3p

Mindenütt azt halljuk, hogy az aranyat és az ezüstöt azért vásárolják, mert nagy válság van, és biztos menedéket keresnek a befektetők. De vannak itt más, technikai ok is a háttérben, ugyanis kifogyhatnak a széfekben őrzött készletek a nagy kereslet hatására. Meglepően kevéssé csökkent áprilisban és márciusban a Németországban dolgozó magyarok száma, csak néhány százzal. Hallgassa meg a hangfelvételt.

Ezekről az aktuális témákról beszélt Eidenpenz József, a Privátbankár.hu és az Mfor.hu szakújságírója a TrendFm Rádió Reggeli Monitor című műsorában.

Hétfőn történelmi csúcsot döntött az arany, 1940 dollár fölé is felment, az ezüst pedig szokatlanul nagy, hét százalékos ugrásokat produkált a napokban többször is. A sajtóban sűrűn ismételgetik a főbb okokat, mint a fontosabb nemzetközi jegybankok folyamatos pénznyomtatása, a kiszámíthatatlan, bizonytalan gazdasági helyzet, a biztonságos menedék iránti igény, a negatív reálkamatok. Van azonban egy olyan tényező, amelyről kevés szó esett, mégpedig a határidős piac sajátos működése is okozhat nagy árugrást.

Elfogynak az eladók az arany és ezüst piacán?

A határidős piacokon ugyanis fizikailag le kell szállítani a lejáratkor a fémet azoknak, akik még vételi pozícióban vannak. Ha pedig eljön a nap, lehet, hogy nem lesz elég fém a páncélszekrényekben. Emiatt a hagyományosan az eladói oldalon álló intézményi befektetők visszafogják magukat, alacsony tehát a kínálat, ez is hozzájárul az árrobbanáshoz.

Aranyrudak (fotó: BÁV)
Aranyrudak (fotó: BÁV)

A másik téma az volt, hogy Ausztriában márciusban hatalmasat esett a magyar foglalkoztatottak száma. Ennek mintegy kétharmada azonban májusban és júniusban már visszajött. Annak idején tavasszal a magyar munkaerőből bocsátották el a legtöbbet, később azonban ugyanúgy honfitársaink kapták a legtöbb keletkező álláshelyet. Ezzel együtt is év/év alapon még negatív a szaldó, kevesebben dolgoznak júniusban, mint egy évvel korábban.

Kicsi volt a lemorzsolódás Németországban

Németországban viszont az az érdekes helyzet áll fenn, hogy áprilisban is több külföldi dolgozott, mint egy évvel korábban. A magyarokra ugyan ez nem igaz, de náluk meglepően alacsony, néhány száz fős volt a lemorzsolódás a márciusi és áprilisi karantén-hónapokban.

(A német és osztrák foglalkoztatási adatokról lásd: Még a koronavírus sem képes a kivándorlás megállítására?) (Az aranyról és ezüstről részletesebben írtunk: Megjött az arany új aranykora, vagy a dollár összeomlását látjuk?)

 

 

 

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 34440 34200 34500 +0,12% 34440 34450 2 327 965 790 HUF 2025-12-15 15:48:19
MOL 2932 2922 2960 -0,27% 2932 2934 245 733 482 HUF 2025-12-15 15:48:27
MTELEKOM 1764 1754 1776 -0,34% 1762 1764 135 703 454 HUF 2025-12-15 15:44:17
RICHTER 9895 9700 9935 +1,91% 9895 9900 1 376 223 440 HUF 2025-12-15 15:48:17
OPUS 570 558 572 +2,33% 569 571 284 695 936 HUF 2025-12-15 15:45:58
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Optimistán indították a hetet az amerikai befektetők
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 15:57
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru A tőkepiacok következő éve is kész őrület lehet
Eidenpenz József | 2025. december 15. 15:36
Az idén hektikus tőkepiacok nem véletlenül alakultak így: nem egyszerűen az amerikai elnök szeszélye rángatta őket, hanem a súlyos világgazdasági egyensúlytalanságok. Ezek még az idén sem szűntek meg, így jövőre sem fogunk unatkozni. Nem olcsó a részvénypiac, de az AI még nagy változásokat hozhat. Az arany szárnyalhat, az olaj lefelé csoroghat, de csak egy darabig.
Részvény / Deviza / Áru Felemásan alakul a budapesti hétkezdés
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 14:55
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a plusz 0,42 pontos nyitás után emelkedett hétfőn kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Így áll a tőzsde félidőben, karácsonyi ajándékra gyúr a BUX
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 11:50
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 0,42 pontos nyitás után emelkedett hétfőn délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Rajt a tőzsdén, év végi hajrát nyit a BUX?
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 09:30
Pluszos nyitás, de mi jön ez után?
Részvény / Deviza / Áru Vegyük fel a fonalat – a forint már megtette
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 07:45
Erősödött a forint hétfő reggelre a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru A koboldok aranya még az ezüstöt is túlszárnyalta
Eidenpenz József | 2025. december 15. 05:43
Igazán jó évük van egyes ipari fémeknek, mintha versenyeznének, melyik ára emelkedik nagyobb mértékben. A kobalt duplázott, és még az ezüstöt is lekörözte, de eléggé nehéz olyan befektetést találni, ami pontosan követi az árfolyamát.
Részvény / Deviza / Áru Az elemzők se tudják, mi lesz az OTP papírjaival
Privátbankár.hu | 2025. december 14. 11:04
Többet érhetnek, de érdemes még venni belőlük? Így alakult a hét a Budapesti Értéktőzsdén.
Részvény / Deviza / Áru Méretes zakó: egyre erősebb a félelem az AI-buborék kipukkanásától
Privátbankár.hu | 2025. december 13. 08:17
Gyengüléssel zártak pénteken a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.
Részvény / Deviza / Áru Óriásit nyekkent a forint, ebben nem volt köszönet
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 18:38
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben péntek kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG