(Fotó: 123rf.com) |
A japán gazdaság három év élénkítő program, „Abenomics” ellenére 1,4 százalékkal zsugorodott tavaly az utolsó negyedévben – jelentette a Bloomberg. Eközben a hírügynökség konszenzusa csak 0,8 százalékot jelzett előre. Erre mit csinál a japán tőzsde? Több mint hét százalékkal emelkedik.
A „rossz hír=jó hír effektus” a jelek szerint megint működni kezdett, mindjárt azt kezdték el találgatni közgazdászok, miért nem működik az Abenomics, és milyen további gazdaságélénkítő lépésekre lenne szükség. Az élénkítő programok pedig általában friss pénzt jelentenek a tőzsdékre is. Ez a remény fűthette a japán tőzsdét most.
A zárva tartásból élnek
A kínai tőzsdék kis mértékben estek ugyan, de mivel ez egy hét zárva tartás (a Holdújév) után történt, miközben a világban több helyütt nagy vérengzés volt a részvénypiacokon, ez inkább kellemes meglepetés. Erre utal az is, hogy Hong Kongban öt százalékkal mentek fel a kínai részvények (és három százalékkal a hongkongiak).
Az olaj is egy százalék körüli emelkedést hozott össze. Ezek után nem meglepő, hogy Európában is szépen kezdtek a vezető indexek, kevéssel 11 óra után a német DAX 2,6, a francia CAC 3,1, a brit FTSE 1,9 százalékos pluszban volt. A görög tőzsde 6,6 százalékkal emelkedik.
Kilőttek az autógyárak
Itthon a BUX index 1,8 százalékos pluszt mutat, az OTP (5990) a hatezer forintot ostromolja 2,6 százalékos emelkedéssel. A Mol (13 800) 2,2, a Richter (5073) 0,9, a Telekom (393) 1,6 százalékos pluszban mozog. A forint viszonylag erős, 309,40 forint az euró, körülbelül egy forinttal lejjebb a péntek délutáninál.
Az európai emelkedésben vezetett az autóipar, a Volkswagen, a Fiat és a Renault egyaránt hat százalék körüli pluszban járt. A mostanában sokat szenvedett bankok is kissé átlag felett emelkedtek, 3-4 százalékkal.