Forrás: EPA/MOHAMED MESSARA |
Lassan-lassan eldől az olajár sorsa - már ha hinni lehet a bécsi tárgyalóasztalok mellől szünetekben szivárogtatott információknak.
Tegnap még arról írtunk, hogy az OPEC három legerősebb tagja - Szaúd-Arábia, Irán, Irak - nem is állhatna egymástól messzebb a kitermelés befagyasztásának kérdésében: Irán éppen csak örülhetett annak, hogy megszűnt az embargó, máris a kitermelés leállítására kérik, a nem OPEC-tag Oroszország pedig el sem ment a tárgyalásra.
Ki nyeli le a nagyobb gombócot?
Ennek ellenére ma már arról érkeznek a hírek, hogy lesz megállapodás, a hírre pedig több mint 5 százalékot ugrott a fekete arany árfolyama. A mutatók akkor kezdtek felkapaszkodni, amikor az iráni olajügyi miniszter Bijan Zanganeh azt mondta, lesz megegyezés "de az ő országa biztos nem fogja befagyasztani a kitermelést" - írta a Reuters.
Algéria olajminisztere is optimista, szerinte 99 százalék, hogy sikerül nyélbe ütni a megállapodást. A kérdés valóban az, hogy milyen arányban osztják majd el egymás között a befagyasztási kvótát a tagországok. Tegnap még Irán egy levelet juttatott el az OPEC-hez, amiben azt követelik, hogy Szaúd-Arábia a korábbiaknál sokkal nagyobb számban, 1 millió hordóval csökkentse a napi kitermelését.
Részvény, deviza, befalap - kövesse nálunk az árfolyamokat >>> |
Úgy tűnik, Rijád kész mindent vállalni, csak növekedjen végre az olaj ára: Khalid al-Falih szaúdi energiaminiszter ma leszögezte: országa kész vállalni, hogy még nagyobb arányban állítja le a kitermelést (de nem az Irán által követelt szinten), ha cserébe Irán hajlandó visszatérni a szankciók előtti szintre. Szaúd-Arábia úgy tűnik képes az utolsó percekben kompromisszumokra, csak sikerüljön a kitermelést napi 1 millió hordóval 32,5 millióra csökkenteni. Al-Falih reméli, hogy ehhez a nem-OPEC tagországok is csatlakoznak 0,6 millió hordónyi csökkentéssel naponta. Irán esetében már ahhoz sem ragaszkodnak, hogy befagyassza a kitermelését, így az ország esetében más megoldáson gondolkoznak.
Van, akit nem érint: Líbiára és Nigériára nem vonatkozna a megállapodás al-Falih szerint, ezt az egyeztetések szünetében mondta el. |
Egyébként sem kell félni?
Rijád viszont eltökélt abban, hogy helyre állnak az árak, akár így, akár úgy. Ha nem sikerül megegyezni, akkor az energiaminiszter szerint hosszabb idő alatt ugyan, de visszatérnek a magasabb árak, mivel már a legutóbbi elemzésük is azt mutatta, hogy növekvő igényt nem lehet a mostani szinteken kiszolgálni. Sőt, Irak egyenesen odáig megy, hogy a mostaninál jóval magasabb szintre kell emelnie a kitermelését, hiszen valamiből fedeznie kell az Iszlám Állammal folyó harcokat.
A mostani állapot szerint a termelést első körben hat hónapra fagyasztanák be, aztán a piaci reakcióktól függ a folytatás.
Elkerülhetetlen az olajár emelkedése, erről Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. olajszakértője nyilatkozott lapunknak. Részletek >>>
Ha nem sikerül megállapodni, meredek zuhanásba kezdhet az árfolyam, a Morgen Stanley elemzői szerint akár 35 dollárt is súrolhatja.Mindenesetre a nagy bejelentésre még várnunk kell, ha egyáltalán megszületik a megegyezés: az OPEC fél háromtól élőben közli a legfrissebb fejleményeket, hivatalos sajtótájékoztató pedig 4 órakor jöhet.