Tegnap este végül mérsékelt csökkenéssel zártak az amerikai tőzsdeindexek, de a Nasdaq 100 mutató nap közben elérte februári csúcsát, sőt két tized százalékkal túl is haladta azt. Vagyis új történelmi rekordot állított be. Ma az európai tőzsdék ismét szép emelkedést mutatnak.
A német DAX index 1,9, a francia CAC 2,0 a brit FTSE 100 1,2, az olasz mutató pedig 2,6 százalékos pluszban van. Az amerikai határidős indexek ma is jelentős emelkedést jeleznek, főleg a Dow Jones Futures, amely másfél százalékkal megy fel. A lengyel tőzsdeindex is 2,4 százalékkal szárnyal, itthon a BUX index 1,3 százalékos pluszban van 11 órakor.
Leesett az osztalékszelvény
Az OTP 1,4, a Mol 1,2, a Richter 0,4, az Opus 0,4 százalékkal drágult. A Magyar Telekom 2,9 százalékkal esett, de ez valójában két százalék feletti emelkedésnek felel meg. Ma esett le ugyanis a részvényről az osztalékszelvény, vagyis ma forog először osztalékjogosultság nélkül. Ez a szelvény 20,17 forintos, így a tegnapi árfolyam körülbelül 5,1 százalékának felel meg.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Az euró/forint 344,6, gyakorlatilag nem változott tegnap estéhez képest. A dollár gyengülése, az euró erősödése folytatódik, az euró/dollár 1,1370 körül van. Az Opus Global Nyrt. igazgatósága nem újította meg kötelező érvényű vételi ajánlatát az E.On Energiakereskedelmi Kft.-re (EKER), erről itt írtunk bővebben.
Fontos statisztika érkezik
Magyar idő szerint 14:30-kor érkezik a következő amerikai munkaerő-piaci statisztika. Az elemzők azt várják, hogy a munkanélküliség lassabban emelkedik, 19 százalék fölé ment májusban. A tegnapi heti számok szerint közel kétmillió amerikai jelentkezett munkanélküli ellátásért a múlt héten. Ez is az álláshelyek megszűnésének lassulása utalt. A Bloomberg szerint az a várakozás a szakemberek körében, hogy a Trump-adminisztráció ezer milliárd dollárt fog elkölteni a gazdaságélénkítési program következő körében.
A pozitív hírek közé tartozik az is, hogy az Amerikai Egyesült Államok főtárgyalója, Robert Lighthizer pozitívan nyilatkozott a Kínával folyó kereskedelmi tárgyalásokról. Az európai részvénypiacoknak pedig minden bizonnyal jót tesz az EKB tegnapi döntése, amely az eszközvásárlási program bővítéséről, hosszabbításáról szólt. A nyertesek közé tartozik a bankszektor, így a Commerzbank, a Société Generale, a BNP Paribas öt-hét százalékos pluszban van. A dél-európai bankok ennél is nagyobb emelkedést tudnak elérni, mivel az említett intézkedések különösen segítik országaikat.
Kiesik a Lufthansa
Emelkednek a légitársaságok is a turizmus újraindulásának reménye miatt, mint az Air France-KLM, a Norwegian Air Shuttle vagy a Lufthansa. Annak ellenére, hogy a Lufthansa a DAX indexből június 22-vel ki fog esni. A hatalmas állami mentőcsomagra szoruló német konszern helyét a Deutsche Wohnen ingatlanvállalat veszi át a 30 elemű mutatóban.
Az OPEC olajkartell a jelek szerint tető alá fog hozni valamiféle megállapodást a héten folyó ülésén. Emiatt az olaj már tegnap is emelkedett, ma pedig folytatja. A WTI egy százalékkal 37,80-ra, a Brent másfél százalékkal 40,60-ra ment fel ma. A nemesfémeknek nem kedvez az általános optimizmus, az arany az 1700, az ezüst a 18 dolláros szinttel küzd, ma is enyhe mínuszban vannak.
Irak a renitens, vagy mások?
Az OPEC azonban a színfalak mögött úgy tűnik, komoly csatákat folytat. A tárgyalások Irak hozzáállása miatt akadoznak, amely nem akarja meghosszabbítani a megállapodást – írta az Oilprice.com. Egyelőre bíznak abban hogy az OPEC-országok plusz Oroszország rá tudják venni Irakot termelésének korlátozására. A két legfontosabb szereplő, Oroszország és Szaúd-Arábia a hírek szerint már megegyeztek abban, hogy a jelenlegi kitermelési szintet legalább még egy hónapig meghosszabbítják. Ha nem jönne létre a megállapodás, akkor viszont az olajárak hosszútávon is nyomottak maradhatnak.
Irak az eddigi megállapodásokat sem tartja be a hírek szerint. De valójában nem Irak az egyetlen, amely nem tartotta be a megállapodást, említik Nigériát, Angolát és Kazahsztánt is a renitensek között. Ők azonban már jelezték, hogy változtatni fognak magatartásukon.
Az igazi problémának azonban sokan azt tartják, hogy Szaúd Arábia sem biztos, hogy betartja a kitermelési kvótákat. Egyes adatokat újabban nem tesz közzé, ugyanakkor aggasztó léptékű reformokat hajt végre. Például a vámok és adók drasztikus emelése arra utal, hogy a gazdasága nagyon rossz állapotban van. Egyes megfigyelők attól tartanak, hogy az OPEC-megállapodás teljesen széthullhat. Az OPEC+ országok szombaton várhatóan újabb videó-konferenciát tartanak.