Tegnap az óriás európai ralit Amerikában is emelkedés követte, de amint az S&P 500 beleütközött a 200 napos mozgóátlagba, lefordult onnan. Ez a szint igen jelentőssé vált: gyakorlatilag ez dönti el a hátralévő szűk másfél hónapban, hogy a rali 7. évét láttuk, vagy a tetőt. Ha alatta zár az index, megvolt az első év, ami nem a bika jegyében telik.
S&P 500 |
A Nasdaq jobban tartotta magát, egyelőre a saját 200 napos mozgóátlaga fölött van, de az utóbbi hetek sztárpapírjai, az Amazon, a Google, a Facebook gyengélkedtek.
Ázsiában elsősorban Kínában lettek 1 százaléknál nagyobb mínuszok, a többiek vegyesen zártak. Európában a tegnap nagyot emelkedőknél van egy kis korrekció, ami indokolt is egy ilyen nap után. A DAX bő fél százalékkal van lejjebb, a tegnapi rekorder, a párizsi CAC-40 közel 0,75 százalékot esik.
Friss árfolyamok >>> |
A hazai tőzsde viszont virul, amire több oka is van. Egyrészt állandósultak a felminősítési várakozások, másrészt az Alkotmánybíróság tegnapi döntése, miszerint nem lehet a Quaestor károsultakat egyoldalúan és diszkriminatívan a többieknél nagyobb mértékben kárpótolni és ezt a pénzügyi szektorral kifizettetni, jót tett az OTP-nek. A Richter stabilizálódott 5000 forinton, itt továbbra is az a kérdés, kitör-e a sokéves bázisból.
A forint mérsékelt erőt mutat, 311 körül van az euróval szemben. A török líra ellenben tovább robog felfelé, egy euró már csak 3,06 lírát ér, közeledik a bűvös kerek szám. A spekulánsok nagy része szomorú lehet: őket lemészárolta a piac a 3,50-es összeomlásnál, de ez így törvényszerű. Ha mindenki egy irányba spekulál (ez esetben a líra magas kamatára), akkor azokat a piac leveti magáról, és utána jön be az, amire számítottak volna.
Az arany szakadatlanul gyengül, már csak 1076 dollár. Lassan közeledik a sokéves mélypont, de ebben jelentős szerepe lehet a dollár erősödésének: egy euró már csak 1,068 dollárt ér.