Mindig valami új
Imádnak a piacok, a befektetők és a brókerházak új kifejezéseket alkotni, mellyel vonzhatják a befektetőket. A 90-es évek végén a német tőzsde létrehozta a Neuer Markt-ot, ami új piacot jelent. Már a kifejezés maga is ellentmondásos, hisz minden csak átmenetileg új. Akkor a telekommunikáció, internet, számítástechnika iparágak voltak újak, ezek cégeit tették az új piacra, és az árfolyamok indulhattak az ég felé.
Aztán persze a lufi kipukkadt, az árfolyamok a mélybe estek, a Neuer Markt csendesen megszűnt. Ugyanez persze korábban is lezajlott, mindig, amikor új iparágak jöttek. Miután ezt nem lehetett hamar újra eljátszani, kitalálták, hogy pár országot találnak, és tőlük várják a csodát. Így hozták létre a BRIC kifejezést, amely Brazíliát, Oroszországot, Indiát és Kínát takarta. Meghirdették, hogy ők fognak a leggyorsabban fejlődni, ás részvénypiacaik az égbe mennek.
Logikus választás, csúfos bukás
A választás önmagában logikus volt: gyakorlatilag a négy legnagyobb fejlődő gazdaságról van szó. A gond ott volt, hogy minden ilyen önkényes választás bizonytalan kimenetelű, különösen, ha részvényárfolyamokat akarunk megtippelni. A négy ország ráadásul fejlődött is sokat, húzták rendesen a világgazdaságot. A részvényeikből összeállított alap mégis kudarc lett, 2010 óta a befektetett tőke nagy része távozott.
Ez mutatja, hogy egy országcsoportot önkényesen összezárni és azt befektetési célnak meghirdetni kockázatos dolog. Hiába volt négy nagy ország, amely sokat fejlődött, a piac más stádiumban volt. Az első tényező talán az, hogy az országcsoport és a rá épített alap megalkotásakor részvénypiacaik már sokat emelkedtek, vagyis mikor jött az ötlet, már nem is voltak annyira olcsók.
Utána különféle események zajlottak, melyek közt volt egy óriási kínai tőzsdelufi 2007-ben, majd jött a világgazdasági összeomlás. Utána ugyan újra szárnyaltak ezek a piacok, de 2010-ben tetőztek összességében. Az egyes piacokon belül ugyan voltak eltérések, pl. Kínában idén volt egy második lufi, ami aztán ugyancsak kipukkadt.
A vég
Most az utóbbi időben azért gyorsult fel az esés, mert Kínában lassul az immár 35 éve kétszámjegyű növekedés, Oroszországot sok év után az eső olajárak vetették vissza, és Brazíliát is a nyersanyagárak mélyrepülése viseli meg. Tulajdonképpen amikor kiválasztották a négy országot, nem gondoltak arra, hogy közülük kettő is olyan, amelynek növekedése nem széles gazdasági alapon nyugszik, hanem az olaj, és más nyersanyagok exportjára épül. Amíg ezek ára emelkedik, jól megy nekik, de ha jön az árcsökkenés, nagy visszaesés következik.
A Goldman Sachs által üzemeltetett BRIC alapnak most leáldozott, pályafutása véget ér. De nem megszűnik, hanem beolvad egy nagyobb, szélesebb körű feltörekvő piaci alapba. Ezek a piacok összességében ugyanis jól tejesítettek több időtávon is, csak épp a BRIC piacai zuhantak. Most belátták az alapkezelők, hogy nem érdemes egy országcsoportot kiválasztani, azzal nem lehet a piacot felülteljesíteni.