Mi marad a nagy száguldásból?
Szerdán szép pluszban, közel 3 százalék körüli emelkedéssel zártak az európai tőzsdék, a csütörtöki nyitásban úgy tűnt, ma is folytatódhat az emelkedés. Az emelkedő olajár és a tegnapi amerikai és európai tőzsdei rali hatására az ázsiai tőzsdék is jól teljesítettek.
A frankurti DAX kis pluszban kezdte meg a napot. Nem kellett azonban sok idő, hogy pirosba forduljanak a számok: 10 óra után már kis veszteségeket látunk a főbb nyugat-európai indexeknél. A hangulatot néhány gyengébb vállalati eredmény (Nestlé, KBC) rontotta, amit az Air France-KLM pozitív meglepetése nem tudott ellensúlyozni, de összességében a tegnapi záróárak körül maradtak a nyugat-európai indexek csütörtök délelőtt - a szakértők szerint határozottan visszatért a kockázatvállalási kedv a piacokra.
Nálunk mindent lever a Richter
Budapest tegnap az európai mezőny végén kullogott, és ma is a leggyengébb utolsó harmadban tanyázik a BUX-index. A felelős továbbra is a Richter: a nap eddigi legforgalmasabb bluechipje egyedüliként van mínuszban, a tegnapi komolyabb veszteség után másfél óra alatt újabb 0,7 százalékos csökkenést hozott össze a gyógyszerpapír. Amióta a vezetőség a 2015-ös remek eredmények után a gyenge 2016-os várakozásokkal hűtötte a kedélyeket, nem tér magához az árfolyam.
A Richter árfolyama az elmúlt 1 évben. |
Van még hova drágulnia az olajnak?
A piacok számára továbbra is az olajár alakulása a legfontosabb irányadó. Szerdán délután-este óriási rali indult, miután Irán bejelentette: támogatja Oroszország és Szaúd-Arábia keddi javaslatát a kőolaj termelésének a befagyasztására. A 7 százalékos ugrást követően újabb bő 2 százalékkal emelkedett az amerikai WTI kőolajfajta jegyzése, és egyelőre meg is ragadt a 31 dollár fölötti szinten.
A WTI olajfajta árának alakulása |
Hogy pontosan mit jelent az, hogy Irán "támogatja" a döntést, az még nem teljesen világos, de a piacnak egyelőre elég, hogy a világ negyedik legnagyobb olajtartalékával rendelkező ország hajlandó az együttműködésre a túltermelés megfékezése érdekében.
Tartja erejét a forint
Az olajár emelkedése segítette az olajtermelő országok devizáit, a dollár is erősödött. Később aztán a zöldhasú kissé gyengült, miután a Fed nyíltpiaci bizottságának egyik tagja, James Bullard is a további kamatemelések elhalasztására utalt, a Fed szerdán kiadott jegyzőkönyvével összhangban.
EUR/HUF |
A forint eközben kisebb megingásokkal ugyan, de tartja erejét, az euró jegyzése a 310 alatti szinten próbál megkapaszkodni - egyelőre azonban komoly ellenállásnak tűnik az árfolyam.