Szakadó ringgit
Az elmúlt egy évben a maláj fizetőeszköz 40 százalékkal zuhant a dollárhoz képest. Ezt kissé torzíthatja a dollár tavaly év végi és idén év eleji erősödése, ezért a reális kép kedvéért az euróval is összevetjük az árfolyamot. Az euróhoz képest ez az érték 20 százalék, de ha figyelembe vesszük, hogy ez a zuhanás most augusztusban zajlott le (előtte egy sávban ingadozott az árfolyam), akkor látszik, hogy a komoly probléma a közelmúltban jelentkezett.
Euró/ringgit, 5 hónap |
A dollárhoz képesti árfolyam most annyiban érdekes, hogy kezdi megközelíteni az 1997-es mélypontot (akkor 4,8 volt a legrosszabb érték, most 4,34, míg az elmúlt években 3-3,50 között mozgott).
Eltérések
A Meryll Lynch elemzője szerint ugyan a maláj gazdaság összességében erősebb, mint 97-ben volt, a ringgit egyelőre rendkívül sérülékeny. Néhány adat ugyanis jóval gyengébb, mint akkor, például a háztartások eladósodottsága és az államadósság. A háztartások adóssága összesítve most a GDP 86 százaléka, míg 97-ben csak 46 százalék volt.
Az igazán kedvezőtlen az, hogy az erős leértékelődés ellenére egyelőre nem erősödött az export és nem javult érdemben a fizetési mérleg. Ráadásul most az a veszély is fenyeget, hogy ha a Fed végül megkezdi a kamatemelést, akkor a befektetők elkezdhetik eladni maláj államkötvényeiket. A külföldi befektetők jelenleg a ringgitben denominált kötvények 47 százalékát birtokolják.
Az elemző szerint a mostani krízis nem hasonlítható az 1997-eshez, mivel nem váratlanul robbant ki, ugyanakkor nem is fog úgy megoldódni, mint akkor. Most a folyamat valószínűleg el fog húzódni, és ráadásul egy igen súlyos politikai botrány is rontja a helyzetet.
Politikai botrány
2008-ban gazdaságfejlesztési célokra létrehoztak egy alapot, amely 1 Malaysia Development Berhad (1MDP) névre hallgat. Az utóbbi hónapokban kiderült, hogy az alapnál hamis könyvelés zajlott, nagy adósság halmozódott fel, és ami a legdurvább: feltételezik, hogy igen komoly pénzügyi csalásra is sor került, melynek során 700 millió dollár körüli összeg került a miniszterelnök számlájára. A miniszterelnök cáfolta a vádakat, mindenesetre Szingapúr és Svájc felfüggesztette az 1MDP-hez kötődő számlákat, és az FBI is vizsgálódik.
A HSBC elemzője szerint az így kialakult politikai bizonytalanság hosszú ideig nyomás alatt tarthatja a valutát, sőt szerinte az 1997-es mélypont sem jelent különösebb támaszt, nyugodton tovább is eshet a ringgit, ezért nem javasolja a befektetőknek, hogy a hulló kések közé nyúljanak.
Már zajlik, nincs meglepetés
Sok fejlődő ország valutáját a zuhanó nyersanyagárak, és az ezáltal visszaeső bevételek küldik a mélybe. Malajzia esetében a pálmaolaj lényeges, az ország kivitelének 8 százalékát teszi ki. De a nyersanyagárak esése például a brazil reált is megviselte, amely a dollárhoz képest 3,22-ről 4,24-ig szaladt.
Dollár/brazil reál, 5 hónap |
Az 1997-es helyzettel szemben a mostani annyiban is teljesen más, hogy akkor a ringgit összeomlása magával rántott egy egész sor országot, most viszont a valuta leértékelődése sok országban már egy ideje folyamatosan zajlik, párhuzamosan a nyersanyagárak esésével. Így most nincs váratlan hatás, persze az a kérdés, hogy a folyamat végül átterjed-e a kissé már megbicsaklott fejlett tőzsdékre is.