Ma újabb több évtizedes, a nyolcvanas évek közepe óta nem látott szintre süllyedt az angol font a dollárral szemben, de az euróhoz képest is hasonló mértékben gyengült. Ezzel jóval alulmúlta a Brexit-népszavazás utáni pesszimista hangulatú napokban, július eleje körül elért mélypontot is (akkor 1,29 körül volt a „kábelnek” is nevezett devizapár mélypontja, ma hajnalban 1,20 közelébe is leesett Ázsiában, jelenleg 1,235 körül jár.
A Brexitre a brit részvények nagy eséssel reagáltak, azóta azonban több mint húsz százalékot jöttek fel a mélypontról. Azóta is jellemző, hogy a brit részvények nagyobbat emelkednek, vagy kevesebbet esnek, mint más európai társaik, főleg olyan napokon, amikor a font gyengül. Ami logikus is, miután az exportra termelő vállalatoknak a gyenge font nagyobb bevételeket jelent, a gyengébb font által olcsóbbá válnak a Londonban jegyzett részvények.
Miközben az utóbbi egy évben 19 százalékkal gyengült a font a dollárhoz és 18 százalékkal az euróhoz képest, az FTSE 250 részvényindex 6,4, az FTSE 100 tőzsdeindex 10,5 százalékkal nőtt. A brit gazdaság nincsen recesszióban, a brit jegybank is kivár, nem lépett legutóbb. Mivel a font egyébként is gyengül, vélhetően a piac elintézte a jegybank helyett az esetleg esedékes könnyítéseket.
Persze más tényezőknek is lehet szerepe, például a szigetország olajcégeinek jót tesznek a hónapok óta nem látott magasságban levő olajárak, és az európai, amerikai tőzsdeindexek is eléggé magasan vannak, jó az általános részvénypiaci hangulat.
Így is durván 10-15 százalékkal olcsóbban lehet jelenleg brit részvényeket venni euróban vagy dollárban számolva, mint egy évvel ezelőtt, vagy az év elején lehetett.
A font e heti, egyre gyorsuló gyengülését az váltotta ki, hogy egyrészt a britek bejelentették, mikor fogják hivatalosan is beadni az EU-ból való távozásról szóló dokumentumokat, mikor indítják meg a folyamatot. Másrészt ennek feltételeiről nem egészen megnyugtató nyilatkozatok láttak napvilágot, az EU a jelek szerint ragaszkodik a szabad kereskedelemért cserébe a munkavállalók szabad mozgásához. Ami ellen a britek júniusban szavaztak. Így a Brexit mellett most a „hard Brexit” (kemény brit távozás) kifejezéssel van tele a sajtó.
Az angol font egyébként is híres nagy összeomlásairól. A Soros György nevével együtt emlegetett 1992-es nagy zuhanás előtt, 1985 körül a font háromszor akkorát zuhant, elsősorban a brit recesszió miatt. A 2008-as év is a font zuhanórepüléséről szólt.