Ígéretesen indult a nap, Európában szép pluszokkal , de aztán fokozatosan lefelé csorogtak az indexek és többségük mínuszban végzett. A német mutató 0,4, a francia 0,1, a brit 0,6 százalékos eséssel búcsúzott. Amerikában is 0,2-0,4 százalékos a főbb indexek süllyedése.
Itthon a BUX indexnek viszont sikerült 1,1 százalékos emelkedést összehoznia, miközben Varsóban 0,6 százalék volt az esés. Az OTP 1,3, a Richter 2,1, a Mol 0,5 százalékkal emelkedett . A Waberer’s egy hír nyomán 6,7 százalékkal ugrott meg, de volt jóval feljebb is. A Telekom 0,3 százalékkal süllyedt.
Ma elmaradtak a jó hírek
A forint gyenge maradt, most 365,10 az euró ára, 80 fillérrel magasabb a péntek estinél. A mai maximum azonban 366,20 forint volt, nincs már messze a 369,90 forintos történelmi csúcstól, amit tavasszal állított be. Mindössze 40 fillérre van a szeptemberi lokális rekordtól is. Erősen gyengült ma a dollár, kissé emelkedik az arany, stagnál az olaj.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A rossz hangulat fő okai, hogy komoly gondok lehetnek a gazdasági fejlődéssel Európában a súlyos járványügyi helyzet, az újabb és újabb korlátozások miatt. Ehhez jön még a Brexit megoldatlan problémája és a küszöbön álló amerikai elnökválasztás okozta bizonytalanság. Ugyanakkor Ismét feléledt a remény, hogy az amerikai törvényhozók megegyeznek a következő gazdasági ösztönző csomagról. Ennek határideje is van, méghozzá kedd este.
Marad a forint gyengülő trendje?
Gyenge-e a gyenge forint? – teszi fel a kérdést a Concorde Értékpapír blogján Jobbágy Sándor.
Fundamentális modell alapján akár a 320-330-as sávban is mozoghatna az EUR/HUF árfolyam, ehhez azonban alapfeltétel lenne a járványkockázatok megszűnése, a GDP-növekedési kilátások érdemi javulása és a feltörekvő piacok iránti bizalom erősödése. De számos egyéb figyelmeztető jel is a gyengülő trend fennmaradását valószínűsíti. A jegybank eddigi közbelépései csak mérsékelt forintkorrekcióra voltak elegendőek. Nincs határozott jele, hogy a monetáris politika alapstratégiája megváltozott volna. A lakossági inflációs várakozások alig javultak. A privátszektor devizabetét-állománya gyorsuló növekedést mutat – sorolták.
Izgalmas szinteken a Mol
Alulteljesítő maradt a múlt héten is a BUX index, ráadásul az összes blue chip árfolyama csökkent – írta a KBC Equitas.
Ma azonban optimistább a hangulat, több részvény is érdekes szinteken tartózkodik, a Mol pedig fontos ellenállásokat próbál áttörni. A gyorsjelentési szezon a fejlett piacokon már elkezdődött, itthon azonban erre még november első hetéig várni kell – teszik hozzá.
Továbbra is a 20 és a 30 napos mozgóátlaghoz tapad a Mol árfolyama és a technikai kép nem utal arra, hogy ebben az oldalazó mozgásban rövidtávon változás készülődne – írja viszont az Erste Befektetési.
Nagyot esett a Gripenek gyártója
Rossz hír érkezett a Magyarországon is használt Gripen vadászgépeket gyártó Saab gazdálkodásáról. A svéd fegyverkezési vállalat részvényei tizenkét százalékkal zuhantak.
A veszteség 75 millió euró az egy évvel ezelőtti 59 millió eurós nyereség után. A Saab arra is figyelmeztet, hogy a koronavírus-járvány miatt veszélyben van a Gripen vadászgépek beszállítói alkatrész-ellátása. A cég szempontjából döntő tényező, hogy a Gripen-programra mennyire lesz rossz hatással a válság – kommentálta Sandy Morris elemző a Jefferies befektetési bank véleményét.
Összeül az OPEC
Az OPEC nyíltpiaci bizottsága ma ül össze és készíti elő a november 30-án és december 1-én tartandó soron következő ülést – írja az Erste Befektetési Zrt.
A piac reméli, hogy az OPEC és Oroszország meg tud egyezni arról, hogy elhalasszák a termelés januári növeléséről hozott előzetes megegyezést, mivel az olajkereslet továbbra is nagyon gyenge. Mohammed bin Salman és Vlagyimir Putyin a héten már kétszer beszélt telefonon, ami mutatja, hogy a piac felélesztése mindkettő számára kulcskérdés. Európában újabb korlátozó intézkedéseket hoznak, miután a járvány szinte korlátlanul terjed a kontinensen.
Az amerikai olajfúró berendezések száma viszont 205-re nőtt a Baker Hughes szerint. Ez azt mutatja, hogy megállt az aktivitás csökkenése az USA palaolaj-szektorában.