5p
Európa két legnagyobb tőzsdéje készül egyesülésre: Frankfurt és London házasságából egy igazi szupernehézsúlyú szereplő születhet. Erről csak a részvényeseket, a politikusokat, a hatóságokat, a brüsszeli szabályozókat kell meggyőzni, miközben valahogy vissza kell verni az amerikai és ázsiai versenytársak akcióit is. Ja és közben lehet, hogy a britek kilépnek az Európai Unióból.
Megy a munka Frankfurtban - lesz-e házasság? EPA / Frank Rumpenhorst

A Deutsche Börse és a London Stock Exchange egyesülésére irányuló projekt kódneve: Luna – mielőtt azonban a gigantikus összeolvadás eredményeként a felek megcéloznák a Holdat, lesz még bőven dolguk a politikával és a szabályozókkal is a politico.eu friss összeállítása szerint.

Ahogy arról a Privátbankár.hu-n is beszámoltunk: szerdán bejelentették azt, amiről már régóta pletykálnak. Európa két legnagyobb tőzsdéje, a frankfurti és a londoni hivatalosan is eljegyezték egymást, és már csak a papírokra várnak ahhoz, hogy megköttethessen a házasság. a részvénycsere formájában megvalósuló egyesülés után a két tőzsde egy holdingtársaság keretében működne. Az új, több mint 30 milliárd dolláros piaci tőkeértékű csoportban a DB részvényeseinek 54,4 százalékos, az LSEG részvényeseinek pedig 45,6 százalékos részesedése lenne.

Amíg azonban az üzlet megköttetik, rengeteg akadályon kell áthámozniuk magukat a feleknek: a brüsszeli szabályozókon, a nemzeti kormányokon, a részvényeseken, a rivális tőzsdéken és nem utolsó sorban a britek billegő uniós tagságán is. A terv az, hogy az év végéig, esetleg 2017 elejéig mindent elrendeznek az egyesülés érdekében – lássuk, miken kellene addig keresztülverekedniük magukat.

1. A részvényesek

Először is meg kell győzniük részvényeseiket arról, hogy úgy hoznak létre egy mindenkit maga mögé utasító társulást, hogy a versenyhatóságoknál eközben nem gyulladnak ki a piros lámpák amiatt, hogy egyes területen óriási piaci részesedése lesz az új cégnek.

2. Brüsszel és a versenyügyi hatóságok

Aztán Brüsszelben világossá kell tenni, hogy az egyesülés az Európai Bizottság által dédelgetett tőkepiaci unió terveivel tökéletesen egybevág, nem pedig összezúzza a kisebb európai tőzsdéket, mint amilyen mondjuk a francia Euronext. A politico.eu-nak nyilatkozó, az ügyben érintett, és ezért névtelenséget kérő versenyjogi szakember szerint a kritikus pont az elszámolóházak kérdése lehet: a DB Eurex nevű cége és az LSE LCH.Clearnet nevű klíringháza együtt komoly részesedéssel rendelkezne a piacon. Az elszámolóházak (amelyek a tőzsdetagok közötti üzletek elszámolását, nyilvántartását végzik) rendkívül fontos részei a pénzügyi rendszernek, különösen a 2008-as piaci összeomlás után hozott számos új szabály tükrében. A DB és az LSE számára most az a nagy kérdés, mekkora piacon is versenyeznek az elszámolóházak – ha a globális, és nem csak az európai színteret veszik figyelembe a bírálatnál, akkor jó esély lehet a jóváhagyásra, mivel bár Európában mamutnak számít az új cég, még mindig nem akkora szereplő, mint a chicagói CME csoport.

3. A politikusok

A politikusokat, befektetőket Londonban és Frankfurtban is meg kell győzni arról, hogy az egyesülés után senki sem lesz becsapva, egyik város sem veszít majd jelentőségéből. A német tőzsde vezetője szerint Európa két vezető pénzügyi központjának összekapcsolása, majd Luxembourg, Párizs és Milánó felé történő terjeszkedése megerősítheti az európai tőkepiacokat; ez a logikus fejlődési irány a cégeknek egy alapjaiban átalakuló iparágban.

4. A riválisok

Mindeközben pedig valahogy meg kell védeniük magukat a riválisok valószínű ellenajánlataitól: a New York-i tőzsdét is üzemeltető Intercontinental Exchange rögtön bejelentette, hogy fontolgatja egy felvásárlási ajánlat megtételét, de a chicagói árutőzsdét üzemeltető CME Group és a hongkongi tőzsde üzemeltetője is jelentkezhet még kérőként.

