Nagyon szépen vásárolják ma az európai részvényeket, a német, francia, brit indexek két százalék körüli mértékben emelkednek. Sőt, Ausztriában vagy Dél-Európában ez megközelíti a három százalékot is. A legnagyobb emelkedés azonban Ázsiában volt, Sanghajban 5,7, Hongkongban 4,9, Japánban 1,8 százalék az index többlete. A befektetők állítólag abban reménykednek, hogy a legutóbbi, viszonylag jó gazdasági adatok és a csökkenő fertőzési számok a kínai gazdaság gyors magára találását vetítik előre.
Különösen a pénzintézetek részvényei emelkedtek. Igaz, sok helyen említik, hogy az emelkedést egy kormányközeli pénzügyi lap hurráoptimista cikke indította el a kínai részvénypiacon. Ezt a lapot pedig már korábban is használta piacbefolyásolásra a kínai vezetés.
11 ezer felett az OTP
A lengyel tőzsdeindex 1,4 százalékkal emelkedik, Budapesten azonban egyelőre 0,7 százalékkal kell megelégedni. Az OTP ugyan 2,4 százalékkal 11 ezer forint fölé tudott menni, a Mol azonban csak 0,7, a Richter 0,3 százalékkal drágul. A 4Ig 1,6, a Magyar Telekom 0,3 százalékkal kerül többe. A forint lényegében nem változott, 352,8 az euró ára.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A német gyáripari megrendelések májusban 10,4 százalékkal ugrottak meg, igaz, áprilisban ez még 26,2 százalék zuhanás volt. Abban is reménykedik a piac, hogy az amerikai kongresszus ismét megkezdi a tárgyalásokat a következő gazdaságélénkítési csomagról, még ebben a hónapban.
Új fertőzési csúcsok
Mivel az Államokban az új koronavírus-fertőzések száma nem akar csillapodni, erre nagy szükség is lesz. A legújabb számok megint csúcsdöntést jelentenek globálisan. Ezenkívül Texasban és Floridában is új rekordok dőltek szombaton. Romlik a járványhelyzet például Indonéziában, a Fülöp-szigeteken és Ausztráliában is. Spanyolországban is újra lezártak egyes területeket északnyugaton.
Három új Prognózis
A Goldman tovább rontotta az idei amerikai GDP-előrejelzését. Korábban még 4,2 százalékos GDP-visszaeséssel számoltak, amit most 4,6 százalékra rontottak. Ennek oka, hogy a vártnál enyhébb gazdasági visszapattanásra számítanak a harmadik negyedévben, így az eddigi 33 százalékos negyedév/negyedéves felpattanási várakozást 25 százalékra vágták vissza. Azonban szeptembertől újra visszatérhet az amerikai gazdaság a korábban várt pályára - írta az Erste Befektetési Zrt.
A pandémia az európai monetáris politika tartós változását fogja eredményezni, mivel:
Bebetonozza a most elfogadott kiterjedt jegybanki mennyiségi politikát, és kikényszeríti a közös költségvetési terv létrehozását – mondta az Európai Központi Bank egyik vezetője, Francois Villeroy de Galhau. Az EKB elnöke, Christine Lagarde eközben azt mondja, hogy Európának két évig az árakat lefelé húzó nyomással kell szembenéznie. Ám a vírus felgyorsítja a gazdaság jelenlegi változásait a digitalizálás, az automatizálás, a rövidebb ellátási láncok és a környezetbarátabb technológia irányába. Ez pedig végső soron segít a helyreállításban –írta a Bloomberg.com hírlevele.
Jön a gyorsjelentési szezon
Az USA-ban a héten megkezdődik a második negyedéves gyorsjelentések szezon.
A részvénypiaci rali jövője olyan számokon n múlik, amelyeket senki sem képes előre jelezni. Kizártnak tűnik, hogy ebben az évben a globális gazdaság teljesen magához térjen. A V alakú kilábalás reménye már teljesen elhalványult. A kérdés már inkább az, hogy 2021-ben újra egészséges lesz-e a gazdaság. Ez azonban rengeteg tényezőtől függ. A gazdasági kilábalás terhei teljesen a jövő generációira, főleg a Z generációra hárulhatnak az eladósodáson keresztül – állítja a Bloomberg.
Tesla-shortosok zakó helyett shortban
Tőzsdei ruházkodási rovatunk. A rajongók először azt hitték, Elon Musk csak viccel, amikor bejelentette, korlátozott számban "shortolós shortokat" (Tesla short shorts) árulnak majd a cég webáruházában. De a hír igaznak bizonyult, a piros, szellős ruhadarab ötféle méretben kapható, elég borsos áron, és 2-4 hét alatt szállítják le. (Frissítés: Már csak az XL-es méretből van.) A design fontos része a Tesla-típusok jelzéséből összerakott S3XY felirat.
A történet persze tőzsdei szempontból főleg azért érdekes, mert a Tesla múlt héten is új történelmi rekordokat döntögetett, korábban elképzelhetetlen, 1228 dolláros áron is forgott. A Tesla lehet ezzel a világ legértékesebb autógyára. Ez a “shortosoknak” vagy “rövidre eladóknak” (short sellers) durva veszteségeket okoz. Musk már sokszor kritizálta, provokálta őket, vagy épp gúnyolódott rajtuk. A cégnek egyszerre vannak fanatikus rajongói és elszánt hitetlenjei, bírálói.
A poén többszörös, az árcédulán ugyanis $69,420 áll. Sokan még emlékezhetnek rá, hogy Elon Musk korábban 420 dolláron történő tőzsdei kivezetésről tweetelt, nincs kizárva, hogy beszívva. (A tweet miatt súlyos problémái származtak a tőzsdefelügyeletnél is.) A 420 (4:20 vagy 4/20) egyben a marihuána-fogyasztásra is utal a szlengben. Musk extravangáns ötleteinek ezzel újra nőtt a listája, az űrbe kilőtt Tesla vagy a házi használatú lángszóró mellett.