A szerdai eufória után csütörtökön elromlott a hangulat a tőzsdéken, vélhetően főleg a Fed szerda esti ülése hatására, ahol némileg váratlanul a decemberi kamatemelésre utaló kijelentések hangzottak el.
Az USA-ban inkább vegyes adatok jöttek, a GDP értéke alacsonyabb lett a vártnál, a munkanélküliség viszont nagyon csekély maradt. Ennek nyomán az amerikai tőzsdék csökkenéssel nyitottak. Az Apple részvénye a szerdai rali után stagnálni látszott.
Két bank jó nagy zuhanás után
Az európai tőzsdék jellemzően 0,1-0,6 százalékot estek, de voltak nap közben ennél lejjebb is. Közben ugyanis jött egy kedvező eurózónás üzleti bizalmi index, amely váratlanul 2011 júniusa óta nem látott magas szintre ugrott.
A DAX-ot a Deutsche Bank rossz eredménye húzta le, a bankrészvény több mint hét százalékot zuhant. A briteknél pedig hasonló okból a Barclay’s zárt 6,7 százalékos mínuszban, de a Shell és a Glencore nyersanyagcég is rendesen mínuszban volt.
Mennyi lesz az OTP-bukta?
Budapesten az OTP részvényének aukciója és egész napos felfüggesztése volt a nagy hír, a befektetők és a nagy brókercégek (Erste Befektetési Zrt., KBC Equitas) azt találgatták, mekkorát eshet a bankpapír a hirtelen megjelent nagy kínálattól. A becslések főleg korábbi részvényaukciók tapasztalatai alapján 4 és 8 százalék között szóródtak.
A BUX, amelyből most hiányzott az OTP, 21 946 ponton, fél százalékos mínuszban zárt, a decemberi határidős BUX pedig 21 712 ponton, egy százalékkal lejjebb. Sokan talán az OTP-eladás helyett BUX-eladással fedezték kockázataikat.
Erősödött a forint
A Mol 1,7 százalékkal 12 775 forintra esett, a Richter 0,7 százalékkal olcsóbb lett, a Magyar Telekom viszont 0,8 százalékkal drágult 390 forintra. A forint szépen erősödött, a szerdai 212 forint körüli árfolyam után csütörtökön 310,30-ig süllyedt az euró ára. A dollár kissé visszavett az éjszakai erősödésből.
Az Opimus Holding újabb négy százalékkal esett, 5,0 forintra, a brókerbotrány előtt ez a részvény még 21-24 forint volt. A társaság – a volt Phylaxia, melynek tulajdonosi körében volt Buda-Cash vezetők voltak, illetve vannak – ma közleményben cáfolta a vele kapcsolatban terjedő pletykákat.
Pletykák miatt nehéz a hitelfelvétel
Biztosította a részvényeseket, hogy az idén egyáltalán nem értékesített vagyonelemeket, gazdálkodása kiegyensúlyozott, hiteleit időben törleszti és mindent haladéktalanul bejelent, ami lényeges a cég szempontjából. Problémát okozhat viszont, hogy a híresztelések miatt nehezen jut újabb hitelhez.
Tegnap mintegy hat százalékkal ment fel az amerikai WTI kőolaj árfolyama, a Brent is 4-5 százalékot hozott. Ma sokáig egy százalék körüli visszaesést produkáltak, de a nap végére megint pluszba lendültek.
Pánikszerű shortzárások
A kőolaj amerikai készletezési adatai öt héten keresztül erős növekedést mutattak, ennek ellenére hatalmasat ralizott tegnap az olaj, miért? – tette fel a kérdést a Marketwatch. A rejtély megoldása, hogy egyrészt az utolsó heti készletnövekedés jócskán elmaradt a korábbi hetektől és a várakozásoktól is.
Másrészt felment a benzin és a gázolaj ára is, és felpörgött a finomítók aktivitása, ami növekvő keresletre utalt. A korábbi hetek ijesztő nyersolaj-készletnövekedései miatt ugyanakkor sok short (eladási) pozíció épült ki, amelyeket most pánikszerűen próbáltak tulajdonosaik (vételekkel) lezárni.
A koreai Samsung jó gyorsjelentése mellé azt is bejelentette, hogy 9,9 milliárd dollárnak megfelelő wonért saját részvényeket fog visszavásárolni. A részvény már szeptember vége óta meredeken emelkedik.