A piacokat több esemény is lázban tartja, melyek közül európai szempontból legfontosabb a török gazdaság megroppanása. A líra tovább szakad, mi mást tenne, amikor a technikai alakzatból is ez adódik, hisz mindenki bukóban van benne, és az ország gazdaságpolitikájában sincs változás.
Euró/török líra |
A líra kálváriája nem mostanában kezdődött: már 3-4 éve is intő jelek mutatkoztak, ekkor óvtuk is a befektetőket, hogy a magas kamat miatt csábítónak tartsák a török lírát. Annak a magas kamatnak és a szakadatlanul eső árfolyamnak akkor is megvolt a fundamentális oka, arra persze azért nem számítottunk, hogy a gazdaságpolitika ennyi évig semmit nem korrigál, a kedvezőtlen folyamatok felgyorsulnak, és teljes összeomlás lesz a vége.
Most viszont már nem csak Törökországot és a líra-spekulánsokat érinti az ügy, hanem mindenkit, aki hitelt nyújtott Törökországnak, illetve azokat a külföldi bankokat, akiknek leánybankjuk van ott. Már az EKB is vizsgálja, milyen hatások lehetnek, hisz az olasz Unicredit, a spanyol BBVA vagy a francia BNP Paribas erősen érintett, és más sem hiányzik, főleg az olasz bankrendszernek, mint még egy jókora veszteség.
Euró/dollár |
Az euró mindenesetre éves mélypontra esett a dollárral szemben, az európai tőzsdék pedig nagyjából egy százalékos mértékben gyengülnek. Mindeközben az orosz rubel is esik a dollárral szemben, miután az amerikai képviselőház, az elnök legnagyobb fájdalmára, újabb Oroszországgal szembeni szankciókat szavazott meg. Egy dollárért ma 67 rubelt adnak, míg hosszú ideig a 62-62 közti sáv volt a jellemző.
A hazai börze sem vonja ki magát az európai trend alól, de elsősorban az OTP-t kíséri figyelem, amely ma tette közzé negyedéves jelentését. A bank minden eddiginél magasabb nyereséget ért el a negyedévben, bár ebben még mindig vannak egyszeri tételek, mint céltartalék-felszabadítás. A papír mindenesetre 2,3 százalékkal esik 10 440 forintig, de nem lehet eldönteni, hogy ebből mi szól az eredménynek, és mekkora a Törökország miatti általános európai bankfélelmek hatása.
A Mol közel másfél százalékot esik 2730 forintig, a BUX is összességében bő másfél százalékkal került lejjebb 36 320 pontig. Sajnálatos módon a forint piacát is megviseli a török válság, 322,25 az eurónkénti árfolyam, pedig tegnap még 320 alatt volt.