Kedden folytatódott az optimista hangulat a világ vezető részvénypiacain, mind a vezető európai börzék, mind a Wall Street legfontosabb mutatói pluszban zártak. Az S&P 500 index 1,14 százalékkal, a Dow Jones 1,12 százalékkal, míg a Nasdaq Composite 0,90 százalékkal került fentebb. Ugyanakkor reggel az ázsiai piacok már vegyes képet mutattak, Japánban ugyan emelkedést láthattunk, ám a kínai és a Hong Kong-i piac esett.
Európában iránykereskedéssel nyitottak a vezető tőzsdék, majd az első óra végére kisebb mínuszok alakultak ki. Az európai piacokon a friss inflációs adatok okoznak aggodalmat, így többek között a reggel publikált brit statisztika. Az Egyesült Királyságban 40 éves rekordot jelentő ütemben nőtt a fogyasztói árindex, amely szeptemberben 10,1 százalék lett. Ez pedig ismét nyomás alá helyezi Bank of Englandet, hogy agresszív módon emelje a kamatlábakat. Utóbbi viszont a vállalatok és a háztartások nehézségeit növeli, és erősíti a recessziós kilátásokat.
A 11 órakor publikált uniós inflációs adatok egy kicsit jobbak lettek. Nem csak azért, mert éves bázison a szeptemberi érték 9,9 százalékot mutat, hanem azért is, mert az elemzők 10 százalék feletti értékkel számoltak.
Kérdés ezek után, hogy az EKB a kamatemelési ciklust milyen intenzitással fogja folytatni. Érdemes megjegyezni, hogy az európai átlaghoz képest a magyar infláció annak duplája.
A fentiek alapján talán nem annyira meglepő, hogy az elmúlt napokban felülteljesítő magyar piac ezúttal az európai átlagnál gyengébben teljesít, és az OTP vezetésével esik a BUX. A magyar tőzsde irányadó indexe közel 1,5 százalékot veszített a kereskedés első két órájában, így ismét a 40 ezer pontos szinthez közelít a mutató. A legnagyobb vesztes az OTP volt, amely 1,8 százalékot esett és 8900 körül forgott. Ennél csak egy kicsit kevesebb a Richter vesztesége, amely 7950-ig csökkent. A Mol 1 százalékot gyengült 2445-ig, a Magyar Telekom pedig 288-ra csökkent.
Az elmúlt napokban jól teljesítő AutoWallis ismét 90 forint alá került, de gyengült a 4iG részvénye is, annak ellenére, hogy a társaság folytatta a saját részvény vásárlásokat. A cég bejelentése szerint 18 ezer darab részvényt vásároltak 686,4614 forintos átlagáron.
Ha már vállalati hírek, akkor érdemes kiemelni, hogy jelentősen felülmúlta a harmadik negyedéves gyorsjelentésében az előfizetőkre vonatkozó várakozásokat a Netflix. Az előfizetések száma 2,41 millióval bővült, amely több mint duplája az előzetes várakozásoknak. A vállalat ugyanakkor friss előrejelzésében további 4,5 millió előfizetővel számol. Mindez pozitív meglepetés a korábbi két negyedéves jelentéshez képest.
A Goldman Sach is közzétette a negyedéves számait, amely meredek zuhanást mutatott, ám a visszaesés mértéke kisebb volt, mint az elemzők által várt. A nagy cégek közül említést érdemel a Lockheed Martin, amely növelni tudta a bevételeit és az eredményét is. Felülmúlta a várakozásokat a United Airlines is a harmadik negyedévben, ráadásul a légitársaság az idei negyedik negyedévre vonatkozó előrejelzése is erős.
410 körül egyelőre elakadt a forint az euróval szembeni korrekciójában, ez persze nem jelenti azt, hogy a következő napokban ne tudná átvinni ezt a szintet is, írja reggeli elemzésében a Raiffeisen Bank. Szerintük ezt egyébként a napi grafikonon az 50-es mozgóátlag erősíti, amely pillanatnyilag 409,2-nél található. Lejjebb 400-ig talán a 100-as mozgóátlag lehet majd fontos, amely most 404,2 körül húzódik.
A szerda délelőtti 412 körüli árfolyammal a magyar fizetőeszköz viszonylag stabilnak tűnik. Ráadásul a befektetők kockázatkerülése is kicsit enyhült az utóbbi napokban, így nem lenne bombameglepetés a további erősödés.
Ebben egyébként közrejátszat az is, hogy talán enyhül a költségvetésen az energiaárak miatti nyomás. A földgáz tőzsdei ára ugyanis szerdán is folytatta a lejtmenetet. A legközelebbi, november végi határidős árak közelítenek a 100 eurós szinthez, a délelőtt során 107,50-en kereskedtek vele.
Ami a szerdai híreket illeti, érdemes kiemelni, hogy az Egyesült Államokban folytatódik a gyorsjelentési szezon. A KBC Equitas hírlevele szerint a Procter & Gamble jelentése lehet érdekes, míg zárás után teszi közzé a számait a Tesla, illetve az IBM is. Európában még nem indult be igazán a dömping, de a Deutsche Börse eredményeire érdemes lehet majd figyelni.