Pozitív a hangulat szerdán az európai tőzsdéken, a német, francia, brit indexek 0,4-0,7 százalékkal emelkednek, miután tegnap Amerika is remekelt. A Nasdaq 100 index másfél, az S&P 500 pedig 0,9 százalékkal emelkedett, ma pedig az ottani határidős mutatók kis mértékben tovább nőnek.
Makrogazdasági várakozások és félelmek, mint az infláció és a kamatok mozgatják a tőzsdéket az év elején. Tegnap a Fed elnöke beszélt, nagyban megnyugtatva a piacokat. Ma délután fontos amerikai inflációs adat érkezik, amely előremutató lehet a jegybanki politika szempontjából. Jó hírnek számít, hogy Kínában a vártnál alacsonyabb inflációs adatok érkeztek, ez nagyobb teret enged az ottani jegybanknak és kormánynak a gazdaság élénkítésére.
Itthon a BUX-index 0,7 százalékos emelkedését az OTP 0,9 és a Mol 1,2 százalékos drágulása okozza elsősorban. A Richter 0,2 százalékkal javított csak, a Telekom pedig 1,2 százalékkal esik.
Az olaj a tegnapi előzetes amerikai készletadatok (az API becslése) és az említett Powell-beszéd nyomán kedden már alaposan meglódult, ma csak szerény, 0,1-0,3 százalékos pluszra futja. Erősen drágul több ipari fém is, mint a réz vagy a nikkel. A kriptodevizáknál némi élénkülés látszik, a bitcoin kettő, az ether öt százalékkal megy fel (42 900, illetve 3260 dollárra).
Megállíthatatlannak látszik a forint erősödése
Tegnap sikerült 357 forint alá jutnia az eurónak, ma pedig már 355,80 is volt az ár egy rövid időre, most éppen 356,20. A KBC Equitas szerint ezzel fontos szinteket tört át az árfolyam, maga mögött hagyva a 200 napos mozgóátlagot, amely fontos támaszszint volt.
A holnapi MNB-döntés az egyhetes betéti tender kapcsán megmozgathatja még a forintot. A dollárral szemben is erősödni tudott a forint, a Fed-elnök tegnapi beszéde segített, így jelenleg 314 forint körül mozog a dollár – írták.
Van potenciál az OTP-ben?
Tegnap 4,5 százalékot emelkedett az OTP, ma pedig újabb 1,6 százaléknál tart. Az Erste Befektetési Zrt. szerint ezzel jelentős lépést tett az európai versenytársakhoz való felzárkózás felé.
Az európai pénzügyi szolgáltatók indexe december közepe óta 15 százalékot emelkedett, míg az OTP „csak” mintegy tíz százalékot. Az ok jól ismert, a kamatok félévre történő befagyasztása, amit jócskán túlreagált a piac, hiszen az indokolható 30-40 forinttal szemben (ami az egyszeri profitkiesés hatása) cirka 1500 forinttal értékelődött le a bankpapír.
A brókercég szerint ezt az árazási különbözetet most elkezdte ledolgozni a papír. Ez alapján “lenne és van potenciál a részvényben”, de az elmúlt napok emelkedéseinek köszönhetően eléggé túlvetté vált rövidtávon.
79 kutat vesz a Mol
A Mol megállapodást írt alá a Normbenz Magyarország Kft. megvásárlásáról, amely 79 töltőállomást üzemeltet Lukoil márkanév alatt. Ez egy 2021 márciusában lebonyolított akvizíció folytatása, amelynek során a Slovnaft szlovákiai leányvállalata vásárolta meg a Normbenz Slovakia s.r.o. száz százalékos tulajdonrészét és 16, Lukoil márkanév alatt működő töltőállomást.
Így csillapította a kedélyeket Powell
Jerome Powell, a Federal Reserve elnöke tegnapi meghallgatásán nagyban csillapította a félelmeket, amelyek arról szóltak, hogy a jegybank idén agresszív módon szigorítani fogja monetáris politikáját. Az elnök bízik abban, hogy az Egyesült Államok gazdasága elég erős ahhoz, hogy megbirkózzon a magasabb kamatlábakkal és az infláció leküzdésére irányuló más intézkedésekkel.
Hozzátette, hogy a döntéshozók még vitatkoznak a jegybank mérlegének csökkentésével kapcsolatos tervekről. Ezzel is mérsékelte az aggodalmat.
Az is fontos volt, amit nem mondott. Nem támogatta a 2022-re várt négy kamatemelést, sem a kamatemelések márciusi kezdetét, és arról sem árult el részleteket, hogy mikor kezdődik a Fed mérlegfőösszegének csökkentése – idéz elemzőket az Investing.com.
Jól keres a Tesco nagy riválisa
A brit Sainsbury’s szupermarket-csoport kilenc százalékkal emelte éves profit-előrejelzését a vártnál erősebb karácsonyi élelmiszer-eladások miatt, annak ellenére, hogy azok elmaradtak a 2020-as ünnepi forgalomtól – írta a Reuters. Ugyanis 2020 karácsonyán a lezárások következtében felpörögtek az élelmiszer- és italeladások, és bár a 2021 végére érvényes korlátozások enyhébbekre sikeredtek, a fogyasztók idegesek voltak az omikron változat terjedése miatt. Ez önként is távol tartotta őket a bároktól és az éttermektől.
Bár a hálózat élelmiszer-eladásai 1,1 százalékkal estek vissza az előző év azonos időszakához képest, 6,6 százalékkal nőttek a 2019-2020-as időszakkal összehasonlítva, mielőtt a világjárvány befolyásolta volna az üzletmenetet.
A Sainsbury’s Nagy-Britannia második legnagyobb lánca a Tesco mögött. A részvény ma felülteljesítő, 1,6 százalékkal emelkedik.
Visszaszerezte első helyét a BMW
A BMW bejelentése szerint a csoport eladásai (amelyek a Minit, a Rolls-Royce-ot és a motorkerékpárokat is tartalmazzák) 8,4 százalékkal, bő 2,5 millióra nőttek. Ezen belül a BMW-alapmárka eladási rekordot is elért, 9,1 százalékkal, 2,2 millió autóra ugrott a kibocsátott darabszáma. Így a müncheni székhelyű cég visszaszerezte az első helyét a prémium szegmensben – írta az N-Tv.de.
A BMW-nek különösen jót tett az Egyesült Államokban tapasztalható nagy kereslet, ott az eladások csaknem ötödével nőttek. Kínában pedig a müncheni cég 8,9 százalékkal több autót értékesített. Európában 3,9 százalékos volt a növekedés, Németországban viszont 6,8 százalékkal csökkentek az eladások.
A DAX-indexben is szereplő BMW-törzsrészvény ma kissé esik, de a hét elején már erősen drágult, amikor a Goldman Sachs vételre ajánlotta.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.