Az olajipari társaság nettó árbevétele 2014 első negyedévében 1120,9 milliárd forint volt, 13 százalékkal maradt el a 2013 azonos időszaki értékétől.
Hernádi optimista
"Mind a szabályozói, mind pedig a makró környezet nehézzé tette az első negyedévet. Ugyanakkor biztos vagyok benne, hogy túljutva a kihívásokon, 2014 sikeres év lesz a Mol számára" - idézte a Budapesti Értéktőzsde honlapján közzétett jelentés Hernádi Zsoltot, a csoport elnök-vezérigazgatóját.
Hernádi Zsolt kiemelte: a tavalyi személyi és szervezeti változások megteremtették az alapját, hogy az upstream üzletág (kutatás-kitermelés) növekedési pályára álljon 2014 végéig. Irak kurdisztáni régiójában például már az első negyedévben nőtt a kitermelés, s készen állnak a munkaprogram felgyorsítására az Akri-Bijeel blokkra nemrég benyújtott mezőfejlesztési tervnek megfelelően.
Mint elmondta, lezárták az északi-tengeri tranzakciót is, készek a munka megkezdésére, amely már a második negyedévtől hozzájárulhat a csoport eredményeihez. "Ezen az úton továbbhaladva újabb vonzó akvizíciós célpontokat keresünk, hogy 2014-ben új szintre léphessünk az upstream üzletág területén" - mondta.
Van, ami reményt ad
A jelentés szerint a downstream üzletágban (feldolgozás-kereskedelem) a finomítói makro környezet továbbra is kihívásokkal teli maradt, ugyanakkor a kereslet élénkülése a régióban kifejezetten reményt keltő.
A Mol tovább erősítette pozícióit a kelet-közép-európai régióban, az Enitől a Cseh Köztársaságban, Szlovákiában és Romániában vásárolt eszközök kitűnően illeszkednek a meglévő portfolióhoz és jelentősen erősítik a kiskereskedelmi pozíciókat ezekben az országokban - mondta az elnök-vezérigazgató.
Az idén az első negyedévében a csoport tiszta újrabeszerzési árakkal becsült EBITDA-ja (kamatok, adófizetés és értékcsökkenési leírás előtti eredmény) 15 százalékkal maradt el az előző negyedév eredményétől, és 104,6 milliárd forintot ért el, elsősorban a gyengébb upstream teljesítmény és a horvát Prirodni Plin-nél jelentkező veszteségek miatt.
Az EBITDA speciális tételek nélkül 102 milliárd forint volt, 8 százalékkal kevesebb az előző negyedévinél. Ennek magyarázata, hogy a tiszta újrabeszerzési árkorrekció a teljes csoportot tekintve az első negyedévben plusz 3 milliárd forint, míg a negyedik negyedéves korrekció 13 milliárd pozitívum volt.
Éves összevetésben a tiszta újrabeszerzési árakkal becsült EBITDA 26 százalékkal csökkent az első negyedévben, amit az upstream üzletágban a kelet-közép-európai gázmezők természetes csökkenésével, az alacsonyabb földgáz árakkal, illetve az orosz ZMB mező tavalyi értékesítésével magyaráztak. A downstream üzletág teljesítménye is visszaesett a külső környezetben bekövetkezett jelentős romlás miatt, amit csak részben tudott ellensúlyozni a kelet-közép-európai térségben javuló értékesítés, illetve a hatékonyságjavító program.
A Mol papírjai a Budapesti Értéktőzsde prémium kategóriájában forognak, szerdán 1,34 százalékos erősödés után, 12 900 forinton zártak. Az elmúlt egy évben legmagasabb áruk 17 350, a legalacsonyabb 11 765 forint volt. |
A gáz midstream üzletág veszteséget könyvelt el a horvát Prirodni Plin gázkészletének kényszerértékesítése és az ennek nyomán elkönyvelt értékvesztés következtében. További negatív hatásként jelentkezett, hogy a hazai gáztárolási üzletágat (MMBF) 2013 év végén értékesítették, míg a gázszállítási üzletág eredményét újabb szabályozói tarifa-vágás és az enyhe időjárási körülmények befolyásolták kedvezőtlenül.
A beruházások és befektetések értéke 2014 első negyedévében 147 milliárd forint volt, az összeg 65 százalékát költötték akvizícióra. Tavaly ugyanebben az időszakban a beruházások és befektetések értéke 32 milliárd forintot tett ki.