5. Brexit…?

Ami pedig már csak hab a tortán: június 23-án népszavazást tartanak a brit EU-tagságról, aminek kimenetele erősen kétséges – ha esetleg létrejön a Brexit, akkor… akkor fogalma sincs senkinek, mi lesz. A részvényeseket a népszavazás előtt és után is meg lehet szavaztatni az egyesülésről, aztán ha esetleg kilépnek a britek az unióból, majd kitalálják, mi is legyen. Logikusnak tűnik, hogy ezesetben a tevékenység nagyobb részének menedzselése kerüljön az unióban maradó Frankfurtba.

Beindult a gépezet: hogyan magyarázzuk el, hogy kell nekünk egy ekkora óriás?

Nem csoda, hogy egy ilyen ritka nehéz pályán azonnal meg is kezdte a lobbizást a DB és az LSE vezetése. A politico.eu összefoglalója szerint a DB vezetője, Carsten Kengeter és az LSE-főnök Xavier Rolet is arról beszélt, milyen szimbiotikus a két vállalat működése, sőt, az üzlet „csodálatos egyensúlyt” teremtene.

A brüsszeli szabályozó hatóságoknak üzent Kengeter akkor, amikor arról beszélt, milyen ragyogóan tud majd megfelelni az új csoport az új MiFID II direktívának, beleértve a nem diszkriminatív, nyílt hozzáférésű szolgáltatásokra vonatkozó előírásokat is.

A legfontosabb üzenete azonban az a cégvezetőknek: ha nem jön létre az összeolvadás, akkor jön egy amerikai vagy ázsiai rivális, és szépen bekebelezi Európát. Kengeter felhívta a figyelmet: az európai tőzsdék kiváló befektetési célpontot jelentenek az Európán kívüli versenytársaknak – márpedig egész Európának vigyáznia kell arra, hogy a globális sakkjátszmában ne váljon egy egyszerű kis gyaloggá az észak-amerikai és ázsiai játékosok tábláján. A tranzakcióval a Deutsche Börse megállíthatja piaci részesedésének évek óta tartó zsugorodását.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 18300 18155 18400 0,00% 0 0 4 261 950 645 HUF 2024-09-06 17:11:49
MOL 2644 2640 2670 -0,83% 0 0 829 446 252 HUF 2024-09-06 17:05:13
MTELEKOM 1026 1010 1028 +0,79% 0 0 236 741 348 HUF 2024-09-06 17:09:04
RICHTER 10600 10520 10740 -0,09% 0 0 1 101 777 780 HUF 2024-09-06 17:05:03
OPUS 459 455 460 0,00% 0 0 115 425 484 HUF 2024-09-06 17:05:13
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Botrányos napja volt a forintnak
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 18:15
Megint vesztett értékéből.
Részvény / Deviza / Áru Álmos péntekkel zárta a hetet a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 17:45
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 72297,19 ponton zárt pénteken, ez 0,16 százalékos csökkenés. A részvénypiac forgalma 7,203 milliárd forint volt.
Részvény / Deviza / Áru Egy forinttal drágább az euró, a Telegram zöld utat ad a cenzúrának
Eidenpenz József | 2024. szeptember 6. 12:33
A részvénypiacok rossz hangulatban várják a kulcsfontosságú amerikai munkaerőpiaci adatot, főleg a technológiai papírok szenvednek. A forint gyengül, a hazai ipar 2022 közepe óta stagnál vagy csökken. Megjárta a Raiffeisen az oroszokkal, nő a pesszimizmus az olajpiacon, a dollár halálhírét hiába keltik.
Részvény / Deviza / Áru Bivalyerős kávét reggelizett a forint, nézze csak az árfolyamot!
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 07:12
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre a csütörtök esti szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nem volt jó napja a Molnak és a Richternek
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 5. 18:18
Felemásan szerepeltek a vezető részvények. 
Részvény / Deviza / Áru Most vegyünk eurót? Erre tart a forint
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 5. 17:29
Egy hajszállal közelebb kerültünk ahhoz, hogy újra 400 forint legyen egy euró.
Részvény / Deviza / Áru Ettől gyengécske a forint, naggyá tennék Amerikát és a DeFit
Eidenpenz József | 2024. szeptember 5. 12:31
A részvénypiacokon nincs túl jó hangulat, bár a heves esések egyelőre nem tértek vissza. Fontos amerikai makrogazdasági adatokra várunk, a hazai hírek nem voltak túl szívderítőek. A forint ennek ellenére jól áll, és az OTP Bank megmentette a BUX-ot is. Új infók jöttek a Trump-féle kriptós vállalkozásról, szigetelőanyag-kiárusítást tart a Masterplast.
Részvény / Deviza / Áru Most aztán igazán érdemes megnéznie, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 5. 07:32
A forint szerdáról csütörtökre se veszítette el a lendületét.
Részvény / Deviza / Áru Nem sok ok akadt az örömre szerdán a budapesti parketten
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 4. 19:43
Pirosban zárták a főbb bluechipek a napot.
Részvény / Deviza / Áru Megvillantotta a foga fehérjét a forint
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 4. 19:12
Kellemesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG