A legszemléletesebben André Kostolany írta le, mi történik a piacon, ha a tömeg, vagy a tömeget befolyásolók (elemzők, média, brókerek stb.) egy irányba mennek egy adott termékben. Akkor még voltak tőzsdeépületek, tele brókerekkel, befektetőkkel, személyesen lehetett meghallgatni a véleményeket, pletykákat. Ha kilépett onnan a börziáner, esetleg taxiba ült, sokszor a sofőrtől is azt hallotta, miről beszél mindenki, mi a trend.
A tömeglélektan
Most mindez a virtualitásban zajlik. Időnként rendkívül látványosan, mint a fent említett esetben is. Az online brókercégek ugyanis teljesen ésszerűen azzal hirdetik magukat, amit leendő ügyfeleik hallani szeretnének. Ha a tömegek olajat shortolnak, és mindenki az esést várja, akkor ő is így fog hirdetni, hogy magához csalogassa azokat, akik talán még életükben nem kereskedtek, de most annyit hallják az olajáresést, hogy végül nem akarnak lemaradni a vonatról.
Mi is történik ilyenkor, ami miatt ezek a piaccal ellentétes jelzést adnak? Arról van szó, hogy kialakul egy trend (ez esetben az olaj eső trendje, nagyjából tavaly nyártól). Sokáig nem hiszik el, várják a felpattanást, végigveszik az esést a tömegek, sokszor nagy tőkeáttétellel, így aztán a további esés kényszerzárást okoz számukra, további esést előidézve.
A fordulat
Aztán egyszer csak elakadnak a vevők, sőt megjelennek az irreálisan alacsony árcélok. Esetünkben 40 dollár volt az olaj, és néhány elemző már 20-at kezdett vizionálni. Nos, a spekuláció megfordult, indultak a short nyitások. És persze ekkortól felbukkant a hirdetés: keressen nálunk az olajár esésén! A piac szépen meg is fordult, hisz azon túl, hogy túl nagyot esett, rövidtávon a sok shortos automatikusan felhajtóerőt jelent. Az emelkedés beindult lassan, majd gyorsulva: végül most eljutottunk 65 dolláros árig.
És ma megjelent az első fecske: keressünk az emelkedésen! vagyis a tömegek már elvetették az áresés, ráálltak az emelkedő trendre, várják a további hosszt, és boldogan zsákolják az olajat. A piac túlvett fázisba kezd érkezni, erősen megnőtt a valószínűsége, hogy a közeljövőben tetőzik az ár, és legalább kisebb esés indul benne.
Olvasni a sorok között
Egyébként nagyon érdekes, hogy még a fundamentális adatokat is úgy tálalják, hogy azok megfeleljenek a trend-várakozásoknak. Amikor megindult az emelkedés, naponta ilyen hírek jöttek: Amerikában telnek a tározók, Kína rengeteg olajat vett, ő is megtelik, ezért ő is nyilván lassít majd. Emellett bíztak az Irán elleni szankciók gyors feloldásában, orosz és szaúdi kitermelés növekedést emlegettek. Mind azt sugallta, hogy tengernyi az olaj, jöhet az esés.
Pár napja pedig mit olvashatunk? Sorra állnak le az amerikai fúrótornyok, kisebb lesz a kitermelés. Kína továbbra is rengeteg olajat importál, már többet mint az USA. Szóval most már a hírekben is inkább kiemelkednek a túlkeresletről szóló cikkek, a várt áremelkedést sugallva. Ez is a kifulladó trendet jelzi.
Tudni kell olvasni a sorok között, ezt már Kostolany is megmondta. Most hozzátehetjük: az online hirdetések sorai között is. A helyes befektetői magatartás ilyenkor ma ugyanúgy, mint Kostolany idejében, az anticiklikus cselekvés. Amikor mindenkit magával ragad az ár, nem szabad velük tartani.