Az előző hónapban, áprilisban még közel 27 százalékkal emelkedett a részvényforgalom, bár a 762 milliárd forintos havi forgalom sem mondható magasnak.
Az előző évi adatokkal összevetve jelentős a visszaesés: a tavaly májusi 1.372 milliárd forintos forgalomnak mindössze a 43 százalékát érte el az idén májusban a BÉT. Az idei év első öt havi 3.307 milliárd forintos forgalma pedig 38 százalékkal alacsonyabb a 2010 azonos időszakinál.
A részvények árfolyamváltozását tükröző BUX index májusban 785 ponttal, 3,25 százalékkal csökkent, a hónap utolsó kereskedési napján 23.376,19 ponton állt. A tavaly december végi, 21.327,07 pontos értékéhez képest 2.049 ponttal, 9,6 százalékkal nőtt az index.
Májusban a teljes azonnali piaci forgalom - amely a részvényeken kívül a befektetési és kárpótlási jegyek, a certifikátok, az állampapírok, a vállalati kötvények és a jelzáloglevelek adásvételét is magában foglalja - 631 milliárd forint volt, több mint 20 százalékkal alacsonyabb az áprilisinál. A részvények adásvétele az azonnali összforgalom 94 százalékát tette ki májusban.
A brókercégek forgalmi listáján az első két helyen nem változott a sorrend májusban: a listát továbbra is az Erste Befektetési Zrt. vezeti 133 milliárd forintos havi részvénypiaci adásvétellel, második helyen a Concorde Értékpapír Zrt. áll 72 milliárd forintos forgalommal. A Wood and Company az ötödik helyről a harmadikra jött fel 60 milliárd forinthoz közelítő forgalommal. Negyedik a KBC Securities - hasonlóan az előző hónaphoz -, a cég közel 48 milliárd forint értékben forgalmazott részvényeket. Az UniCredit Bank Hungary helyet cserélt a Wood and Companyvel, 44 milliárd forintos forgalma ezúttal az ötödik helyhez volt elég.
A származékos piacon a devizák forgalma emelkedett, míg a részvények és a BUX-index határidős forgalma csökkent az előző hónaphoz képest. A határidős deviza kontraktusokra 199 milliárd forint értékben születtek üzletek az áprilisi 160 milliárd forint után. A részvények határidős lejárataira 150 milliárd forint értékben született ügylet, szemben az előző havi 185 milliárd forinttal. A határidős BUX forgalma 58 milliárd forintra csökkent az előző havi 68 milliárdról.
Az áruszekcióban 6,7 milliárd forint értékben kötöttek gabonaügyleteket májusban, míg áprilisban 6 milliárd forint volt a forgalom.
MTI