A milánói tőzsde fő indexe a tavaly nyáron elért 23 500 pontos szintről mostanra 16 500-ig esett, ami 22 százalékos veszteség, miközben a brit népszavazás másnapján még 15 ezer ponton is járt az index. Ez annak fényében meglepő, hogy Európa legtöbb tőzsdéje, ha a tavaly nyári szinteken nem is éri el, de idei csúcsokon van.
A milánói tőzsdeindex (MIB), egy év |
Népszavazás
Az olasz börze gyengélkedésének két oka van. Egyrészt az országban ősszel népszavazást fognak tartani, ami önmagában még pozitívum is lehetne, csakhogy a balul sikerült brit referendum után most a piac retteg az olyan népszavazásoktól, melyeken egy miniszterelnök sorsa az ország sorsával együtt kerül megmérettetésre.
Az olasz referendum lényege siker esetén az lenne, hogy az állami döntéshozatali mechanizmus sok mindenben egyszerűsödne, így a gazdaságirányítás is hatékonyabbá válna. Mindez Matteo Renzi miniszterelnök sikere is lenne egyben, és jó esélyt jelentene az ország problémáinak hatékony orvoslására. Ami baj lenne, az a népszavazás sikertelensége, pontosabban a nem szavazatok győzelme.
Bankválság
A másik súlyos gond, ami az országot és a börzét sújtja, az olasz bankok helyzete. Összesen 360 milliárd euró rossz adóssággal rendelkeznek, és ezt valahogy feltőkésítéssel kell kompenzálniuk. A bankok igen rosszul szerepeltek az európai banki stressz-teszteken, így a befektetők teljesen kitáraztak a részvényekből.
Leggyengébben a Banca Monte dei Paschi di Siena teljesített, árfolyama idén 80 százalékot zuhant, miután nem tudta meggyőzni a befektetőket, hogy a rossz hitelektől való megszabadulás és a tőkeemelés sikeres lesz. Az Unione di Banche Italiane, amely 62 százalékot esett idén, a második negyedévben a vártál nagyobb veszteséget jelentett hasonló okok miatt. Az olasz gazdaság a második negyedévben váratlanul megtorpant, noha 0,2 százalékos növekedést vártak, igaz, éves szinten ezzel együtt is egy százalékos GDP bővülésre számítanak.
Olcsó vagy drága?
Egy a Bloomberg által megkérdezett londoni elemző szerint a befektetői pesszimizmus már túlzott, a nyereséges olasz cégek 13-as P/E értéken forognak, ami jelenleg európai összehasonlításban alacsonynak mondható. Szerinte a népszavazástól nem kellene annyira félni, hisz nem egy olyan döntő kérdés kerül napirendre, mint Nagy-Britanniában, hanem arról van szó, hogy a miniszterelnök szeretné felgyorsítani a reformokat. Ha ez elmarad, akkor sem lesz nagy dráma, a papírok hosszabb távon ettől még olcsók, véli a szakember.
Egy zürichi elemző szerint viszont a helyzet nem ilyen rózsás, mert ha meg is szerveznek egy komplett bankmentést, a bankok sokáig nem fognak nyereséget termelni, a gazdaság pedig kérdés, hogy fog-e növekedni. Ő ezért nem találja vonzónak az olasz piacot, persze sok függhet attól, mi lesz az általános európai tőzsdei irány. Ha a szakadatlan emelkedés folytatódik, feltehetően rákapnak a befektetők a fundamentálisan olcsóbbnak tűnő olasz papírokra is.