Annak ellenére, hogy az elmúlt héten tartott parlamenti szavazások az euróövezet legtöbb tagországában, köztük Németországban is sikerrel zajlottak, hogy kibővítsék az Európai Pénzügyi Stabilitási Alap (EFSF) 440 milliárdos keretét nem hozták meg a kellő megnyugvást a befektetők számára
Hiába érkeztek még a hét elején megnyugtató kommentárok a görög pénzügyminisztertől és a trojka küldöttségi tagjaitól, vasárnap már a görög költségvetés részéről jelezték, hogy nagy annak a valószínűsége, hogy nem fogják elérni az előirányzott költségvetési számokat.
A görög pénzügyminisztérium vasárnap esti bejelentése szerint a kormány által jóváhagyott jövő évi költségvetési tervezet azzal számol, hogy az ország államháztartási hiánya az idén eléri a GDP 8,5 százalékát. Az idei hiány várhatóan 18,69 milliárd lesz a megcélzott 17,1 milliárd helyett, ami a GDP 7,8 százalékával lett volna egyenlő.
A minisztérium szerint az idén a vártnál mélyebb volt a recesszió, és a deficit még emelkedhet, ha nem hoznak újabb megszorító intézkedéseket az év végéig.
Az euró a ma éjjeli órákban a dollárral szemben már az 1,34-es árfolyamszint alá ereszkedett, ami a BudaCash elemzői szerint nem ígérkezik pozitív hétkezdésnek; hasonlóan a frankkal szemben is a múlt heti 1,23 közeli szintekről apránként visszacsordogált az árfolyam az 1,22 alatti értékekre.
A forint is nagyon gyengén kezdte a hetet, a hajnali 295,5 környéki euróárfolyam a reggeli órákban valamelyest csökkent, 294 alatt állt a jegyzés délelőtt háromnegyed kilenckor.
Az európai tőzsdék a hangulatnak megfelelően meredek eséssel nyitottak: a frankfurti DAX 3,4 százalékot zuhant, a FTSE 2,3 százalékot, a párizsi CAC 2,57 százalékot veszített értékéből. A BUX 342,65 pontos csökkenéssel nyitott, ez 2,17 százalékkal alacsonyabb, mint a pénteki záróérték.
Privátbankár