Az S&P 500 index 1,4, a Nasdaq Composite pedig 1,7 százalékos emelkedéssel zárt pénteken Amerikában, ami azért meglepő, mert az eleje igencsak döcögősen indult, másfél százalékos mínuszban is voltak az indexek egy időben. Az után, hogy kiderült, a vártnál jóval kevesebb állás keletkezett az amerikai gazdaságban szeptemberben.
Ez pedig kérdésessé tette, valóban erőteljes-e a gazdasági növekedés és lesz-e az idén egyáltalán kamatemelés az USA-ban. A tőzsdéknek a magasabb kamat nem szokott jót tenni, így a kamatemelés elmaradása árfolyam-erősítő tényező. A gyenge gazdasági növekedés ugyanakkor a tőzsdei cégek profitjaira rossz hatással van, ezért árfolyamgyengítő tényező. Ez a két erő küzd egymással már régóta az amerikai részvénypiacon (valamint a feltörekvő országok lassulásáról érkező hírek).
Amint a Concorde Alapkezelő Vakmajom nevű bloggere (Faragó Ferenc alapkezelő) írja, „rossznak tűnő hírre, ami a globális lassulás amcsi munkaerőpiacra való, elbocsátásokat okozó beszivárgását mutatta, emelkedés, ami pozitívum. Ilyen folyamatok láttán az amcsi kamatemelés belátható időn belül szinte kizárt, tehát a rossz hír jó hír is egyúttal”.
Bár a dollár gyengülése átmenetinek bizonyult, végül nagyot emelkedtek a nemesfémek, a réz, és némi megingás után a kőolaj is. (Az európai és magyar tőkepiacokról itt írtunk.)