Ma megnyugvás érkezett, miután tegnap csúnya esés bontakozott ki a tőzsdéken, a német DAX 2,7 százalékos zuhanása például a legrosszabb napot jelentette ebben az évben. De a Dow Jones ipari átlag is két százalékot vesztett értékéből. A befektetők megijedtek a delta variáns gyors terjedésétől és az emiatt újra napirenden levő lezárásoktól, de attól is, hogy a múlt héten több heti emelkedés után már némi süllyedés volt.
A német, francia, brit indexek 0,4-0,8 százalékkal emelkednek ma. Segített a svájci USB jelentése is, amelynek részvénye a profit szép emelkedése miatt négy százalékos pluszban van. Nyolc százalékkal zuhan viszont a svéd Electrolux, amely beszállítói problémákkal, szűk keresztmetszetekkel küzd.
Itthon a BUX index 0,3 százalékkal emelkedik, ugyanannyival, mint a varsói mutató. Az a Mol húzza ma 0,7 százalékos emelkedésével, amely tegnap a legnagyobb esést szenvedte el. Az OTP stagnál 16 ezer forinton, a Richter fél százalékkal emelkedik. Az Opus 1,7 százalékos drágulást mutat.
Magához tért az olaj
Az euró/forint tegnap átlépte a 360-as határt, és ma reggel is volt már efelett, de időnként vissza-visszaesik e határ alá. Most éppen csak 358,90 az árfolyam.
Az árupiacon is nagy vérengzés volt tegnap, különösen az olaj esett nagyot, hat-hét százalékot az OPEC-termelésnövelés hétvégi bejelentésére. (Plusz persze a járványfélelmek miatt is.) Ma itt is konszolidálódott a helyzet, a fekete arany közel egy százalékkal erősödik.
Erős ellenállásba ütközött a forint
A 360-as szinttel meggyűlik a baja az euró-forint árfolyamnak – írja az Equilor Befektetési Zrt. reggeli hírlevele.
Kisebb forinterősödés indult ma reggel, de továbbra is jelentős kockázatot jelent a politikai vita a Kormány és az Európai Bizottság között. A jövő héten várható kamatemelést is lassan elkezdhetik árazni a befektetők, de az érdemi korrekcióhoz a 200 napos mozgóátlagot le kell törni, mely jelenleg 358,26-nél képez támaszt.
Ne higgy a tőzsdetudósításoknak
Mi lehetett a tegnapi korrekció oka? Az Erste Befektetési Zrt. véleménye szerint egyáltalán nem az, amit a lapok írnak. Sem a gazdasági lassulás, sem a delta variáns terjedése, sem a kamatszint vagy az inflációs félelmek nem olyan szintűek, hogy ezt indokolnák. Ehelyett lényegében a piac túlvettségét hibáztatják.
Az amerikai részvénypiac szögegyenes emelkedést produkált az elmúlt hónapokban, közben a befektetők részvénysúlya több éves vagy évtizedes csúcsra emelkedett. Több mint 175 kereskedési nap telt el az utolsó öt százalékos korrekció óta, aminél hosszabb intervallum 1996 óta csak kétszer fordult elő.
Más cikkek azt húzzák alá, hogy az utóbbi időben a hasonló kisebb visszaeséseket a befektetők rendre “megvették”, mindig akadtak, akik vételre használták ki az alacsonyabb árakat.
30 ezer alatt a bitcoin
A kriptodevizák piacán is romlott a hangulat tegnap, a bitcoin éjszaka 30 ezer dollár alá süllyedt, hat százalékkal 29 700-ra. Az ether pedig 12 százalékkal 1757-re esett. A folyamatot rossz hírek is erősíthették.
Az egyik, hogy a hatóságok eljárást indítottak az USA-ban, New Jersey államban egy kriptodeviza-hitelezési szolgáltató, a BlockFi ellen.
Hadjárat a stabil érmék ellen?
A másik, hogy Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter az amerikai elnök tanácsadói testületével együtt a stabil kriptodevizák (stablecoins) szabályozását sürgette.
Nemrég a Fed szakértői is “rendszerszintű kockázatnak” nevezték ezeket a stabil érméket. Sokan attól tartanak, hogy a hatóságok szemét ezek a például dollárhoz kötött árfolyamú eszközök jobban szúrják, mint a bitcoin, mert könnyen a dollár alternatíváivá válhatnak.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.