A részvénypiacokon továbbra is a kedvezőtlen hangulat és a kockázatkerülés jellemző, a részvények kockázati prémiuma pedig magas szinten marad. Ennek megfelelően az Erste Group elemzői továbbra is csak óvatosan optimisták a részvénypiacok ezévi várható teljesítményével kapcsolatban, ugyanakkor a kelet-közép-európai részvények számára jobb teljesítményt jósolnak, mint az eurózónában kibocsátott társaik számára.
("Alulsúlyozott, semleges, felülsúlyozott"; forrás: Erste Group) |
„Összességében nem számítunk arra, hogy a 2009. évi talpra álláshoz hasonló erővel térnek magukhoz a tőkepiacok 2012-ben. A piacok csöndesebben erősödnek vissza, és a lassan javuló hangulat megmutatkozik majd a részvények teljesítményében. Örömmel látnák ezt a hatást már 2012 első negyedévében érvényesülni, de azon sem lepődnénk meg, ha hosszabb idő kellene hozzá” – jósolja Henning Esskuchen, a Kelet-közép-európai Elemzési Osztály társvezetője a cég közleménye szerint. Az Erste Group elemzői negatív gazdasági növekedést vetítenek előre 2012-re Magyarországon és Horvátországban.
A ZEW/Erste hangulati index szerint a befektetők zöme nem csak hogy népszerűbb eszközkategóriának tartja a részvényeket 2012-ben, mint 2011-ben, hanem a kelet-közép-európai papírokról is úgy vélekednek, hogy nagyobb vonzerőt képviselnek, mint eurózónabeli társaik.
Az elemzők szerint a biztosítás és a telekom-szektor számít érdekes ágazatnak, ezek várhatóan 2012-ben is jó teljesítményt nyújtanak. A szakértők a kelet-közép-európai közmű-részvényekkel kapcsolatban is pozitív véleményt fogalmaztak meg, legalábbis alapvető, illetve defenzív befektetésnek javasolják őket. Az elemzők a lakáseladások és az autópiac zsugorodására számítanak 2012-ben, ám a háztartási berendezések iránti kereslet tovább nő 2012-ben a GDP bővülésével párhuzamosan (főként Törökországban). Az élelmiszer-kiskereskedelem a gazdasági lassulástól sújtott környezetben az egyik leginkább defenzív szektornak számít.
Magyarország súlyozása „gyenge semleges”, az IMF-ügy megoldására vár - írják. Úgy tűnik, a magyar részvénypiac elérkezett egy olyan pontra, ahol a kormányzati kreativitás és bizonytalanság zöme már beárazódott, s erről a mélypontról meglehetősen jó teljesítmény következhet.