Bitcoin = pálmafák, strand, koktélok? (Három koktélkeverő és egy fantáziaérme) |
Tegnap este a Fed kamatdöntő ülése, bár nem változtattak a kondíciókon, inkább bizonytalanságot okozott, a befektetők nem igazán tudják, hogyan értelmezzék a szervezet kommentárját. A részvényárak csak rövid ideig mentek felfelé ez után a bejelentés után szerda este, azóta esnek az USA-ban, tegnap is, ma is. Gyakran emlegetik a sajtóban “sell in may” (adj el májusban) közhelyes mondást.
A Matketwatch szerint hat hetes mélypont közelében van a Dow Jones ipari átlag, ez az index és az S&P 500 is könnyen a 200 napos mozgóátlag alatt zárhat ma, ami nem lenne jó jel a folytatás szempontjából. Ezen kívül jött néhány pocsék gyorsjelentés is.
Az EU-ban nincs annyira nyilvánvaló oka az esésnek, az euró csak kis mértékben erősödött, a gyorsjelentések zöme is jó volt. Itt azonban mostanában sokat emelkedtek az árfolyamok, így némi pihenőnek, nyereség-realizálásnak már igazán ideje volt.
Rosszul ment a bankoknak
A német DAX 0,9, a francia és a brit indexek 0,5 százalékkal süllyedtek a zárásra. Az óceánon túlon az S&P 500, a Nasdaq Composite és a Dow Jones 0,5-0,6 százalékos mínuszban jár. A lengyel index minimális mértékben tudott emelkedni, a magyar BUX 0,9 százalékos esése azonban nem kirívó Európában, az olasz tőzsde is hasonlóan zárt.
Az esést az OTP vezette 3,3 százalékkal (10 900-ra), egyébként az egész európai bankszektor rosszul teljesített ma. A Mol előző nap esett nagyot, ma viszont 1,2 százalékkal felfelé ment (2958). A Richter 0,8 százalékkal ment fel, 5385-re. A vesztesek között van az Appeninn és az Opus, két százalék körüli eséssel.
További árfolyamok itt láthatók
Az euró/forint pár fillérrel 314 alatt van, ami hatvan filléres csökkenést jelent. Ennek lehet oka a dollár erősödésének megállása, a nemzetközi kötvényhozamok csökkenése is.
Nincs ok a pánikra
“EUR/HUF: Nincs még ok a pánikra” – írta az Erste tegnapi hírlevele. Szerintük a dollár erősödésével párhuzamosan helyeződött nyomás a feltörekvő piaci devizákra az elmúlt hetekben. Az EUR/HUF emiatt tegnap közel másfél éves csúcson is járt, onnan azonban meredek fordulatot vett.
“Ha a globális hozamok emelkedése tovább tartana, az ismét az MNB ultra laza monetáris politikájára hegyezné ki a befektetők figyelmét, így ez esetben nyomás alatt maradhatna a forint” – írták.
Musk elrontotta a napot
A Tesla gyorsjelentése állítólag nem volt olyan rossz, de Elon Musk, a cég vezére váratlanul letette a kagylót az azt követő elemzői konferencián. Talán ezért, talán az általános hangulat miatt is, de a részvény 6,8 százalékos mínuszban van. Az AIG (American International Group) konszern részvénye hét-nyolc százalékkal esik, a Cardinal Health 18 százalékkal.
Új kriptodeviza-mánia indul?
A Kraft Heinz viszont két százalékkal emelkedni tud, mivel a várakozások felett teljesített. Európában az Adidas okozott csalódást, 6,8 százalékkal zuhant.
A kriptodevizák szépen emelkednek, a Bitcoin öt százalékkal 9600-ra, az ether 13 százalékkal 768-ra, az iota pedig például 24 százalékkal megy fel. Mindenki azt találgatja ezen a piacon, hogy ez már a következő nagy fellendülés kezdete, vagy átmeneti állapot. A kriptodevizák hetek óta csendben felfelé araszolnak az idei mélypontokról.