A Budapesti Értéktőzsde indexe eközben alaposan alulteljesített, egy százalékkal esett, főleg az OTP miatt, amely két százalékkal 10 750-re süllyedt. A Mol is 1,2 százalékkal került lejjebb, ami 2836 forintos záróár. A Richter háromnegyed százalékkal 5400-ra emelkedett. A nagyobb forgalmú papírok közül még az Opus említhető egy százalékos süllyedéssel.
A BUX esése egyébként nem volt példátlan, a varsói index is 0,9 százalékkal ment le. Holnap kora reggel teszi közzé negyedéves eredményét a Richter és a Waberer’s. Az OTP várhatóan péntek reggel, a Magyar Telekom kedden este jelent. (A Mol-gyorsjelentés múlt pénteken reggel jött.)
További árfolyamok itt láthatók
A forint ma gyengült, negyed százalékkal 314,50-re emelkedett az euró, a maximum 314,60 volt. Itt valahol 314-315 között akadt el az euró drágulása márciusban és decemberben is, eléggé erős ellenállás van errefelé. A lengyel złoty, a török líra, a cseh korona is gyengült, a román és az orosz fizetőeszköz stagnált.
Az olaj még pénteken nagyot ugrott, a WTI végre átlépte a 70 dolláros határt, ma pedig csak folytatta. Most 1,2 százalékos emelkedésben van, 70,55 dollárnál, miközben a Brent is megugrott egy fontos határt. Az északi-tengeri olajfajta 1,6 százalékkal 76,10-re emelkedett.
Izgalmak az olajnál és a dollárnál
Az olaj ezzel 2014 vége óta nem látott szinten van. Az olajpiac egyik legnagyobb kérdése, hogyan fog Trump dönteni május 12-én az iráni atommegállapodásról. Úgy tűnik, sokan arra számítanak, hogy fel fogja rúgni, így inkább az lenne meglepetés, ha nem így történne. Mindenesetre izgalmas időszak elé nézünk.
Az olaj árának emelkedése a dollár erősödését is magyarázza, azáltal ugyanis magasabb lehet az infláció, az pedig növeli a kamatemelések valószínűségét – írta a Marketwatch. Pedig már a múlt hét végi amerikai munkaerő-piaci adat is a dollárerősödés irányába hatott. A dollár négy hónapos csúcson van.
A Nestlé és a Starbucks nagy kávéüzletéről írtak ma sokat a gazdasági sajtóban, a az előző Svájcban 0,6 százalékkal emelkedett, az utóbbi Amerikában inkább stagnál.
Bitcoin 9999,99 dolláron
A kriptodevizák az utóbbi időben sokat mentek fel, némelyik néhány hét alatt duplázni is tudott. A hétvégén a bitcoin az egyik kereskedési platformon (HitBTC) 9999,99 dolláros maximumár mellett forgott, valószínűleg volt olyan is, ahol ismét elérte a 10 ezer dollárt. Ez azonban nem bizonyult tartósnak, vasárnap és hétfőn lefelé vezetett az útja, most 9350.
A nagypapák shortolnának
Warren Buffett vagy például Charlie Munger befektetési gurukhoz, meg még sok-sok más kritikushoz csatlakozott most Bill Gates Microsoft-alapító is, aki azt mondta, ha lenne egyszerű módja a bitcoin vagy a többi kriptodeviza shortolásának, biztosan shortolna. (Vagyis esésre játszana. A bitcoinra egyébként már két határidős árutőzsdén is lehet short és long üzletet kötni.)
A kriptodevizák mellett és ellen levők mintha nemzedéki ellentét alapján is csoportosulnának. Ahogy nemrég a Kriptoakadémia írta Buffettről: „...könyörgöm, lassan 88 éves. Kérdezze már meg mindenki az öregapját, hogy mi a véleménye a Simple, Revolut vagy Uber alkalmazásokról. Hogy szerinte a Hyperloopnak vagy az önjáró autóknak mi a realitása”.
(A Simple és a Revolut mobilfizetéssel és olcsó nemzetközi átutalásokkal foglalkoznak, az Uber autómegosztó-taxipótló, a Hyperloop vákuumcsőben, csőposta-szerűen futó szupervonat lenne – a szerk.)