Az elemző szerint Orbán Viktor tegnapi bejelentése a bankadó csökkentéséről, és a közzétett szándéknyilatkozatban szereplő további, a bankszektor működését érintő kedvező fejlemények komoly fordulatot jelentenek a kormány és a bankszektor viszonyában. Amennyiben az ígéretek teljesülnek, a jövőben mérséklődhet a bankokra nehezedő nyomás és fokozatosan ismét növekedési pályára állhat a szektor.
Bankadó mérséklés
A legfontosabb persze a bankadó mérséklése. A miniszterelnök által tegnap elmondottak szerint 2016-2017-ben jelentősen, majd 2018-2019-ben kisebb mértékben tovább csökkenhet a bankadó. A tegnap este közzétett szándéknyilatkozat alapján az adókulcs 2016-ban 0,53-ról 0,31 százalékra, 2017-ben pedig 0,21 százalékra mérséklődhet, ami azt jelenti, hogy első körben nagyjából 40 százalékkal, azaz mintegy 60 milliárd forinttal, majd további 30 milliárddal mérséklődhet a bankszektor különadó befizetése a jelenlegi 140-150 milliárdról. Egyelőre még csak ígéret és szándéknyilatkozat van, de a korábbiaknál lényegesen konkrétabb kötelezettségvállalás történt a kormány részéről a bankokat régóta sújtó, nemzetközi összehasonlításban is kimagasló adóterhelés csökkentésére.
Jogszabályi környezet
Emellett a szándéknyilatkozat szerint a kormány a jövőben tartózkodik attól, hogy olyan új jogszabályt vagy intézkedést hozzon, amely negatív hatással lehet a bankszektor profitabilitására. A forintosítást követően elkerüli az árfolyamkockázatok további bankokra hárítását, a magáncsőd intézményének bevezetéséről egyeztet a bankszektorral. Nem tesz további korlátozó intézkedéseket az árverezésekre és kilakoltatásokra, ugyanakkor a Nemzeti Eszközkezelő tevékenységét kiterjeszti. A kormány nem törekszik többségi állami tulajdonra a bankszektorban, a meglévő részesedéseit három éven belül magánkézbe adja. Mindezek egy alapvetően piackonform szabályozás felé történő határozott elmozdulást jelentenek.
Hatások
Ami az OTP- illeti, a bankcsoport 2014-ben megközelítőleg 30 milliárd Ft különadót fizetett (a nyereségadót is figyelembe véve), ennek 40 százaléka 12 milliárd forint, tehát 2016-ban ennyivel mérséklődhet az adóteher, majd 2017-től további 5-6 milliárddal. Ezt 5 éves időtávra kivetítve összesen mintegy 70-75 milliárdos megtakarítással számolhatunk, ami részvényenként 250-270 forintot jelent. Azért csak öt évre, mert várható volt, hogy előbb-utóbb csökkentik a különadót; ami új információ, hogy ez most viszonylag gyorsan megtörténhet.
Mindezekre tekintettel az elemző az OTP részvényekre vonatkozó ajánlását rövidtávon csökkentésről tartásra, hosszabb távon tartásról felhalmozásra javítja, a célárfolyamot pedig 4.200 forintról 4.600 forintra emeli. Ugyanakkor továbbra is felhívja a figyelmet az OTP jelentős ukrán és orosz kitettségére, amely fokozott kockázatokat hordoz magában.