, amikor megmutatta, hogy milyen játékot rendelt onnan a kutyájának. De hasonló volt a helyzet, amikor néhány hete a követőit arra biztatta, hogy a Facebook Messenger helyett a Signal nevű chatalkalmazást használják. Más kérdés, hogy miután 2018-ban az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) komolyan megszorongatta az árfolyamok tiltott manipulációja miatt, Musk kicsit óvatosabb. A korábbi ügyében pénzbüntetés kifizetését vállalva, megúszva egy bírósági pert. Azóta viszont a követőivel úgy tűnik „félszavakból” is megértik egymást, hiszen egy jogi ügyben nehéz lenne egyértelműen bizonyítani, hogy ő a GameStop vételére biztatta a követőit, ahogy a fent említett másik üzenete is csak annyiból állt, hogy „Use Signal”.

Mindenesetre úgy tűnik, hogy a GameStop esetében az árfolyamok emelkedése addig kitarthat, míg ki nem hullanak a medvék, utána viszont aligha lesz olyan felhajtóerő, ami indokolná a látszólag érthetetlen megugrást. A probléma az ilyen típusú mániákkal azonban az, hogy nem lehet tudni, hol durran ki a lufi, addig ugyanis a túl korán eladók teljesen lenullázhatják magukat.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21520 21500 21670 -0,09% 0 0 3 373 765 380 HUF 2025-01-06 17:10:15
MOL 2792 2770 2796 +0,43% 0 0 1 322 630 398 HUF 2025-01-06 17:11:25
MTELEKOM 1288 1276 1298 +0,78% 0 0 526 341 448 HUF 2025-01-06 17:05:18
RICHTER 10630 10550 10760 +0,66% 0 0 1 377 783 880 HUF 2025-01-06 17:05:27
OPUS 521 520 529 -0,76% 0 0 116 348 656 HUF 2025-01-06 17:05:18
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Jobb, ha lefekvés előtt nem nézi meg, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. január 6. 18:59
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben hétfő estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Csak az OTP lógott ki a sorból a parketten
Privátbankár.hu | 2025. január 6. 17:45
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 198,23 pontos, 0,25 százalékos emelkedéssel 79 973,37 ponton zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru A poklot és a mennyet is megjárta a forint, a BUX ismét egy lélektani határ körül cirkál
Csabai Károly | 2025. január 6. 12:11
A hazai fizetőeszköz gyenge kezdés után nagyot korrigált, az euróval szembeni árfolyama a 416-os szint közeléből a 414-es alá ment, míg a dollárral szembeni visszazuhant a 400-as határig. A felemás globális tőzsdei mozgások közepette a BUX emelkedik. Az arany és az energiafajták (olaj, gáz) ára viszont esik, míg a kriptoeszközök közül a bitcoin és a solana erősödik, az ether gyengül.
Részvény / Deviza / Áru Betesz egy bulizós zenét, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. január 6. 08:06
Erősödött kissé a forint árfolyama hétfő reggelre a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Még nézni is fáj: megint csúnyán elverték a forintot
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 18:23
Gyengült pénteken a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Csak a Mol állta a sarat pénteken
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 18:16
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 12,61 pontos, 0,02 százalékos csökkenéssel, 79 775,14 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Három dolog nyomasztja a forintot, nagyot zuhant a Tesla
Eidenpenz József | 2025. január 3. 12:37
A részvénypiacok nem jól kezdték az évet, de mintha a második napon javulás következne. A BUX most nem néz ki olyan fényesen, a Gránit Bank részvénye viszont jól debütált. A forint egyenesen megroggyant, már 415 felett is előfordult az euró. A kamatok nyomasztják a piacokat, akciózásra kényszerül az Apple, csalódást okozott a Tesla.
Részvény / Deviza / Áru Depressziósan kezdte az új évet a forint
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 19:08
Gyengült a forint csütörtökön, az év első kereskedési napján a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru OTP-részvényes? Akkor joggal lehet rosszkedve
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 461,09 pontos, 0,58 százalékos emelkedéssel, 79 787,75 ponton zárt csütörtökön
Részvény / Deviza / Áru Lionel Messi tőzsdére vitte az ingatlanjait, egy befektetés túlszárnyalta a bitcoint is
Eidenpenz József | 2025. január 2. 12:43
A tőzsdeindexek nincsenek rózsás hangulatban, de a BUX emelkedni tud, a befektetők keresik az olaj- és gázipari részvényeket. Stagnál a forint, elkerülhetjük a recessziót, Lionel Messi tőzsdére vitte az ingatlanjait. Egy termék túlszárnyalta a bitcoint is 2024-ben, a Mikulás pedig megsemmisített 200 milliárd dollárt az év végén.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG