A december 4-i horvát parlamenti választás előtti kampány egyik legfontosabb témája a korrupció, ezen belül pedig az, hogy a zágrábi ügyészség szerint Hernádi Zsolt Mol-vezér 2009-ben tízmillió eurós kenőpénzzel váltotta meg a nemzeti büszkeségként számon tartott INA olajvállalat irányítási jogait – írja a Heti Válasz. Mégpedig a mára fél tucat büntetőeljárással terhelt Ivo Sanader ex-miniszterelnöktől.
(Fotó: INA) |
Ezt a lap szerint eddig két bizonyítékkal támasztotta alá a vádhatóság. Az egyik egy némafilm, melyet a zágrábi Marcellino luxusétterem ipari kamerája rögzített, és amelyen Hernádi és Sanader társalognak, jegyzetelnek valamit. A másik Robert Ježić vallomása, aki a volt horvát kormányfő egykori bizalmasaként vesztegetési ügyekben hónapokig börtönben ült. Vádalku keretében azután felfedte a Mol-INA-sztorit – így a lap. Azt állította, részben az ő svájci cégéhez futott be a Sanadernek szánt magyar csúszópénz.
A Mol pedig nem közvetlenül, hanem két titokzatos ciprusi társaságon keresztül utalta a summát - legalábbis Ježić szerint -, és a nevüket is elárulta: Hangarn Oil Products Trading Limited, illetve Ceroma Holdings Limited. A vallomás egyértelműen Mol-érdekeltségként emlegeti e két limasszoli kft.-t, ezt a lap szerint a horvát államügyészség korrupcióellenes hivatala kritika nélkül elhitte.
A Heti Válasz szerint viszont a Hangarnt és a Ceromát olyan, szintén ciprusi bejegyzésű cégek irányítják, amelyek az orosz Gazprom leányvállalati listáján szerepelnek, és erről dokumentumokkal is rendelkezik. A Hangarnt és a Ceromát ellenőrző Atlas Alpha Services Limited, illetve Potassa Holdings Limited állítólag korábban is orosz oligarchák bizniszeit segítették, mint Megdet Rahimkulov, aki tulajdonos volt például a BorsodChemben és több más nagy tőzsdei társaságban. (A magyar olajtársaság elleni 2007-es felvásárlási akció pedig azzal indult, hogy a Rahimkulov-család piacra dobott hat százaléknyi részvénycsomagot, ami az osztrák OMV-nél, illetve később az orosz Szurgutnyeftyegaznál landolt.)
A lap azt is írja, hogy a horvát kormány már 2009 januárjában, az üzletet megolajozó állítólagos kenőpénz érkezése előtt fél évvel átadta a Molnak az INA menedzsmentjogait. Ugyanakkor a Robert Ježić által bedobott két ciprusi társaságnak van némi magyarországi kötődése, egy bizonyos Fazakas Imrén keresztül, aki állítólag „az egyik legbefolyásosabb orosz lobbista Budapesten”.