Elmaradt a pezsgőbontás
Óriási várakozás kísérte a Zynga részvények bevezetését a New Yorki Értéktőzsde technológiai Nasdaq szekciójába. A figyelem már csak azért is volt felfokozott, mert ez volt a legnagyobb internetes részvénykibocsátás a Google 2004-es tőzsdei bevezetése óta. A Zynga 100 millió részvényt dobott piacra egyenként 10 dolláros áron, ami összesen 1 milliárd dollár. Úgy tudni, hogy a cég tervei korábban ennél is impozánsabbak voltak, de a versenytársak idei felemás tőzsdei szereplése miatt visszább kellett belőlük vennie. A piaci várakozás végül 8 – 12 dollár közötti részvényárfolyamot várt a bevezetésnél.
A tőzsdei kereskedés megindulása után néhány órával debütált a Zynga. A papírokra hatalmas volt a kereslet, aztán már csak a forgalom. A részvényár először felment 11,5 dollárra (esetünkben a 10 dolláros árfolyam miatt ez ugyanannyi százalékos változás), aztán viszont előbb 10 százalékot esett, 9 dollárra, végül 9,5 dolláron zártak a Zynga részvények. A forgalma ugyanakkor elképesztően nagy volt, a piacra dobott papírok 90 százalékával kereskedtek.
A Zynga fejleszti az olyan népszerű facebookos játékokat, mint a Farmville, a MafiaWars, a Cityville, vagy az Empires and Allies. Ezek valósidejű szimulációs játékok, amelyek feltételezik, hogy a játékosnak vannak szomszédai (ismerősei), és ezekből minél több van, annál egyszerűbb az előrejutás. A játékok ingyenesek, de az előrehaladást meg lehet gyorsítani bizonyos eszközök vásárlásával, nemkülönben fizetni kell akkor is, ha prémiumkategóriába szeretnénk kerülni. Pszichológusok egy többet figyelmeztetnek az ezen játékok okozta függőségre, többek szerint pedig lassan a nemzetgazdasági adatokban is ki lehet mutatni a Zynga játékok munkaidőben történő használatának káros következményeit. |
A szomszéd füve sem lett zöldebb
A Zynga ezzel hozta a pesszimista elvárásokat, ugyanis korábban a hasonló nagy tőzsdei debütálásoknál sorra ez volt a forgatókönyv. A Linkedin, a Pandora, és a Groupon bevezetésénél először ugyanígy majd széttépték a piacot, aztán nagyon gyors nyereségrealizálás követte az eufóriát. Az ok minden cégnél hasonló, az elemzők nagy része ugyanis óv a túlzott kitettségtől az online tőzsdei cégek piacán. Részben egy idő után telített lesz a piac, az új technológiák új elvárásokat szülnek, ezek miatt pedig változnak a fogyasztói szokások, egy-egy termék hamar kimegy a divatból. Az alkalmazások népszerűsége így hamar megtörik, és ha egy fejlesztő cég akár csak egy rövid időre is nem tud lépést tartani, akkora a részvényei ára is összeomolhat. Többen a 2002-es dotcom-válsághoz hasonló jelenségeket sem zárnak ki a közeljövőben.
Az első napi bukta figyelmeztetés lehet a Facebooknak
A Zynga tőzsdei bevezetését a legtöbben a Facebook jövő évi tőzsdére lépése főpróbájának is tartották. A Zynga ugyanis gyakorlatilag a közösségi portál emlőjén csüng, a bevételének több, mint 90 százaléka a Facebookon található játékokból jön. Korábbi értesülések szerint a Facebook jövőre elképesztő mértékű tőzsdei bevezetést készít elő. Úgy tudni, hogy a cég már beadta az engedélyezési kérelmet a tőzsdére lépésre az illetékes amerikai hatóságnak, és a tervek szerint jövő év áprilisa, és júliusa között bevezetnék a részvényeket a New York-i tőzsdére. Mark Zuckerberg, a Facebook első embere, és alapítója korábban már világossá tette, hogy a tőzsdére készülnek, de azt is, hogy ezzel egyáltalán nem siet, így az is lehet hogy még sokáig magánkézben marad a 800 millió tagot, és 500 millió aktív felhasználót maga mögött tudó cég.
Sajtóértesülés szerint 10 milliárd dollár értékben bocsátanának ki részvényeket. Ez a Facebookot 100 milliárd dollárra értékeli. A californiai Palo Alto-ban alapított vállalat ezzel a legnagyobb piaci tőkeértékű cégek sorába lépne. Csak összehasonlításképpen: amikor a Google 2004-ben a tőzsdére lépett, akkor 27 milliárd dollár volt a kapitalizációja, a részvénypiaci kibocsájtás értéke kevesebb, mint 2 milliárd dollár volt. A Google piaci értéke most 185 milliárd dollár körül van.