Az eszközök harmada a tőzsdén landolhat
A kínai kormány vasárnap hozta nyilvánosságra a rendelet végleges szövegét, miután a tervezetről június vége óta folyt a konzultáció. A rendelet értelmében a nyugdíjalapok nettó eszközeik 30 százaléka erejéig vásárolhatnak részvényeket a kínai tőzsdéken, illetve fektethetnek be részvényalapokba.
A kínai nyugdíjalapok nettó eszközértéke kétezer milliárd jüan (322 milliárd dollár) körül van, így elméletileg 600 milliárd jüan (97 milliárd dollár) áramolhat az értéktőzsdékre. Az alapok pénzpiaci eszközökbe és határidős index-ügyletekbe is befektethetnek.
Gatyába ráznák a tőzsdéket
Az intézkedés célja a tőzsdék stabilizálása és közvetve a lassuló gazdaság felfűtése, miután csak a múlt héten június óta a legnagyobb mértékben, 12 százalékkal estek a részvényindexek.
Az utóbbi időben egyébként úgy tűnt, Kína valahogy stabilizálni tudta tőzsdéjét, ha máshogy nem, csendes vásárlásokkal és mindenféle adminisztratív korlátozással. De csodák nincsenek: ha egyszer a tulajdonosaik el akarják adni a részvényeket, venni pedig kevesen akarnak a magasnak tartott árakon, akkor az ár óhatatlanul addig esik, amíg létre nem jön az egyensúly a két oldal között. Ha pedig az állam beáll mesterségesen magas árakon, idővel az összes részvényt odaadnák neki, de hát jóval előbb kifogy a pénzből. Így aztán marad az árfolyamok esése...