Az olajipar a leggyengébben teljesítő szektor 2020-ban a részvénypiacokon, ami a Mol árfolyamán is meglátszik, mostanra viszont a jobban teljesítők közé került a társaság. Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató szerint ez a petrolkémiának és a kiskereskedelemnek köszönhető. A jövőben jobban ráfekszenek a hulladékkezelésre.
A petrolkémia és a kiskereskedelem húzta ki a Molt a gödörből
A koronavírus a visszaszorítását célzó korlátozó intézkedésekkel együtt a Mol üzemanyagai iránt is 30-40 százalékkal vetette vissza a keresletet néhány hét alatt a főbb európai piacokon, a társaság kerozineladása a légi forgalom lezárása miatt az előző évinek az 5 százalékára csökkent - idézte fel Hernádi Zsolt abban az interjúban, amely szerdán jelent meg a Világgazdaságban. Az olajipar globálisan a legrosszabbul teljesítő szektor volt eddig 2020-ban a részvénypiacokon; a mélyponton nézve az iparág tőzsdei értékének több mint a felét vesztette el egy év alatt. A Mol többé-kevésbé együtt mozgott a szektorral, de az utóbbi időben már a jobban teljesítők között van - mondta az elnök-vezérigazgató.
A Mol-részvények árfolyama az elmúlt 1 évben. 3000 forintról indult, most visszatért 2000 fölé. Forrás: BÉT
Ez annak köszönhető, hogy a Molnak van petrolkémiai üzletága, a műanyag termékek többsége iránt pedig még nőtt is a kereslet az elmúlt hónapokban. Jól teljesített a kiskereskedelmi szegmens is, köszönhetően a nem üzemanyagból származó bevételeknek.
Volt, ahol nőtt is az EBITDA
A Mol idei üzemanyag-eladása mintegy 10 százalékkal lesz alacsonyabb a tavalyinál. A harmadik negyedéves adatok alapján az EBITDA ugyan több üzletágban csökkent, de mindenütt pozitív volt, sőt a fogyasztói szolgáltatások területén és a gázüzletágban nőtt is - mondta Hernádi Zsolt.
A Mol egyébként már csaknem húszmillió dollárt (bő hatmilliárd forintot) fordított a járvány elleni védekezésre.
Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója 2020. szeptemberében egy sajtótájékoztatón. Fotó: MTI/Varga György
Jó üzletet látnak a hulladékkezelésben
A társaság a jövőben hangsúlyosabban foglalkozik a hulladékkezelés üzleti lehetőségeivel - nagyobb, mondhatni, stratégiai fókusz lesz hulladékkezelési tevékenységen Hernádi szavai szerint, mivel nem csak kötelezettséget, hanem lehetőséget is látnak a hulladék újrafelhasználásában. A Mol csoport ugyanis az egyik legösszetettebb hulladékgazdálkodási rendszert működteti a hazai ipari vállalkozások közül: évente 100-120 ezer tonna saját hulladék mellé 10 év alatt 65 ezer tonna fáradt olajat, évi 500 ezer gumiabroncsot gyűjtenek be, a Molnak van lét hulladékégetője is - egyebek mellett ezt mind egy rendszerbe foglalnák.
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Mivel az ünnepnapnak számító nagypéntek miatt idehaza zárva tartott a bankközi devizapiac, alacsonyabb forgalomban ugyan, de a forint külföldön hasított.
Több új lakossági állampapírt kínálnak április 23-tól, egy részük kamatozása változatlan, csak a futamidőket hosszabbítják. A magyarok egyik kedvenc állampapírjánál azonban ismét kurtítottak a kamatprémiumon, ami mostanában nem ritkaság. Így is megveszik?
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX minimális, 44,94 pontos, 0,05 százalékos csökkenéssel 87 062,04 ponton zárta a csütörtököt. A vezető részvények közül csak az OTP és a Telekom erősödött az előző napi záráshoz képest.
A részvénypiacok vegyesen teljesítettek ma, a rövid hét utolsó napján, a BUX pluszban áll, a forint kissé gyengül. Az arany viszont újabb rekordot döntött, és szépen tartja magát a bitcoin is. Nyugalomra vágynak a befektetők, jól fogynak a mikrochipek.