Andrew Grove |
Disszidált
Grove 1936-ban született Budapesten, majd 1956-ban, mint annyian mások, nyugatnak vette az irányt. Amerikába ment, ahol New Yorkban rokonai voltak, ott tanult vegyészmérnökséget a City College of New York-on. Ezután átkelt a nyugati partra, és a Berkeley University of Californián szerezte meg Ph. D. fokozatát. 1963-ban a Fairchild Semiconductor céghez ment dolgozni, ahol mai szemmel viszonylag kezdetleges integrált áramköröket gyártottak. Öt év után két kollégájával tartott, akik megalapították az Intelt, ahol Grove volt első alkalmazottjuk.
Ijedt újoncból erős vezető
Visszaemlékezéseiben azt írja Grove, hogy meg volt rémülve először, hisz otthagyott egy stabil, biztonságos állást egy bizonytalan vállalkozásért. Ott azonban a szakmai tehetségen kívül rögtön látszottak menedzseri képességei, így remek vállaltirányító lett belőle. A kollégái Magyar Inkvizíciónak nevezték értekezleteit, mivel meglehetősen szigorúan lépett fel azokon. Ha valakinél nem voltak meg a szükséges adatok, elképzelések, és nem tudta megfelelő érvekkel alátámasztani véleményét, akkor repült az értekezletről.
A Szilikon-völgy atyja
Akárhogy is nézzük, módszere sikeres volt, hisz a világ legnagyobb chipgyártóját hozta létre, és ezt a címet a cég azóta is őrzi. Az Intel szerint Grove volt az, aki a memóriacsipektől a processzorok gyártása felé fordult, ami a számítógép lelke. Enélkül nem létezne számítógépre, okostelefonra, internetre épülő mai világunk. Egy kockázati tőkés szerint lényegében ő volt az, aki a Szilikon-völgyet létrehozta. Bill Gates, aki maga is sokat tanult tőle, úgy jellemezte, mint a személyi számítógép megalkotásának egyik úttörőjét.
Pátyolgatta a nagy utódokat
Andy Grove 1979-től 1987-ig az Intel elnöke, 1987-1998-ig től CEO-ja, vagyis vezérigazgatója, 1997-2005 között pedig az igazgatótanács elnöke. 2005-ben vonult nyugdíjba, de aktív maradt szakmájában. Sok fiatal tehetséget vett a szárnya alá, köztük volt Steve Jobs és Mark Zuckerberg is.
Az utóbbi években Parkinson-kórban szenvedett, és nemcsak a gyógyulásra, illetve állapotának fenntartására törekedett, de anyagilag támogatni is kezdte a betegség kutatását. Emellett 26 millió dollárral támogatta volt egyetemét, a City College of New Yorkot, hogy létrehozza a Grove School of Engineering nevű intézményt.