(Fotó: 123fr.com) |
A hétfői újabb hatalmas, 1987 óta nem látott vérengzés után kedden megnyugodni látszanak a kedélyek a tőzsdéken. Bár az sincs kizárva, hogy csak az eddigi “egy nap fel, egy nap le” minta ismétlődik. A nyugat-európai indexek a nap végére 2-4 százalék közötti mértékű pluszban búcsúztak. Spanyolországban 6,5 százalék ez az érték, persze itt a járványhelyzet miatt a korábbi zuhanás is nagy volt.
Az USA-ban az S&P 500 és a Nasdaq Composite indexek négy százalék feletti, a Dow Jones Ipari három százalékos pluszban van kevéssel hat előtt. A viszonylagos optimizmus egyik oka, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed újabb lépésekkel javítja a bankok és vállalatok helyzetét.
Ugyanakkor a járványhírek nem túl jók, senki sem tudja, mikor lesz ennek vége. A legfőbb aggodalom, hogy a járvány elhúzódása hosszú és nagyon mély recessziót okoz majd, csődhullámmal egyes ágazatokban (turizmus, repülés, szórakoztatóipar, vendéglátás). Rossz hír, hogy az amerikai fogyasztás már a vírus elterjedése előtt, februárban is visszaesőben volt.
Repkednek a százmilliárdos segélyek
Ezúttal kivételesen még Donald Trump elnök is pesszimistán nyilatkozott, azt mondta, őszig is elhúzódhat a járvány. Sokan attól tartanak, hogy a koronavírus nagyobb léket üt a világgazdaság hajóján, mint a pénzügyi válság 2008-2009-ben.
Ugyanakkor a jegybankok és a kormányok mintha tanultak volna a múltból, és viszonylag gyorsan, határozottan, nagy összegű mentőcsomagokat tolnának a gazdaságba. Donald Trump elnök például 850 milliárd dolláros gazdaságsegítő csomagot ígért be, amelynek mérete még a 2008-as összegeket is meghaladhatja. (Újabb hírek szerint ez már az 1000 milliárdot is elérheti.)
Zuhant a Telekom
Adózási könnyítéseket és a munkanélküli segély növelését is tervezik. A Fed is elővehet és újra alkalmazhat egy régi eszközt, lehetővé téve a vállalatoknak “commercial paper”-ek (rövid lejáratú, váltószerű likviditás-javító vállalati értékpapírok) kibocsátását. Mindezek az intézkedések és ígéretek stabilizálhatták az amerikai részvénypiacot, miután a Fed vasárnapi rendkívüli kamatemelésével kudarcot vallott.
Budapesten a BUX index 2,4 százalékos eséssel végzett, a négy nagy cégünk különböző mértékben esett. Az OTP 3,8 százalékkal 9800 forint közelébe, a Mol 1,7, a Richter egy százalékkal ért kevesebbet. A Telekomra rájárt a rúd, 5,4 százalékkal zuhant, a hírek szerint az április 8-án esedékes közgyűlését elhalasztja a vírus miatt. Bár lehet, hogy a többi tőzsdei cég nagy része is így tesz majd.
OTP-t vesznek az OTP-sek
Az OTP közgyűlését mindenesetre ma összehívták április 17-re, de teletűzdelték a meghívót különböző figyelmeztetésekkel, amelyek szerint ez változhat. Például ha a törvényi előírások, tilalmak is változnak. A bank egyébként folyamatosan, naponta veszi saját részvényeit, és pénteken Csányi Sándor egyik érdekeltsége is vett a papírokból.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
Közel három százalékkal drágult az Opus, bár a korábbi esések miatt ettől még nem feltétlenül túl boldogok a befektetői. A forint új mélypontra süllyedt, nem is kicsit gyengült, 348,925 volt az euró új csúcsa. (Az Investing.com szerint, más rendszerek 348,49-et vagy 349,10-et írnak.) A kora esti árfolyam 347,60.
Euró/forint (Tradingview.com) |
Bikacsapda, medevetréfa
Sokan felhívják a figyelmet a sajtóban azon befektetők kedvéért, akik nem éltek még át hasonló tőzsdei összeomlást, hogy azokban igen nagy átmeneti emelkedések is előfordulnak. A medvepiaci felpattanások néha hetekig, hónapokig is eltarthatnak és igen nagyok lehetnek, de utána újabb, még nagyobb zuhanás következik. Például a Lehman-válságban is volt ilyen, a két mélypont, 2008 október vége és 2009 márciusa között nagy emelkedést lehetett megfigyelni.