Már reggel Kínában és Japánban is pozitív volt a hangulat, azt remélték, hogy ezen országok folytatják gazdaságélénkítő politikájukat. Majd Európában is másfél százalék körüli pluszban zártak a tőzsdeindexek egész napos pozitív teljesítmény után.
Az optimizmus fő oka az lehet, hogy Amerikában még inkább kitolódott a kamatemelés várható kezdete a Fed Bézs könyve szerint. Eddig márciusra várták, most már inkább csak áprilisra.
Jól ment a Citibanknak
A gyorsjelentések dömpingje, mint most, híresen inkább kiszámíthatatlanná teszi az árfolyamokat, a legtöbb jelentés megemésztéséhez kell egy kis idő a befektetőknek. Az USA-ban főleg a banki jelentések növelték a jókedvet, a Citibankkal az élen, pedig előző nap még más jelentések (Wall Mart, JP Morgan) éppen ellenkező hatással voltak. A fő indexek este hatkor 0,4 százalékos pluszban jártak.
Az USA-ban munkanélküli segélyért jelentkezők alacsony száma is pozitív hír volt, bár meg kell jegyezni, hogy a múltban sokszor a jó hírek voltak rossz hatással a tőzsdére, és fordítva. (A jó gazdasági teljesítmény ugyanis a kamatemelés felé visz közelebb, ami pedig nem jó a tőzsdéknek.)
A Richter ellenállásig száguldhat
Budapesten ezúttal kissé kevésbé emelkedett a vezető index, mint Európa nyugati felén, csak 0,5 százalékkal, amivel épphogy megint 22 ezer pont fölé tudott kapaszkodni. A Richter határozottan megindult mostanában és végre eltávolodott a 4500 forintos szinttől, most 1,7 százalékkal 4716 forintra emelkedett.
További árfolyamok>>>>>>> |
A Concorde Trading Blog szerint a 4775-4800 forint körüli szint a gyógyszerrészvénynél már ellenállás lehet. A KBC Equitas szerint pedig „közelíti a Richter azokat a 4900 forintos magasságokat, amik az elmúlt években igen erős ellenállást képeztek a részvény piacán. Könnyen lehet, hogy elsőre most sem tudnak majd tovább lendülni ezen a részvények, legalább egy erőgyűjtésre szükség lesz az új csúcstámadáshoz”.
Hízott az OTP, esett az olaj
Az OTP is húzópapír volt, 0,7 százalékkal ment fel, a Mol és a Magyar Telekom viszont estek pár tized százalékot.
További árfolyamok>>>>>>> |
A dollár nem feltétlenül logikus módon erősödött, 1,15 közeléből leesett 1,1410-re az euróval szemben. Az euró/forint most már majdnem egész nap a 310-es határ alatt mozgott egy kicsivel. Az olaj, az amerikai földgáz kitermelési adatok nyomán esett jókorát, két százalék körüli mértékben. A hetek óta fokozatosan dráguló nemesfémek emelkedésből esésbe, majd újra emelkedésbe váltottak.
„Valami bűzlik Mániában”
Említettük, hogy a jó hírek és a rossz hírek néha teljesen ellentétes vagy logikátlan reakciókat is kiválthatnak. A befektetői hangulatról, a szentimentekről „Valami bűzlik Mániában” címmel Sarkadi-Szabó Kornél elemző írt ironikus blogbejegyzést. Például:
„Egy kisebb korrekció után az amerikai piacok úgy állnak, mint a cövek.” „Vérbe áztatott hírekre a piac meg se moccan.” „A FED kamatemelése is tolódik, mint a magyar luft-ball válogatott védelme.” „Medve legyen a talpán, aki kiigazodik a bikák között!”