Az Egyesült Államokból nagyon halvány iránymutatást kaptak a tőzsdék, tekintettel arra, hogy a Dow Jones és az S&P 500 is csak 0,2-0,2 százalékos pluszt ért el a szerdai kereskedésben. A technológiai ágazat irányadó mutatója, a Nasdaq pedig még szerényebb, 0,1 százalékos emelkedéssel zárta a napot. Ez kvázi stagnálást jelent, de legalább nem süllyedtek a mutatók.
Az Erste szakértői piaci kommentárjukban arról írtak, hogy az Egyesült Államokban szerdán jelent meg a jegybank januári kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvét, amiből kiderült, hogy a Fed döntéshozói szerint a Trump-féle vámok és a migránsok tömeges kitoloncolása, valamint az erős fogyasztói kiadások idén magasabbra tolhatják az inflációt. Emiatt egyhangúan a kamatok szinten tartása mellett döntöttek, és abban is egyetértés volt, hogy a gazdaságot övező nagyfokú bizonytalanság miatt óvatosan kell eljárni a jövőbeli döntések mérlegelése során. A kamatcsökkentés csak akkor folytatódhat, ha az infláció alakulásával kapcsolatban pozitív fejlemények következnek be.
Az ázsiai mutatók a piros tartományt választották csütörtökön. A hongkongi index 1,4 százalékos lejtmenetével párhuzamosan a tokiói Nikkei 1,3 százalékkal került lejjebb. Ugyanakkor kínai börze Shanghai Composite Indexe példát véve az amerikai társaitól megúszta 0,04 százalékos veszteséggel, ami leginkább változatlan produkciót jelent.
Az ázsiai mutatvány után az európai mutatók felemás pordukcióval próbálták a szerdai esést feledtetni. Londonban ez nem jött össze: a FTSE-100 nem sokkal 11 óra előtt 0,2 százalékos mínuszban volt. Ugyanakkor a frankfurti DAX 0,6, a párizsi CAC pedig 0,7 százalékos többletet hozott össze a kereskedés elején.
Budapesten a londoni forgatókönyv érvényesült: az eladók többsége miatt a BUX 0,8 százalékos veszteséggel várta az ebédidőt.
Valamennyi vezető papír mínuszba került. Az OTP 1 százalékos esését a Mol 1,3 százalékos hanyatlással fejelte meg. A Richter 1 százalékon belüli csökkenést mondhatott magáének. A Magyar Telekom esetében 0,6 százalékos gyengülésről volt szó ekkor.
Tárgyalások híján
A devizapiacon a forint csütörtök délelőtt 402 és 403 forint között táncolt. A dollár 386 forint közelében ingadozott.
Az erstés szakértők szerint az orosz-ukrán háború berekesztésére tett tárgyalási kísérletek egyelőre abbamaradtak, várhatóan a következő hetekben folytatódnak, így erről az oldalról nem kapott támogatást most a forint. A héten már nem jön fontos hazai mutató, ezért egyre inkább a jövő keddi jegybanki kamatdöntő ülés felé irányul majd a piac figyelme.
„Aranyárban”
„A piaci szereplők próbálják belőni három árnövelő tényező szerepét az olajpiacon. A kulcsszavak: Oroszország, Irán és OPEC” – mondta Aldo Spanjer, az BNP Paribas árupiaci stratégája. Az látszik, hogy az ezekkel kapcsolatos spekulációk támaszt adnak az olajárnak. A Brenttel picit hordónként 76 dollár felett, a WTI-vel 72,2 dollár/hordó körül kereskedtek csütörtök délelőtt. Az orosz olajipari infrastruktúra elleni támadások mérsékelik a kivitelt. A Caspian Pipeline Consortium (CPC) csővezetékén áramló olaj mennyisége 30-40 százalékkal, napi 380 ezer hordóval esett vissza egy nyomásszabályzó állomás elleni dróntámadás nyomán.
Vlagyimir Putyin orosz államfő szerint az ukrán hadsereg ezt csak nyugati segítséggel tudta végrehajtani. Az Egyesült Államokban a hideg időjárás okozhat az olajkitermelésben napi 150 ezer hordós kiesést. A OPEC+ országai a spekulációk szerint nem fognak kitermelésük bővítéséről dönteni áprilisban esedékes ülésükön. A szakértők úgy látják, hogy az oroszok a szankciók ellenére tudják tartani az a napi kilencmillió hordós kitermelési szintet, amit az OPEC-kel megállapodva vállaltak. A Hamász és Izrael közti békefolyamat enyhítheti a kínálat visszaesésével kapcsolatos aggodalmakat. A keresletet mérsékelheti, ha az új amerikai elnök vámjai megdobják az inflációt az Egyesült Államokban, ami lefékezi a gazdasági növekedést ott és a világpiacon is.
A földgáz ára a hollandiai energiatőzsdén 47 euró/MWh körül mozgott, miután Franciaország, Németország és Olaszország azt javasolta az Európai Uniónak, hogy a gázár stabilizálása érdekében mérsékeljék a tartalékokkal kapcsolatos elvárást. A szabály szerint minden év novemberére 90 százalékos töltöttséget kell elérni. Jelenleg 43 százalékos szinten állnak a tárolók, így ha marad az elvárás, akkor nagyon nagy lesz a gáz iránti kereslet a következő hónapokban.
Fotó: Depositphotos
Az arany ára újabb rekordot döntött. Csütörtök délelőtt már unciánként több mint 2954 dollárt kellett adni érte, és a hegymenet végeláthatatlanul folytatódott. A nemesfém az idén bő 10 százalékos dráguláson van túl. A befektetők a Donald Trump amerikai elnök vámfenyegetései miatt kialakult üzleti bizonytalanság elől menekítve a sárga fémbe fektetik a pénzüket.
A bitcoonos és ehtereumos befektetők szerény, 0,3-0,3 százalékos pluszt könyvelhettek el, a solanások pedig bő 1 százalékos plusznak örülhettek. Ellenben az XRP-t választók több mint 1 százalékos leértékelődés miatt szomorkodhattak.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.