Iráni olajfinomító, a háttérben tankerekkel. Fotó: EPA/Abedin Taherkenareh |
11 éves mélyponton az olajár
2004 óta nem látott mélységbe zuhant az olajár, miután az olajtermelők nem állnak le a piaci részesedés növeléséért vívott háborúval, és szakadatlanul öntik a nyersanyagot a piacra. A kínálat elképesztően bőséges, miközben a világgazdaság élénkülése nem halad a várt tempóban, azaz a kereslet továbbra is nyomott. Korábban már 30, sőt 20 dolláros hordónkénti árra is érkeztek szakértői jóslatok, miután az OPEC december 4-i ülésén sem voltak hajlandóak a kínálat visszafogásáról dönteni - egyelőre azonban 35 dollár körül vannak a friss mélypontok.
A Brent olajfajta ára 2004 óta. Friss árfolyamok >> |
Mivel semmi sem utal arra, hogy akár Kínából, akár a világ más erős gazdaságából hirtelen komolyabb kereslet támadna, a magas kínálattal pedig egymás torkát szorongatják a termelő országok, ezek az árszintek még biztosan nem jelentik a mélypontot.
Könnyű kibillenteni bárminek az árfolyamát
A tőzsdéken elsősorban az energiaipari részvényekre nyomhatja rá a bélyegét az újabb olajár-mélypont. Az év végéhez közeledve egyre csökken a tőzsdei forgalom, ilyenkor kell azonban a legjobban vigyázni: a sekély piacon egy, az átlagosnál sokkal kisebb volumenű adásvétel is nagyobb hullámokat indíthat el bármilyen irányban - a kisbefektetőknek ilyenkor különösen nagy óvatosságot ajánlunk. Ahogy a Marketwatch írja: a csendes környezetben a befektetők még egy last minute alkalmi vételre vadászgatnak az év végén.
A kínaiak lenyomták a spanyolokat a hírversenyben
Az olajáron kívül még két dolog érdekli ma a befektetőket. Az egyik a spanyol választás: megtört a konzervatívok és a szocialisták több mint 30 éven át tartó hegemóniája a spanyol belpolitikában, a győztes párt nem szerezte meg a stabil kormányzóképes többséget a választásokon, ezért együttműködést kell keresnie a többi parlamenti párttal. A politikai bizonytalanságokat nem szeretik a piacok, ezért Európa sereghajtója hétfőn délelőtt a madridi tőzsde 2 százalék körüli eséssel.
A másik fontos impulzus Kínából érkezett, ahol a kormány újabb beavatkozást lengetett be a gazdaság felpörgetése érdekében - az ázsiai indexek ennek köszönhetően erősödtek, amiből Európa is erőt merített, így a tőzsdeindexek a másfél százalékos szárnyalásnál járó DAX vezérletével erősödnek hétfő délelőtt.
BUX, DAX és határidős DOW |
Budapesten fél százalékos pluszban jár a BUX index, az erősödést 11 órakor a Mol és az OTP vezeti kéz a kézben 0,7 százalékkal, de a Telekom és a Richter is pluszban jár.
A forint megint beverte a fejét
A devizapiacon az EUR/USD nem mozdul ki az elmúlt napokban kialakult szűk sávból, továbbra is 1,09 és 1,08 között ingadozik a jegyzés. A forint pénteken heves erősödéssel vette vissza az elmúlt időszak komolyabb gyengülésének egy részét, ezt a 313-as euróárfolyam állította meg pénteken, és egy újabb nekifutás után hétfőn is innen pattant vissza az árfolyam.
EUR/HUF Friss árfolyamok >> |
Komolyabb piacmozgató adatra sem itthonról, sem a nemzetközi világból nem kell ma számítani, hangulat-alapú lesz a kereskedés, a már említett okokból nagyobb ugrálások is elképzelhetőek - mindenki vigyázzon a pénzére.