Fotó: Őry Gábor/Privátbankár.hu |
Régen volt ekkora meglepetés, a Brexitnél is nagyobb, mint Donald Trump győzelme az USA-ban, a második meglepetés pedig az, hogy ennek ellenére – a tegnap reggeli első órák után – nemhogy nem esnek, hanem még emelkednek is a tőzsdék. Az Investing.com egyenesen történelmi eseményekről beszél, olyan, hogy a Dow Jones Future (határidős ár) ezer pontos mínuszból 2100 ponttal emelkedett volna, szerintük csak kétszer fordult eddig elő. Egyszer az 1987 októberi zuhanás után, egyszer pedig a 2008 októberi pénzügyi krízis során.
A tőzsdék ma is zöldbe borultak, a japán Nikkei, amely tegnap reggel – nem kis részben a jen erősödése miatt is – négy-öt százalékot esett, ma 6,7 százalékkal ment fel. A kínai, hongkongi, indiai mutatók beérték 1-2 százalékkal. Az európai tőzsdék is pluszban nyitottak, 11 óra körül a Stoxx 600 már 0,9 százalékos többletet hozott össze. Ugyanennyi volt a német DAX, 1,1 százalékos a francia CAC, 0,8 százalék a vezető brit mutató többlete.
Itthon a BUX index másfél százalék feletti pluszban is volt, ebből kissé engedett azóta, most 0,85 százaléknál tart. A csúcson most az OTP és a Telekom vannak 1,4 százalék körüli pluszban, a bankrészvény 8071, a távközlési papír 493. A tegnapi nap sztárja, a Richter is 0,4 százalékkal tovább ment 6185-re, a Mol ugyanennyivel 18 675-re drágult.
A forint kissé gyengül, 306,30 az euró, hetven fillérrel drágább a tegnap késő esti állapotnál. A dollár a tegnap esti nagy erősödés után most csak kicsit megy tovább. Az olaj nem találja az irányt, a tegnap esti drágulás után ma a WTI (45,10) 0,4 százalékkal lefelé, a Brent (46,50) 0,3 százalékkal felfelé ment. Az arany kissé erősödik.
Európában jól teljesítenek ma a bankok, az iparvállalatok és az osztalékrészvények – az utóbbi vélhetően azért, mert a választás után az amerikai kamatemelés halasztására számítanak a piacok. Úgy tűnik, a piacokon inkább arra koncentrálnak a befektetők, mi az, ami a Trump-győzelemből profitálhat. Se szeri, se száma az olyan cikkeknek, hogy mely részvényeket érdemes most venni (például infrastruktúra-építők, gyógyszercégek, olajvállalatok), másutt azt taglalják, hogy a tervezett adócsökkentések kinek lesznek jók.