Viszonylag nyugalmas nap volt a hétfői, az európai és amerikai részvényindexek többsége kissé lefelé csorgott, kivéve a Nasdaq technológiai indexet, amely 0,3 százalékos pluszban van. Emelkedett a török és a brit mutató is, de csak saját devizájában, euróban távolról sem, a két deviza ugyanis jó nagyot zuhant ma. A briteké a Brexittel kapcsolatos fejlemények miatt, a törököknél pedig egy egész csomó okot fel lehet sorolni, erről itt írtunk részletesen.
A nyugat-európai tőzsdék átlagosan 0,2-0,3 százalékkal süllyedtek, az S&P 500 és a Dow Jones ipari átlag is hasonló mértékben ment le. Ehhez képest a BUX index mindössze 0,9 ponttal, százalékban kifejezhetetlen mértékben esett, ami most jónak számít. A Mol minimális mértékben, 15 forinttal 20 ezerre emelkedett, az OTP 0,6 százalékkal ment fel 8650-re. A Richter esett 0,9 százalékkal 6434-re, a Magyar Telekom pedig egyetlen forinttal 510-re.
A forint gyengült, az euró 80 fillérrel a péntek esti felett jár 308,50-en, a dollár kis mértékben gyengült. A kőolaj reggel esni kezdett, részben az iráni export növekedéséről, részben az aktív amerikai olajkutak számának emelkedéséről szóló hírek miatt. Este már három százalékos zuhanásban volt az energiahordozó, a WTI 52,40, a Brent 55,40 dolláron. Az arany és az ezüst viszont egy százalék körüli pluszban járnak.
Mit csináljunk Plotinus-részvényünkkel? - tette fel a kérdést a KBC Equitas. „A kisbefektetőknek mérlegelniük kell, hogy akarnak-e egy tőzsdén kívüli, ennél fogva kódoltan gyengébb transzparenciájú vállalat korlátozottan forgalomképes részvényeinek tulajdonosai lenni, vagy még tőzsdei kereskedésben hajlandóak megválni részesedésüktől. A kérdés persze, hogy hogyan és milyen áron?” - írják.
Az Erste Befektetési felfelé húzta a Richter-részvényekre javasolt pozíciójának stop loss-megbízását. A nyár óta meglévő pozíción a befektetők több mint 20%-os nyereséget érhettek el. „A hazai gyógyszercég számára kimondottan pozitív, hogy a rubel folyamatosan erősödik a főbb devizákkal és a forinttal szemben is, ami pozitívan hat a Richter árfolyamára, szintén pozitív az egyre jelentősebb kitettséggé váló dollár erősödés is” – írják. A kiszállási pont 7090 forint, bő tíz százalékkal magasabb a mostani árnál, a stop-loss 6081.