A hétvégén a katalán választásokon a függetlenség-pártiak győztek, és bár még egyáltalán nem biztos, hogy ennek bármiféle gyakorlati következménye lesz, az európai részvénypiacokra biztosan nem volt jó hatással. Az európai indexek 2-3 százalékkal estek.
Az USA tőzsdéi is jelentős mínuszban nyitottak, két, egymásnak ellentmondó makroadat is volt. Az egyik a lakáseladások váratlan visszaeséséről szólt, a másik szerint a fogyasztói kiadások viszont a prognózisoknál jobban alakultak augusztusban.
A Richter jól tartotta magát
A dollár kezdetben erősödött, majd a makroadatok után gyengülni kezdett, a részvények pedig nagyot estek: az S&P 500 1,7, a Nasdaq 2,0 százalék közelében tartott hat óra előtt.
A Budapesti Értéktőzsdén a Richter szerény emelkedést mutatott, a Mol viszont a pénteki javulás után ismét mélyrepülésre váltott, mínusz 2,4 százalékot hozott össze. Az OTP 0,7, a Magyar Telekom 0,3 százalékkal esett, a BUX 0,8 százalékkal süllyedt.
Ezért eshetett a Mol és a VW
Amint Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. olajipari elemző délelőtt a Gazdasági Rádiónak elmondta, a Mol rossz viselkedése manapság részben a kurdisztáni kitermeléssel kapcsolatos rossz hírekkel magyarázható. Részben pedig annak, hogy az olaj árának viszonylagos magához térése és más tényezők csökkentik a finomítói marzsokat. (A finomítók ugyanis profitálnak az olcsó olajból.)
A Volkswagen részvényei ismét 7,5 százalék körüli mértékben estek, az elsőbbségi sorozat 100 euró alá csúszott. A céggel kapcsolatban csupra rossz hír jött, például a lemondott vezérigazgató ellen eljárást indítanának, a részvényesek egy csoportja perelne. Az érintett autókkal kapcsolatban talán jövő héten lesz érdemi információ.
Aranymanipuláció és zuhanó bányarészvény
Történelmi mélypontra, 30 százalékkal esett a Glencore bányavállalat Londonban az adósságaival kapcsolatos aggodalmak miatt. Folyik és csütörtökön zárul majd a Covestro műanyagipari vállalat óriási részvénykibocsátása, az Esrte szerint az ársáv alján van rá érdeklődés, ami a rossz részvénypiaci hangulatban nem meglepő.
A nemesfémek estek, főleg az ezüst, 3,5 százalékkal. A főleg különböző autó-katalizátorokban használt platina és palládium is 2-3 százalékkal olcsóbb lett. A svájci hatóságok bankokat vizsgálnak az arany árának esetleges manipulációjával kapcsolatban.
Rövid távú forint, hosszú távú forint
A forint alig változott, este 314,90 volt az euró. Az Erste szerint kevés tér van rövid távon a forintárfolyam előtt felfelé, ellenállás 316 forintnál húzódik. Viszont az, hogy az MNB megváltoztatta a kamatfolyosót (csökkentette a bankok felé érvényes egynapos kamatokat – a szerk.), a brókercég szerint már azt jelenti, hogy az euróval szemben kamatelőnyünk (carry) egyre kisebb. Így könnyebb a forint ellenében spekulálni. Ezért hosszabb távon inkább forintgyengülést jeleznek előre.
Lökést kaphat az Apple
Az Erste egyébként eléggé pesszimista a főbb részvényindexek alakulásával kapcsolatban, további esésekre utaló jeleket lát Európában és Amerikában egyaránt.
„A várakozásoknál erősebb adatokat közölt az új telefonok első hétvégéje után az Apple, több mint 13 millió telefont sikerült eladni, ami új rekordnak számít a cég történetében. Ez akár lökést is adhat az árfolyamnak, ami technikailag is fontos szinteknél jár” – írja a KBC Equitas. A részvény ma 1,4 százalékkal esik.
Eladnak a szaúdiak
„Ismét 330 forint környékén jár a PannErgy részvénye, miután másfél hete sikerült kitörnie egy háromszög alakzatból. Ha a következő hetekben újabb pozitív hírek érkeznek a győri projekttel kapcsolatban, akár nagyobb emelkedés elé is nézhet a részvény” – írja a KDB Equitas. „Egyelőre viszont nem árt az óvatosság” – teszik hozzá.
Szaúd-Arábia az elmúlt hónapban sok milliárd dollárnyi befektetést vont ki különböző alapkezelőktől, miután szüksége van a pénzre a költségvetési kiadások fenntartása, illetve a devizapiaci intervenció miatt – írja a Concorde Trading blog. Az elmúlt hat hónapot tekintve már 50-70 milliárd dollárnál jár ez az összeg. Elképzelhető, hogy a piaci esésben ez is szerepet játszott.