A jó szerdai amerikai zárás után csütörtökön a fontosabb európai tőzsdeindexek 1-3 ezrelékes mínuszban vannak, a piacok kivárnak a délutáni amerikai inflációs adatok és vállalati eredmények előtt. A Wall Street-i határidős indexek is szerény csökkenést mutatnak.
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed múlt havi ülésének szerdán közzétett jegyzőkönyve azt mutatta, hogy a tagok jelentős többsége támogatta az 50 bázispontos kamatcsökkentést, de egyes tisztviselők fenntartásokat fogalmaztak meg.
A BUX index 0,3 százalékkal esik, az OTP Bank 0,4, a Richter 0,5 százalékkal ment lejjebb. A Mol viszont 0,1, a Telekom pedig 0,8 százalékkal javított. Délelőtt még 399 körül volt, majd ismét 400 forint fölé ugrott az euró, délben 400,50 volt. A jó inflációs adat ugyanis hozzájárulhat az alacsonyabb kamatokhoz, legalábbis a szereplők egy része szerint, ami gyengíti a forintot.
Az olaj másfél, a földgáz 2,5 százalékkal erősödik Európában.
Ez volt az idei infláció alja?
Az előzetes várakozásunknak megfelelő szeptemberi inflációs adat (3,0 százalék) a Covid előtti átlagos szezonalitásnak felelt meg, így nem okozott túl nagy meglepetést, noha voltak lefelé mutató kockázatok az üzemanyagárak csökkenése miatt – véli Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója.
Ezzel vélhetően elértük az éves alapon számolt infláció alját idén, az év hátralévő részében emelkedésre számítunk.
Sokat számít majd a forintárfolyam ugrálása
Ez óvatosabbá teheti a Magyar Nemzeti Bankot (MNB), különösen, ha továbbra is magas marad a magyar eszközök volatilitása. A jövőbeni kamatdöntések szempontjából az inflációs adatokban következő meglepetések iránya, illetve a forint árfolyamának volatilitása lehet meghatározó.
-
A brókercég a belső fogyasztás gyenge volta miatt nem számít felfelé mutató kockázatokra az inflációban.
- A magasabb volatilitás viszont fennmaradhat az amerikai választásokig, különösen, ha a geopolitikai feszültségek tovább eszkalálódnak.
Négy százalék fölé mehet vissza a pénzromlás
Az adat enyhén kedvezőbb lett mind az általunk, mind az elemzői konszenzus által várt értéknél – írja az Erste Bank elemzője, Nagy János.
Mindent egybevetve úgy látjuk, hogy az inflációnak a célsávban maradása egyelőre átmeneti jelenség.
Az év hátralévő részében ismét emelkedő értékekre számítanak, decemberre 4,0-4,5 százalék között. A kedvező adat kapcsán felmerülhet, hogy a jegybank lazább lehetne a tervezettnél, de a közel öt százalékos maginfláció és a forint gyengélkedése a tartás felé kell, hogy orientálja az MNB-t – véli a szakember.
23 éves csúcson a Deutsche Telekom
A Deutsche Telekom „boldoggá teszi részvényeseit”, a részvény árfolyama magasabb, mint 2001 óta bármikor – írja az N-Tv.de. Főleg az osztalékemelés kilátása hozta lázba a cég befektetőit. A DAX-ban jegyzett vállalat részvényei 1,6 százalékkal, 27,18 euróra emelkedtek.
A Deutsche Telekom az Atlanti-óceán mindkét partján az üzleti fejlődésre vonatkozó kedvező adatokkal, osztalékemelésekkel és részvény-visszavásárlásokkal kedveskedik részvényeseinek – foglalta össze egy elemző. Ma reggel bejelentették, hogy jövőre akár kétmilliárd eurós részvény-visszavásárlási programot hajthatnak végre, illetve 90 centes részvényenkénti osztalék kifizetését javasolják – írta a K&H Értékpapír.
Ennyit ért a telefontársaság osztaléka
A részvény értéknövekedése egyébként túlnyomó részben az osztalékoknak köszönhető, az ábrán az osztalékokkal növelt számok szerepelnek. Anélkül csak 73 százalékos lett volna az árfolyam-emelkedés, nem pedig 440.
A Google integrálta az .eth-címeket
Már a Google-ben is rá lehet keresni az .eth-végződésű Ethereum-domainnevekre (avagy az ENS-domainekre), és az eredményen azonnal látszik a számla egyenlege is. A képen például az Ethereum egyik megalkotója, Vitalik Burerin egyik számlája látható, közel negyedmillió dollár értékű ether-csomaggal. (Az Etherscan-oldalra kattintva pedig további blokkláncok és érmék is láthatók.)
A szolgáltatás ugyanakkor nem ad képet arról, ha valakinek DeFi-konstrukciókban lekötött vagyona is van, ahhoz más szolgáltatásokat kell igénybe venni, lásd:
Egyetlen Bitfinex-károsultnak fizetnek csak?
A Bitfinex tőzsde lehet az egyedüli tulajdonosa 119 756 bitcoinnak, amelyeket a 2016-os hackertámadás során loptak el tőle – írja a sajtó. Az Egyesült Államok kormánya ugyanis nem tud más olyan félről, aki jogosult lenne rá. Ez derült ki az Ilya Lichtenstein és felesége, Heather Morgan hackerek ellen indított per beadványából.
A Bitfinex ugyanis a hackelésből származó veszteséget annak idején szétterítette ügyfelei között, és maga térítette meg. (Az összes ügyfél számlaegyenlegét körülbelül 36 százalékkal csökkentette, és egy új tokent bocsátott ki BFX néven a veszteségek fedezésére, majd arra is vételi ajánlatot tett.) Úgy tűnik, az USA kormánya elégedett ezzel az erőfeszítéssel, de „óvatosságból” további lépéseket fog tenni.
A hackelés idején elvitt érmék értéke 72 millió dollár volt, ma 7,5 milliárd dollárt érnek.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.