Csütörtökön az európai tőzsdéken általában 0,3-0,7 százalékos esés látható, bár vannak kivételek is, mint London, Milánó és Madrid. Az amerikai határidős indexek – a szerdai szerény emelkedés után – jelentős mínuszban vannak. Főleg a technológiai papírokból álló Nasdaq index futures értéke esik, 0,8 százalékkal, amiben a Meta-nak lehet komoly szerepe.
Jön az első negyedéves, előzetes amerikai GDP-adat csütörtök délután, az elemzői várakozások szerint évesítve 2,5 százalékos bővülés várható. A befektetők nagyon várják a pénteki amerikai inflációs adatot is (a márciusi “fogyasztói kiadások árindexét”). Valamint felsorolni is nehéz lenne, hány dollár– vagy eurómilliárdos nagyságú társaság gyorsjelentése érkezett a napokban az USA-ban és Európában. A legfontosabbak délután az American Airlines, este zárás után pedig a Microsoft, az Intel és az Alphabet lehet.
Széllel szembe megy a BUX
A BUX index viszont emelkedik, 0,7 százalékkal, az OTP is ennyivel drágul. A Richter 0,8, a Mol 0,4 százalékkal kerül többe. A Telekom részvényéről ma, csütörtökön esett le az osztalékszelvény (ami 44,7 forintot ér), a részvény azonban csak 25 forinttal esik (2,7 százalékkal), vagyis voltaképpen szépen emelkedik a papír.
A forintnak alapvetően segített a keddi magyar kamatdöntés és annak kommentárja, azóta lassacskán lefelé csorog az euró ára. Most éppen 392,70, egy forinttal van a tegnap esti alatt, de volt reggel 392,40 is. Az olaj, az arany, az ezüst stagnál, az európai földgáz másfél százalékkal drágul.
Ultimátumot kaptak az üzemanyagárak
Kéthetes ultimátumot ad a kormány az üzemanyagárakkal kapcsolatban – foglalta össze az Equilor Befektetési Zrt. Szerdán ugyanis Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter bejelentette, hogy a kormányülésen döntöttek: amennyiben két héten belül nem térnek vissza az üzemanyagárak a régiós átlaghoz, be fognak avatkozni.
A csütörtök délelőtti Kormányinfóról laptársunk, az Mfor-hu itt tudósított»»».
Megint megemelték az OTP célárát
Céláremelések érkeztek az OTP részvényeire az Equilor Befektetési Zrt. szerint.
- A Goldman Sachs 20 700 forintról 22 600 forintra,
- míg a Citi 19 300 forintról 19 620 forintra emelte a 12 havi célárát.
Az ajánlás mindkét banknál változatlanul vétel. Eközben tovább veszi magát az OTP a tőzsdén, szerdán újabb 39 800 darab saját részvényt vásárolt a társaság, az átlagár ezúttal 17 363 forint volt.
Tesla fel, Facebook le
Bár a Teslát Elon Musknak rossz eredményei ellenére sikerült felbeszélnie (12 százalékkal ugrott meg), a Facebook-anyavállalat Meta részvényeinél inkább fordított a helyzet. A zárást követően 15-20 százalékos mínuszban is voltak, mivel a vártnál gyengébb előrejelzéseket tett közzé a társaság.
Pedig az első negyedévet meggyőzően zárta, hiszen a részvényenkénti 4,71 dolláros nyereséggel felülmúlta a konszenzus által becsült 4,32 dolláros összeget, a 27 százalékos bevételnövekedési ütem pedig 2021 óta a legjobbnak számít – derül ki a K&H Értékpapír összefoglalójából. A cég ráadásul a 2024-re vonatkozó kiadási előrejelzését is jelentősen, 94 milliárdról 99 milliárd dollárra emelte.
Európai bankok, fogyasztók és mamutbányák
Európában is sok gyorsjelentés érkezik, csütörtökön főleg a bankszektor és a fogyasztási javak kerültek reflektorfénybe.
- A Deutsche Bank részvényei enyhén süllyedtek, annak ellenére, hogy a német hitelintézet a vártnál tíz százalékkal jobb első negyedéves profitnövekedést ért el.
- A brit Barclays papírjai öt százalékkal emelkedtek, pedig tizenkét százalékos első negyedéves profitcsökkenésről számolt be. De ez az elemzők által vártnál kisebb visszaesés volt.
- Az Unilever részvényei négy százalékkal emelkedtek, miután a fogyasztási cikkek óriása közölte, hogy az első negyedévi eladások a vártnál nagyobb mértékben nőttek. Visszahódított vásárlókat, akik korábban olcsóbb termékekre váltottak.
- A Nestle részvényei több mint három százalékot estek, miután a svájci élelmiszer- és italgyártó óriás 5,9 százalékos forgalomcsökkenésről számolt be a negyedévre, jelentős részben az észak-amerikai piac teljesítménye miatt.
- Az Anglo American részvénye 13 százalékkal ugrott, miután a BHP Group közölte, hogy ajánlatot tett a londoni tőzsdén jegyzett bányavállalat megvásárlására. Ezzel a világ legnagyobb rézbánya-cége jönne létre, a globális termelés mintegy tíz százalékát adná.
Hideget is, meleget is kap a kriptószektor
A bitcoin és az ether az utóbbi 24 órában ismét lefelé indult, előbbi 63 800, az utóbbi 3130 dollár. Ez mintegy négy százalékos esés, egy hét alatt azonban 4-5 százalékos pluszban vannak. A szektorból vegyes hírek érkeztek:
- A világelső vagyonkezelő csoport, a Blackrock bitcoin spot ETF-jében már 70 napja folyamatosan pénzbeáramlást regisztráltak, ezzel az amerikai ETF-ek élvonalába került.
- A bitcoin árfolyama az év végére elérheti a 150 ezer dollárt, 2025 végére pedig a 200 ezer dollárt – véli a brit székhelyű Standard Chartered pénzügyi csoport vezető elemzője.
- Hackerek feltörték és kiszivárogtatták a salvadori állami bitcoin-pénztárca, a Chivo kódját.
- A Binance volt vezére, Changpeng Zhao három év börtönbüntetéssel nézhet szembe. (Tavaly pénzmosás elősegítésének vádjával került bíróság elé az USA-ban.)
Bitcoin-átverésekre figyelmeztetnek itthon is
A bitcoin árfolyama új csúcsokra ért idén, de ezzel drámaian megnőtt a különböző átverési kísérletek gyakorisága is. Ez alól Magyarország sem kivétel – hívja fel a figyelmet Szilágyi Imre közgazdász, a Blockchain Budapest konferencia főszervezője. Néhány egyszerű, könnyen megjegyezhető információval azonban szerinte mindez hatékonyan kivédhető.
Az átverések leggyakoribb módja, amikor a csalók telefonos vagy e-mailes megkeresésben bejelentkeznek, hogy egy nagy összegű nyereményt vagy ajándékot kaptunk Bitcoinban.
Ahhoz azonban, hogy hozzá tudjunk jutni, egy kisebb összeget kellene átutalni a „feloldáshoz”. Ez önmagában kizáró tényező, hiszen a Bitcoin nem zárolható, így nincs is szükség a feloldására. “Ez olyan, mintha valaki azt próbálná megmagyarázni, hogy az e-mailt postán kell feladnunk” – mutatott rá Szilágyi.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.