Csúnya, másfél százalék körüli mínuszban vannak a vezető nyugat-európai tőzsdeindexek ma délelőtt, az egy százalék alatti esés már jónak számít a kontinensen. Tegnap este a kereskedés vége felé az amerikai indexek szép pluszból jókora mínuszba mentek át, végül az S&P 500 index 0,9, a Nasdaq Composite 2,1 százalékkal esett. Az irányváltás oka főleg az újabb kaliforniai korlátozásokban keresendő.
A BUX index ma alig változik, 0,1 százalékos esésben van, ami főleg az OTP 0,6 százalékos süllyedése miatt következett be. A Richter 0,4, a Mol 0,3 százalékkal süllyed. A Telekom 1,2, az Opus 1,6 százalékkal ment le, a tegnapi nap nyertese, a CIG Pannónia is 2,4 százalékos mínuszban van. A forint stabil, az euró ára gyakorlatilag változatlan, 355,5 körül.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A nemesfémek elvesztették nagyjából azt, amit tegnap megnyertek. Az arany 0,7 százalékos mínuszban van, az ezüst 2,3 százalékkal esik. Az olajnak sem tett jót a félelmek felerősödése, egy százalék körüli mínuszban van a holnap kezdődő OPEC+ virtuális találkozó előtt.
Csalódás Britanniában
Eközben a járvány világszerte továbbterjed, az esetek száma meghaladta a 13 milliót. A mai kereskedést nyomasztó tényezőnek tartja az Investing.com azt, hogy Kalifornia gyakorlatilag újra bezárkózott, felfüggesztette szinte az összes újranyitási intézkedést a járvány terjedése miatt. Megtiltották például az éttermek zárt tereinek használatát, a mozilátogatást. Az állam az USA legnagyobb gazdasága, majdnem akkora, mint Németország. (Délelőtti világjárvány-összefoglalónkat itt olvashatja.)
Egy másik negatívum, hogy májusban a brit gazdaság csak 1,8 százalékkal emelkedett, ami csekélység a koronavírus-lezárás okozta zuhanás után. Sokkal alacsonyabb, mint az 5,5 százalék, amit az elemzők vártak. Pedig abban a hónapban már újranyitották az építőipart és a gyáripart az országban. Az elemzők abban reménykednek, hogy júniusban, júliusban sokkal nagyobb felpattanást fognak majd látni. A pesszimisták viszont attól félnek, hogy a kilábalás hosszabb és lassabb lesz, mint gondolták.
Délután három amerikai nagybankkal indul be igazán az új gyorsjelentési szezon. (Ezek a JP Morgan, a Wells Fargo és a Citigroup.)
Pénteken fontos tárgyalás lesz
A német kancellár, Angela Merkel és Olaszország miniszterelnöke, Giuseppe Conte álláspontja egységesnek látszik abban, hogy minél előbb tető alá kell hozni a 750 milliárd eurós gazdaság mentőcsomagot. A feladat óriási, ezért a válasznak is nagyon nagynak kell lennie – mondta Merkel a Bloomberg.com szerint. Az olasz politikus pedig jelezte, hogy kormánya hajlandó elfogadni szigorúbb feltételeket is a hitelekből és hitelgaranciákból álló csomaggal kapcsolatban. Ezzel teljesítve a csomag ellenzőinek követeléseit (mint Hollandia és Svédország).
Pénteken az Európai Unió vezetői a járvány kezdete óta először személyesen fognak találkozni, hogy megtárgyalják a segélycsomagot.
Újabb perpatvar Kínával
A tőzsdék korábban nap mint nap lesték az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalásokról szóló híreket. Most úgy tűnik, ismét romlik a viszony, az USA elutasította a kínai kormányzatnak a Dél-Kínai tengeren bejelentett területi igényeit. Pedig korábban egyszer már döntés született arról, hogy Amerika ebben a kérdésben nem foglal állást – írta a Bloomberg.
Az új adatok szerint júniusban a kínai export és import viszont egyaránt növekedni tudott. Annak ellenére, hogy a közgazdászok mindkettőre csökkenést jeleztek előre.
Miért ugrál a Tesla?
A szokottnál is őrültebb ingadozást produkál tegnap a Tesla részvénye, miután volt közel húsz százalékos pluszban is, 1795 dollár körül, de végül visszaesett 1497 dollárra. Ez 3 százalékos esés.
A Bloomberg.com magyarázata szerint 40 ezer Robinhood-számlatulajdonos vásárolt Teslát csak hétfőn, egy rövid, négy órás időperiódusban. Ebben az évben a Tesla piaci kapitalizációja (a piacon levő részvények összértéke tőzsdei áron) 202 milliárd dollárral emelkedett, ezzel Elon Musk Tesla-vezért a világ leggazdagabb emberei közé emelte. Egyben kiütötte az összes short pozíciót, amelyek a részvény esésére játszottak. Ezek értéke az oldal szerint 20 milliárd dollár körül lehetett.
Találat a Molnál, szenved a Huawei
A Mol földgázt talált a pakisztáni TAL mezőn. A kút napi 6516 hordóegyenértékes kezdeti termeléssel rendelkezik, részben földgáz, részben kondenzátum formájában. A Mol-nak 8,4 százaléka van a TAL mezőben, ami azt jelenti, hogy a többlettermelés mintegy 0,5 százalékát adja a Mol teljes termelésének. A hír kedvező, de nem gyakorol jelentős hatást a cég részvényárára – írta az Erste Befektetési Zrt. reggeli hírlevele.
Erősen lassult a Huawei bevételnövekedése.
A vállalat közzétette az első féléves eredményét, a bevételnövekedés 7 éve nem volt ilyen lassú, összesen 64,23 milliárd dollár lett, mely 13,1 százalékkal haladja meg a tavalyi első féléves bevételt. Az indoklásban több okot is felsoroltak, az Egyesült Államok által bevezetett szankciók, a koronavírus-járvány számlájára írható kereslet-visszaesés, illetve a brit kormány szándéka, miszerint kitiltanák a vállalatot az ottani 5G-hálózat fejlesztéséből. Ebben a kérdésben ma dönthetnek az Egyesült Királyságban – írta az Equilor Befektetési Zrt. hírlevele.