Ismét szigorít a koronavírus-járvány miatt korábban elrendelt, majd részben eltörölt korlátozó intézkedéseken Kalifornia, jelentette be Gavin Newsom demokratapárti kormányzó a Twitteren.
Megint zárnak
Ennek értelmében ismét bezárják a mozikat, bárokat, állatkerteket, múzeumokat, valamint az éttermek fedett részét. Harminc, különösen fertőzöttnek tekintett körzetben pedig a többi közt a fitneszstúdiókat, a fodrászatokat és a plázákat is becsukják, amennyiben az üzletek fedett részen vannak.
A szigorításra azért kerül sor, mert az államban jelentősen növekszik a regisztrált új fertőzések száma. Vasárnap több mint 8 ezer esetet jegyeztek fel, ami több mint a duplája az egy hónappal ezelőtti értéknek.
Kaliforniában eddig több mint 330 ezer fertőzöttet diagnosztizáltak – ez a második legmagasabb érték az Egyesült Államokban –, és több mint hétezren vesztették életüket a vírussal összefüggésben.
Floridában viszont nem látnak okot a hatóságok a szigorításra, sőt: Orlandóban szombaton ismét kinyitották a Disney Parkot. Ebben a tagállamban tegnap 12 600 új vírushordozót diagnosztizáltak, ami a második legmagasabb érték a járvány kezdete óta.
Az Egyesült Államokban összesen 61 ezer új fertőzöttet találtak tegnap, ami szintén a második legmagasabb érték.
Eddig hivatalosan csaknem 3,4 millióan kapták el a vírust, és több mint 135 ezren haltak bele – az USA mindkét mutatót tekintve világelső.
Globálisan az Egyesült Államok után Brazíliában a legrosszabb a helyzet, ahol mintegy 73 ezren hunytak el a vírussal összefüggésben. A vírust a brazil elnök is elkapta. Jair Bolsonaro korábban „kis influenzának” nevezte a fertőzést, és hisztériának tartotta a rá adott heves reakciókat.
Szakértők szerint a dél-amerikai országban a fertőzöttek és az elhunytak valós száma a relatív kevés teszt (és a be nem azonosított halálesetek) miatt jóval magasabb lehet a hivatalosnál.
Rossz a helyzet számos más latin-amerikai országban is: Mexikóban 35,5 ezer, Peruban mintegy 12 ezer, Chilében 7 ezer áldozatot jegyeztek fel.
Európában a legtöbb áldozatot, csaknem 45 ezret Nagy-Britanniában regisztrálták. Olaszországban 35 ezren, Franciaországban 30 ezren, Spanyolországban 28,5 ezren, Oroszországban 11,5 ezren, Belgiumban csaknem 10 ezren, Németországban 9 ezren, Hollandiában 6 ezren vesztették életüket.
Az egyetlen, a járvány egész ideje alatt karanténmentes nyugati államban, Svédországban mintegy 5500 áldozat van.
Világszerte eddig 13,1 millió fertőzöttet diagnosztizáltak. 570 ezren vesztették életüket, csaknem 7,3 millióan meggyógyultak.
Súlyos ár
A járványellenes intézkedések súlyos áldozatokat követelnek: a New York Times szerint 5,4 millió ember veszítette el az egészségbiztosítását az Egyesült Államokban idén február és május között a tömeges leépítések következtében.
Egy ENSZ-jelentés pedig azt állítja, hogy
a pandémia okozta gazdasági válság 83-132 millióval növeli az éhezők számát globálisan az idei évben.