Már megszokásból is esünk – írta a német Handelsblatt, és hozzátette, hogy a DAX index két hét alatt elveszítette teljes 2015-ös nyereségét. Reggel a kínai tőzsdék elég szépen estek, úgy látszik, az ottani kormányzat legfeljebb tompítani tudja az esést, megállítani nem. A fejlett országok tőzsdéit mégis elsősorban az olajár húzta, egyre többen aggódnak, hogy a gazdasági növekedésre is rossz hatással lehet az alacsony árszint.
A DAX index 2,6 százalékos mínuszban zárt, a francia mutató 2,5 százalékkal, a brit index 2,0 százalékkal volt lejjebb a fél hatos záráskor. Hasonlóan nagyot esett a lengyel tőzsde is, és mi még elégedettek lehetünk, hogy csak 1,7 százalékos mínuszban búcsúzott a BUX index.
Pedig a nap nem indult túl rosszul, nulla közelében indult az OTP és a Mol is, de a végére két-két százalékos esést hoztak össze. A Richter 1,7, a Magyar Telekom 1,3 százalékos süllyedést szenvedett el. A forint viszont sok más feltörekvő piaci devizával ellentétben erősödött, az előző nap 315 forint felett járó euró most a 314 forintos szint alá is benézett, bár este 314,50 körül volt. Gyengült a dollár, és több nyersanyag-devizának számító pénznem is.
Nem csoda, hiszen a kőolaj ára stabilan beesett 30 dollár alá, 29,50 dollár környékén töltötte a nap nagy részét, ami 2003 óta nem látott érték. Reálértékben, a dollár inflációját is beleszámítva még alacsonyabb, bár az 1998-as 10 dollár alatti mélyponttól még távol van. A Katari emirátusban a bevételek süllyedése miatt már – mily szörnyűség – a benzin árának emelésére is rákényszerültek, 30-40 százalékkal emeltek, így már 33 eurócentbe – mintegy 105 forintba – kerül egy liter benzin.
Az amerikai tőzsdék is csúnyán viselkednek, az S&P 500 2,4, a Nasdaq 3,1 százalékos esésben van. A hangulatot ott a decemberi kiskereskedelmi adat is rontotta, amely a hagyományosan erős hónapban visszaesést mutatott.