A BUX a megelőző heti 0,07 százalékos emelkedés után 23.002,59 ponton zárt pénteken, 73,42 ponttal, 0,32 százalékkal alacsonyabban az egy héttel korábbi záróáránál. A 2010. december végi 21.327 pontos értékénél pedig 1.675,59 ponttal, 7,86 százalékkal magasabban áll. A vezető részvények árfolyama a Magyar Telekom kivételével esett a héten, a hét vesztese az OTP volt.
Tovább csökkent a piaci aktivitás a múlt héten: 55,4 milliárd forint értékben születtek üzletek a részvénypiacon az előző hét 65,4 milliárd forintos forgalma után.
A Fitch nemzetközi hitelbiztosító hétfői bejelentése a magyar adóskockázati besorolás kilátásának javításáról nem váltott ki hirtelen piaci reakciót. A Fitch a kormány deficitcsökkentő és reform intézkedéseivel indokolta döntését, ezek hatása azonban már korábban "beárazódott" a piacon. A hitelminősítő azt tette közzé, hogy stabilra javította a magyar szuverén adóskockázati besorolások kilátását a leminősítés lehetőségére utaló eddigi negatívról.
A CIB Bank szerint a főbb részvénypiacok visszaesést mutattak az elmúlt héten: a meghatározó indexek mind a fejlett, mind a feltörekvő gazdaságok többségében lefelé mozdultak, bár a heti szintű gyengülés szinte sehol nem haladta meg az 1-1,5 százalékot. A részvénypiacokon a globális növekedési kilátások romlása volt az uralkodó hangulati hatás: mind az utóbbi időszak gyengébb amerikai makrogazdasági adatai, mind a német, illetve más európai gazdaságok növekedésében várt lassulás hozzájárult a részvényárfolyamok lemorzsolódásához.
A CIB szerint ebben a környezetben meglepően jó teljesítményt tudott nyújtani a hazai részvényindex: a BUX egy hét alatt összességében a nemzetközi trenddel ellentétes irányba haladt. A jó teljesítmény fenntarthatósága ugyanakkor erősen kétségesnek látszik azért is, mivel a magyar index növekedéséhez a blue chipek közül egyedül a Magyar Telekom tudott hozzájárulni a maga kiemelkedő heti teljesítményével.
Ebben segíthette az állampapírpiac alakulása is, de a piac egészének relatíve jó teljesítménye részben
összefügghetett a korábbi jelentősebb eladási hullámok kifulladásával is. A kisebb papírok közül kiemelkedő teljesítményt tudott nyújtani az E-Star papírja.
Kedden felfüggesztették az E-Star Alternatív Energia Nyrt. részvényeinek tőzsdei kereskedését. Az energetikai tevékenységgel foglalkozó társaság csütörtökön azt közölte, hogy zárt körű tőkeemelésről döntött a társaság igazgatósága, a tranzakció révén közvetve részvényeinek maximum 10 százaléka kerül nemzetközi befektetők tulajdonába, és mintegy 2,4 milliárd forint friss, likvid tőkét vonnak be a társaságba, amelyet az E-Star elsődlegesen a nemzetközi terjeszkedése finanszírozására fordít.
A BUX pénteken 0,32 százalékos csökkenéssel zárta a hetet. Bár az OTP árfolyama a múlt héten többször is 6 ezer forint fölé tudott emelkedni, a hetet jóval ez alatt zárta, a bankpapír 2,26 százalékos gyengüléssel 5.840 forinton fejezte be a kereskedést. A heti részvénypiaci forgalom 57,14 százalékát adta az OTP, 31,64 milliárd forinttal.
A Mol árfolyama 0,52 százalékkal 23.180 forintra csökkent. Forgalma az összforgalom 17,92 százalékát tette ki, 9,92 milliárd forint volt. A Magyar Telekom 4,95 százalékkal erősödött, 572 forintot ért pénteken, forgalma a héten 4,76 milliárd forint volt, a teljes forgalom 8,60 százaléka
A Richter 0,74 százalékos visszaeséssel, 34.880 forinton zárta a hetet, forgalma az összforgalom 10,68 százaléka, 5,91 milliárd forint volt. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis árfolyama ugyanakkor 0,03 százalékkal 19.600 forintra emelkedett.
A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX egy hét alatt 6,21 ponttal, 0,34 százalékkal nőtt, jelenleg 1.849,46 ponton áll.
MTI