Határozottan elromlott a hangulat a legtöbb részvénypiacon, erősödik a jen és a dollár, megint emelkednek a kötvényhozamok, miután hajnali adatok a kínai külkereskedelmi többlet csökkenéséről számoltak be váratlanul. A kínai kivitel csak minimálisan emelkedett júliusban, az import viszont annál inkább. Nemcsak az adatok iránya, hanem a mértéke is meglepetést okozott, az előzetes várakozások ugyanis 7 - 8 százalékos emelkedésről szóltak. A tegnapi számokkal együtt a mai adat egyértelműen a kínai gazdaság erőteljes lassulását igazolja. A várakozások szerint a kínai monetáris és politikai vezetés mindenképpen folytatja majd az enyhítő lépéseket. Ezek eddig részben kamatcsökkentések, részben a kötelező tartalékráták csökkentése voltak.
A kőolaj árát csökkentette a Nemzetközi Energiaügynökség legújabb előrejelzése arról, hogy a világszerte tapasztalható gazdasági visszaesés miatt tovább csökken a kereslet az üzemanyagok iránt. A becslés szerint idén naponta 0,9 millió hordóval, jövőre pedig, 2073-ban pedig 0,8millió hordóval esik vissza a kereslet. Tegnap az OPEC adott ki hasonló figyelmeztetést, amely szerint az erős világgazdasági turbulenciák miatt jövőre drasztikusan visszaeshet az üzemanyag-fogyasztás.
Az elmúlt héten a piaci változások a benzin esetében 3-5 forint, míg a gázolaj esetében 2-4 forint áremelést indokolnak 13-án, hétfőn. A benzin kiskereskedelmi átlagára így 432, a gázolajé pedig 434 forintra emelkedhet. |
Az olaj árát egyébként a napokban támasztja a vártnál jobban csökkenő amerikai olajtartalékokról szóló beszámoló és az is, hogy beindult a hurrikánszezon, amivel kapcsolatban az illetékes amerikai hatóság éppen mára virradóra emelte a várható viharok számára adott előrejelzését. Várakozásuk szerint 12 – 17 olyan vihar alakul majd ki november elsejéig, aminek nevet is adnak, ebből 5 – 8 lehet hurrikán, ezek közül pedig 2 – 3 fejlődhet igazán veszélyes méretűvé. Az első vihar, az Ernesto keresztezi a Yucatán félszigetet várhatóan érintve fontos mexikói olajlétesítményeket. A legfrissebb hírek szerint a hurrikánná fejlődött vihar már emberéleteket is követelt Mexikóban. A legemlékezetesebb pusztítás 2005-ben volt, amikor a Kathrina majd Rita hurrikánok tomboltak szeptemberben.
A devizapiacokon is látszik a hangulat romlása. A dollár és a japán jen erősödnek, az euró gyengül. Ennek a hátterében most is az áll, hogy a befektetők a biztonságos eszközök felé vették az irányt, a japán és amerikai állampapírok pedig annak számítanak. A nyersanyagok esésében egyébként az erősödő dollárnak is nagy szerepe van.
A forint még reggel nem sokkal a kínai adatok közzététele után gyengült, az eurót 278 dollár fölött jegyzik, azóta nem volt elmozdulás az árfolyamban.