Angela Merkel német kancellár és Emmanuel Macron francia elnök tegnap este megegyeztek egy 500 milliárd dolláros gazdasági segélycsomagról az Európai Unió bajbajutott országai számára.
Ez azonban ma nem talált túl pozitív fogadtatásra a piacokon. Az összeget további hitelfelvételről fedeznék, de az EU költségvetéséből fizetnék vissza, ami szembe megy sok európai politikus, főleg Németország eddigi álláspontjával. Sok ország ellenzi, hogy vissza nem fizetendő támogatásokat adjanak.
Tőzsdei szempontból viszont a fő kritika, hogy az Európai Központi Bank korábban 1500 milliárd eurós segélycsomagot tartott megfelelőnek. Ennek most csak a harmadát fogadták el. Az Európai Bizottság által kibocsátott kötvényeket az EU költségvetéséből fizetnék vissza, amelynek oroszlánrészét Németország állja. Az olasz kötvények árfolyama például nagyot ugrott a javaslat hatására.
Trump gyógyszere és bűnbakjai
Donald Trump amerikai elnök folytatja a Kína után második számú bűnbakja, az ENSZ egészségügyi világszervezete, a WHO elleni hadjáratát. Teljesen vissza akarja vonni az eddig felfüggesztett anyagi támogatást, követeli, hogy a szervezet bizonyítsa függetlenségét Kínától és tegyen hatékony lépéseket a járvány ellen. Közben a szervezet azt állítja, hogy a járvány következményei éppen azért lettek ilyen súlyosak, mert nem hallgattak rá a politikusok.
Trumpról egyébként kiderült, hogy malária elleni gyógyszert szed, pedig azt nem ajánlják az orvosok. Állítása szerint elővigyázatosságból alkalmazza a gyógyszert, mert egyes esetekben hatásosnak bizonyult az új koronavírus ellen.
Tűzijáték után pihenés
A tegnapi tűzijáték-szerű emelkedés után ma szerényebb tőzsdeindexek teljesítménye. Bár reggel pluszban indultak, az európai indexek 11-kor már fél százalék körüli mínuszt mutatnak átlagosan. Egyes országokban ennél rosszabb a helyzet, az olasz és spanyol index több mint egy százalékkal, az osztrák pedig hárommal esik. Az amerikai határidős indexek is szerény süllyedést vetítenek előre. Az olajnak már csak pár tizedszázalékos emelkedésre futja ma, igaz, az utóbbi hetek káprázatos teljesítménye után egy kis pihenő teljesen normális.
Itthon a BUX index fél százalékkal emelkedik, aminek fő oka az OTP 2,2 százalékos erősödése. A Mol közben 0,1, a Richter pedig 1,1 százalékkal süllyed. Nyereséget mutató gyorsjelentése után közel tíz százalékkal ugrik a CIG Pannónia. A Magyar Telekom 0,4 százalékkal, az Opus 3 százalékkal került feljebb. A forint ma is erősödik, már csak 251,60 forintot kell adni egy euróért a bankközi devizapiacon.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Kell-e nulla kamat?
Ezúttal a Bank of England körül folyik a vita arról, hogy szükség van e negatív kamatlábakra a szigetországban a gazdaság fellendítése érdekében. A szakemberek egy része szerint ennek pozitív lenne a hatása, mások szerint viszont nem. Az amerikai FED elnöke, Jerome Powell nemrég többször is kifejtette, hogy negatív kamatlábakra nincs szükség az USA-ban. Donald Trump amerikai elnök és mások viszont úgy vélik, hogy ezt meg kellene lépni. Ez is hozzájárult a napokban a nemesfémek vágtájához, ma az arany és az ezüst egyelőre stagnál.
Nagy-Britanniában egyébként 1971, az adatfelvétel kezdete óta nem látott ugrást mértek a munkanélküliségben. Áprilisban 857 ezer munkanélküli segély kérelem érkezett be. Márciusban még csak 1,2, áprilisban már 2,1 millió munkanélküli volt az országban. Ebben az évben a brit jegybank számításai szerint a gazdaság 14 százalékkal is zuhanhat. Sokak szerint a brit gazdaság számára a neheze az idén még hátravan.
Ismét nyereséges a CIG Pannónia
Életbiztosítási díjbevételének 15 százalékos növekedése mellett 243 millió forint konszolidált nyereséggel zárta az idei első negyedévet a CIG Pannónia – derül ki a vállalat tőzsdei gyorsjelentéséből.
Az Alteo-csoport impozáns növekedést ért el 2020 első negyedévében, amikor a globális gazdaságban és annak főbb szereplőinél már látszott a járvány okozta kiesések hatása. A csoport árbevétele 39 százalékkal, EBITDA-ja pedig 156 százalékkal növekedett a negyedévben. A csoport COVID-19 okozta kitettsége mérsékeltebb: így az olyan, a járvány miatti gazdasági visszaesésre érzékenyebb üzletágak, mint a villamos-energia kiskereskedelem esetleges visszaesését ellensúlyozni tudja a többi üzletág – írja a cég.
Alacsonyabb bevételek a Nyomdánál
Hatással volt a koronavírus-járvány az ANY Biztonsági Nyomda bevételeire is, amely az első negyedéves jelentés alapján 6 százalékkal volt alacsonyabb, mint az előző évben. Főként a biztonsági termékek és megoldások szegmensben volt jelentős visszaesés, ahol 31,6 százalékkal csökkent a bevétel, főként a zárjegyek, papír okmányok értékesítésének csökkenése miatt, valamint idén a választási nyomtatványok sem jelentettek plusz bevételt. Kedvező azonban, hogy a hazai bevételek mérséklődése mellett az export 16,5 százalékkal növekedni tudott (…) az adózott eredmény 7 százalékkal lett kisebb, mint a tavalyi első negyedévben, amely a járványhelyzet következtében nem nevezhető gyenge teljesítménynek – írta a KBC Equitas.