Jó a hangulat az európai tőzsdéken, a német index 0,3, a francia 0,8 , a brit 0,1 százalékkal megy fel. Az amerikai határidős indexek ennél is nagyobb pluszban állnak, a technológiai részvények Nasdaq 100 indexe 1,2 százalékkal emelkedik a futures piacon.
Itthon a BUX index az európai átlaghoz hasonló mértékben, 0,4 százalékkal megy fel, Varsó és Prága is 0,5-0,6 százalékos pluszban van. Az OTP 0,4, a Mol 0,7 százalékos emelkedést ért el, a Richter 0,2 százalékkal esik, a Telekom pedig stagnál. Hét százalékkal ugrott a Waberer’s egy bejelentés nyomán. (Lásd: Az Indotek érdekeltségébe kerül a Waberer's is.)
Megállíthatatlan forintgyengülés?
A forint kissé gyengül, 365,90 forint az euró, újra ostrom alá vette a 365 forintos szintet. A dollár kissé gyengül, az euróért 1,1742 dollárt adnak. Az arany és az ezüst emelkedik, az olaj kissé süllyed. Holnap MNB kamatdöntő ülés, ami megmozgathatja a forintot. Bíróság elé vitte Horvátországot az OTP – írtuk délelőtt.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Lassult a forint gyengülése, úgy látszik a 364-365-ös ellenállásszint erős, és egy lélegzetre nem képes áttörni a hazai deviza, így még várat magára a 370-es történelmi és lélektani mélypont – írja a Random Capital hírlevele. Egyelőre úgy tűnik, hogy nem elkerülhető a 370 forintos euró, nem látszik a piacon olyan jelentős szereplő vagy esemény, amely az eddigi tendenciát képes lenne megfordítani.
Mégis mégsem?
A mai emelkedést Európában főleg gyorsjelentésekkel magyarázzák, mint a Philips, a Danone vagy a Julius Baer. Annak ellenére mennek a tőzsdék, hogy számos országban új korlátozásokról döntöttek vagy tárgyalnak. (Például Olaszország, Belgium, Svájc, Nagy-Britannia.) De feléledt a remény az amerikai segélycsomaggal kapcsolatban is.
Nancy Pelosi házelnök szerint továbbra is lehetséges egy megállapodás a választás előtt, és keddi határidőt tűzött ki a Fehér Házzal kötött megállapodásra. Donald Trump elnök pedig jelezte, hogy ő közelebb áll a demokraták nagyobb összcsomagra vonatkozó követeléseihez, mint a kongresszusi republikánusok. Felhívott egy tévéállomást, hogy elmondja, túllépheti az eddig megszabott összegeket – írta a Bloomberg.
Inkább a lakosságra költsünk?
Nincs veszélyben a dollár Lawrence Summers a Clinton-adminisztráció pénzügyminisztere szerint – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Szükség van további fiskális ösztönzőkre az Egyesült Államokban, és a dollár nem fog összeomlani a növekvő adósság miatt. A jelenlegi kamatkörnyezetben a kormány megengedheti magának a hitelfelvételt, és nem a vállalatokat kell segíteni, amelyek olcsón tudnak forráshoz jutni, hanem elsősorban a bajba került lakosságot. Summers számítása szerint a koronavírus-járvány összesen 16 ezer milliárd dollárba fog kerülni, amiben szerepelnek az egészségügyi kiadások is.
Csalódást keltő kínai GDP
Ma hajnalban érkeztek a kínai GDP-adatok, a harmadik negyedévben az elemzők által várt 5,2 százaléknál kisebb mértékben, 4,9 százalékkal bővült a gazdaság – írta a KBC Equitas. Ez is jelentősen jobb azonban mint a második negyedéves 3,2 százalékos bővülést mutató adat, és a helyi járvány megfékezése utáni fellendülést mutatja.
Az amerikai Fed szerdán közzéteszi a Bézs Könyvét. Japánban az export éves csökkenése mérséklődött szeptemberben, 4,9 százalékra, ami fokozatos kilábalást jelez a koronavírus-válságból – írta az AP hírügynökség.
Záporoznak a héten a jelentések
Teljes lendületre kapcsol a héten a gyorsjelentési szezon Európában. A Philips ma, az UBS Group kedden, az Unilever csütörtökön, a Barclays és a Daimler pénteken. (A Daimler már kellemes meglepetést okozott múlt héten az előzetes számaival.)
A befektetők keresik annak jeleit, hogy a járvány okozta gödörből mennyire tudnak kilábalni a vállalatok – írta a Bloomberg.com. Az elemzői becslések szerint az előző, második negyedévhez képest drámai ugrás várható az eredményességben. A Stoxx 600 index húsz szektorából négy a második negyedévi veszteségből a harmadik negyedévben nyereségessé válhatott. Várhatóan csak egy csoport – az utazás és szabadidő – fog összességében veszteséget elszenvedni.
A heti amerikai gyorsjelentéseket egy infografikán is ábrázolja az Investing.com. A legérdekesebb talán a Netflix kedd esti és a Tesla szerda esti jelentése lesz. Az IBM már ma este, az Intel csütörtök este várható.
Felvizezett Brexit?
Brit kormánytisztviselők készek “felvizezni” Boris Johnson vitatott, törvénysértő Brexit-jogszabályait – írta a Bloomberg.com.
Mivel az EU jogi lépéseket tesz a törvényjavaslat miatt, Johnson tisztségviselői úgy vélik, hogy a brit Lordok Háza csökkenti majd a vitás záradékok élét. A tárgyalások pénteken megtorpantak, amikor a miniszterelnök bejelentette, hogy a megállapodás nélküli kilépésre is felkészül. Az EU egységes piacának és vámuniójának év végi elhagyására koncentrál megállapodás nélkül is. Bár továbbra is nyitott a tárgyalásokra.